„Senność” – darmowe opowiadanie Jakuba Małeckiego zapowiadające nową książkę „Ślady”

1 września 2016

malecki_opowiadanie_sennosc
Wydawnictwo SQN udostępniło za darmo całe opowiadanie Jakuba Małeckiego, autora „Dygotu”, jednej z ciekawszych polskich powieści ubiegłego roku, nominowanej do Nagrody Literackiej Europy Środkowej Angelus i Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego. Opowiadanie stanowi zapowiedź nowej książki pisarza, która ukaże się 28 września.

Bohaterem „Senności” jest Franek, który próbuje uwolnić się od demonów przeszłości i żyć tak samo jak inni, ale jego wewnętrzny mrok nie chce ustąpić. Dopiero pod koniec życia mężczyzna na chwilę wyrywa się ze szponów własnej wyobraźni, ale orientuje się, że jest już zbyt późno? Czy kiedykolwiek uda mu się zapomnieć o przeszłości? Opowiadanie Małeckiego to niezwykła historia człowieka, któremu jedna scena z dzieciństwa przysłania całe dorosłe życie.

„Senność” zapowiada nową książkę autora, „Ślady”, która ma mięć formę powieści złożonej z kilkunastu opowiadań o wszystkim, z czego składa się życie. Narratorem pierwszej i ostatniej historii jest śmierć, pojawiająca się też momentami w pozostałych tekstach.

Jedno z opowiadań składające się na tę powieść-niepowieść możecie pobrać za darmo na Publio. Dla tych, którzy nie przepadają za czytnikami, na stronie wydawnictwa udostępniono wersję PDF.

„Ślady” Jakuba Małeckiego ukażą się 28 września nakładem SQN. Tak o zapowiadanej książce pisze Sylwia Chutnik: „Jakub Małecki zostawia w swoich tekstach tytułowe ślady i tylko od nas zależy, czy je wyłapiemy i zinterpretujemy. Poszczególne opowiadania zazębiają się ze sobą, tworzą jedną fabułę o uniwersalnym charakterze: rodzenie się, życie możliwie proste, wreszcie odchodzenie. Tylko że nie jest to sielankowy portret wsi ? w każdej historii jest bowiem jakiś zadzior, strach. Nad drewnianą chatą zawsze fruwa czarne ptaszysko i zagarnia spokój czytelnika”.

[am]
fot. Tomasz Pluta

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy