Colson Whitehead i Margaret Atwood na liście stu najbardziej wpływowych ludzi na świecie 2017 roku wg tygodnika „Time”

24 kwietnia 2017


Każdego roku amerykański tygodnik „Time” publikuje listę stu najbardziej wpływowych ludzi na świecie. Tym razem do tego prestiżowego grona redaktorzy czasopisma wybrali dwójkę pisarzy: Colsona Whiteheada i Margaret Atwood.

Mijający rok za oceanem z pewnością należał do Colsona Whiteheada. Nowojorski pisarz otrzymał Nagrodę Pulitzera i został jednym z laureatów National Book Awards. Docenili go również czytelniczy, czego dowodem zwycięstwo w plebiscycie Goodreads Choice Awards w kategorii „powieść historyczna”. Wszystko to za sprawą „Kolei podziemnej”, historii czarnoskórej niewolnicy, która ucieka z plantacji bawełny i przemierza kraj tytułową koleją. W komentarzu na łamach gazety „Time” Oprah Winfrey napisała: „Colson ma pojęcie, co to znaczy tworzyć sztukę. Nie tylko napisał historyczną powieść o niewolnictwie i odwadze oraz o bijącym sercu wolności. Chociaż walka trwa i wciąż stoją przed nami różne wyzwania, błyskotliwość jego wizji przypomina nam, że podobnie jak jego bohaterka Cora, nigdy nie możemy zrezygnować z nadziei, nigdy nie możemy przestać próbować”. Polscy czytelnicy będą mogli wreszcie przekonać się, o co to całe zamieszanie, już w czerwcu za sprawą Wydawnictwa Albatros.

Kanadyjską pisarkę Margaret Atwood redaktorzy „Time’a” umieścili w kategorii „ikony”. „Pisarze to bogowie stworzonych przez nich światów. To ważne zadanie. Tworzymy ludzi, miasta i drzewa. Jeśli jesteśmy bardzo ambitni, tworzymy nie tylko prawa ustanawiane przez władze, ale też prawa natury. Żaden pisarz nie był bogiem tak wielu całkowicie odmiennych światów, jak Margaret Atwood, i w moim przekonaniu, nikt nie wykonał tego lepiej niż ona. Jej światy są surowe i wymagające, ale także wypełnione wspaniałym blaskiem jej wyobraźni, bez względu na to czy pisze o przeszłości, teraźniejszości czy przyszłości, której nigdy nie braliśmy pod uwagę” – napisała w komentarzu na stronie „Time’a” pisarka Ann Patchett. Na wybór Margaret Atwood wpływ miała „Opowieść podręcznej” z 1985 roku, która powróciła w tym roku na listy bestsellerów po tym, jak część amerykańskich dziennikarzy zaczęła przywoływać tytuł jako wciąż aktualne ostrzeżenie w dobie rosnących nastrojów populistycznych. Od 26 kwietnia w serwisie streamingowym Hulu będzie można oglądać serial nakręcony na podstawie powieści z Elisabeth Moss w roli głównej. Wznowienie książki z filmową okładką zapowiada na 28 kwietnia Wielka Litera.

Tygodnik „Time” publikuje listę stu najbardziej wpływowych ludzi na świecie od 1999 roku. Tworzą ją redaktorzy gazety na podstawie nominacji przesłanych przez osobistości, które znalazły się w zestawieniu w poprzednich latach, oraz współpracowników „Time?a” z całego świata. Choć pojawienie się na liście jest często postrzegane jako honor, redakcja zaznacza, że w zestawieniu uwzględniane są wszystkie osoby, które mają znaczący wpływ na świat, bez względu na konsekwencje ich działań. Do tej pory na listach znaleźli się m.in. następujący pisarze: Elena Ferrante, George Saunders, Hilary Mantel, Ann Patchett, Ta-Nehisi Coates, Jennifer Egan i George R.R. Martin.

[am]
fot. Whiteheada: VCU Libraries/Flickr, fot. Atwood: Time

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy