banner ad

„Ślady” – premiera nowej książki Jakuba Małeckiego zapowiedziana na 28 września

25 września 2016

malecki_slady_premiera
Po bardzo dobrze przyjętym „Dygocie” Jakub Małecki serwuje nam nową książkę. 28 września nakładem wydawnictwa Sine Qua Non ukażą się „Ślady”, powieść-niepowieść złożona z opowiadań, które z każdą kolejną historią bardziej się zazębiają i uzupełniają.

Koniec świata za każdym razem wygląda inaczej. Jest pędzącą kulą, błyskiem szkła, odgłosem pukania do drzwi. Czasami nadchodzi w huku. Czasami cicho krąży wokół stołu. Tadeusz Markiewicz ginie na wojnie, ale nie umiera cały. Pada na ziemię z rozerwaną głową, aby od tej pory trwać w życiach innych. Jego daleka krewna, Bożena Czerska, zostaje po wojnie światowej sławy modelką i uciekając przed samą sobą, odciska ślad na każdym, kogo spotka. Jej ojciec, Ludwik, każdego dnia budzi się, nie wiedząc kim jest, a jednak próbuje być kimś. Życiorysy kolejnych bohaterów przeplatają się coraz gęściej, tworząc niepokojącą mozaikę radości, tęsknoty i strachu.

Wojna, miłość, szaleństwo i wspomnienia. Mordercy, kochankowie, ofiary i szaleńcy. Kryminaliści, muzykanci, żołnierze oraz gwiazdy ekranu. Ludzie z wielkimi marzeniami i przeszłością, o której chcieliby zapomnieć. Ci, którzy żyją tylko w połowie i ci, którzy chcą żyć wiele razy. A pośród nich coś, o czym żaden z nich nie ma pojęcia.

Nowa książka Małeckiego to zbiór dziewiętnastu historii. „Aby zagarnąć z rynku czytelników gustujących w westernach oraz kryminałach, zatytułowałem ją 'Ślady’. Książka, jak większość z was się domyśla, westernem ani kryminałem nie jest” – z wrodzonym poczuciem humoru pisał na swojej stronie autor. Bliżej jej do horroru, ale nie rozumianego w sposób literacki, lecz tego, jakim przesiąknięte jest nasze życie. Opowieści przedstawione na kartach „Śladów” zazębiają się. Narratorem pierwszej i ostatniej jest śmierć, która pojawia się też momentami w pozostałych tekstach.

Opowiadania rozgrywają się w Warszawie, Poznaniu i na prowincji, co skrupulatnie odnotowano na towarzyszących poszczególnym tekstom mapach kartograficznych. „Nie jest to sielankowy portret wsi ? w każdej historii jest bowiem jakiś zadzior, strach. Nad drewnianą chatą zawsze fruwa czarne ptaszysko i zagarnia spokój czytelnika” – pisze Sylwia Chutnik.

Małecki jest obecny na polskiej scenie literackiej już od 2007 roku. Zaczynał jako autor zaliczany do nurtu fantastyki, żeby z czasem, śladem swoich starszych kolegów po piórze, Łukasza Orbitowskiego i Szczepana Twardocha, pójść w stronę literatury głównonurtowej z elementami realizmu magicznego. Kulminacją tej drogi była zeszłoroczna powieść „Dygot”, która przyniosła Małeckiemu niemały rozgłos, a także pochwały ze strony krytyków. Książka zdobyła Złote Wyróżnienie Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego.

„Ślady” trafią do sprzedaży 28 września. Publikacja ukaże się pod patronatem Booklips.pl. Jedną z historii zamieszczonych w premierowej książce możecie pobrać za darmo.

fot. Tomasz Pluta

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi