banner ad

Rusza VI edycja Nagrody Gombrowicza. Debiuty książkowe można zgłaszać do końca stycznia

11 stycznia 2021

Do końca stycznia można przesyłać zgłoszenia do Nagrody Gombrowicza 2021. W tej edycji, oprócz przyznania nagrody finansowej w wysokości 40 tysięcy złotych, kapituła wskaże też osobę, która w ramach rezydencji literackiej spędzi miesiąc w miejscowości Vence na południu Francji.

Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza wręczana jest za debiut rozumiany w nieco szerszym kontekście: jako pierwsza lub druga książka danego autora, która została napisana prozą artystyczną w języku polskim. Opublikowane w 2020 roku książki mogą zgłaszać do konkursu wydawnictwa, autorzy, osoby reprezentujące instytucje kultury, media o charakterze literackim, osoby prywatne, a także członkowie kapituły.

Spośród nadesłanych książek jurorzy wybiorą pięcioro nominowanych. Ich nazwiska ogłoszone zostaną w czerwcu 2021 roku. Laureata lub laureatkę nagrody poznamy we wrześniu. Główna nagroda to 40 tysięcy złotych. Od dwóch edycji również nominowani otrzymują po 2 tysiące złotych.

Dodatkowym wyróżnieniem, które przyznane zostanie po raz pierwszy, jest rezydencja literacka. Wskazany przez kapitułę autor spędzi miesiąc w Vence na południu Francji, gdzie przez ostatnie lata życia mieszkał Witold Gombrowicz.

Zgłoszenia, wraz z dziewięcioma egzemplarzami książki i dopiskiem „Nagroda”, należy przesyłać do 31 stycznia 2021 roku na adres:

Muzeum Witolda Gombrowicza
Wsola, ul. W. Gombrowicza 1,
26-660 Jedlińsk.

W zgłoszeniu powinny znaleźć się: imię i nazwisko autora (a jeśli książka napisana jest pod pseudonimem – również prawdziwe dane), tytuł książki, a także nazwa, adres i dane kontaktowe (w tym nr telefonu i adres email) osoby lub instytucji zgłaszającej. Szczegółowy regulamin znaleźć można na stronie nagrody.

Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza ustanowiona została przez samorząd Radomia w 2015 roku. Rok później została wręczona po raz pierwszy. W skład kapituły wybierającej laureatów wchodzą znawcy literatury: Jerzy Jarzębski (przewodniczący), Ewa Graczyk, Anna Kałuża, Zofia Król, Zbigniew Kruszyński, Józef Olejniczak i Justyna Sobolewska. Sekretarzem kapituły jest Tomasz Tyczyński.

W pięciu dotychczasowych edycjach do nagrody zgłoszono ponad 400 książek. W pierwszej edycji kapituła podzieliła nagrodę pomiędzy dwoje laureatów. Zostali nimi: Weronika Murek oraz Maciej Hen. W kolejnych edycjach nagradzani byli: Anna Cieplak, Marcin Wicha, Olga Hund oraz Barbara Sadurska.

Gala wręczenia nagrody odbywa się w Radomiu podczas festiwalu Opętani Literaturą. Do tej pory w ramach festiwalu zorganizowano 50 różnego rodzaju wydarzeń, głównie spotkań literackich, ale także koncertów i przedstawień teatralnych.

[am]
fot. (1) Dominik Musiałek, (2) Robert Utkowski

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy