Warszawskie Targi Książki 2021 zapowiedziane na czerwiec

11 stycznia 2021

Organizatorzy Warszawskich Targów Książki poinformowali, że tegoroczna edycja imprezy odbędzie się w czerwcu, a nie – jak miało to miejsce do tej pory – w terminie majowym. Taka decyzja została podjęta w związku z trwającą wciąż pandemią koronawirusa.

„Przygotowania do Warszawskich Targów Książki w roku 2021 już trwają. Przewidując, że dochodzenie do normalności i znoszenie obostrzeń pandemicznych będzie następowało stopniowo, wyjątkowo, w roku 2021, zaplanowaliśmy Targi nieco później niż dotąd – w dniach 17-20 czerwca” – informują w komunikacie Rafał Skąpski i Maciej Walczak, prezes i wiceprezes zarządu spółki organizującej targi.

Przeniesienie targów na termin czerwcowy wydaje się najlepszym możliwym posunięciem. W listopadzie ubiegłego roku informowaliśmy, że podobną decyzję podjęli organizatorzy Londyńskich Targów Książki, przesuwając imprezę z marca na przełom czerwca i lipca. Dotychczasowe doświadczenia zdobyte w trakcie pandemii pokazują, że największy wzrost zakażeń odnotowywany był wiosną i jesienią. Bez względu więc na to, czy do wakacji uda się opanować sytuację, czy nie, będzie to pierwszy albo jedyny bezpieczny termin na realizację tak dużego wydarzenia literackiego.

W 2020 roku spółka Targi Książki została zmuszona do odwołania warszawskich targów. Dwa miesiące później zarząd poinformował, że dotychczasowy organizator wykonawczy imprezy, wnioskujący o upadłość Murator EXPO, odstąpił od umowy i nie będzie realizował kolejnych edycji wydarzenia. „Szukamy najlepszego rozwiązania, najsprawniejszego sposobu organizacji (…) Targów. To nasz wspólny interes: czytelników, wydawców, autorów, tłumaczy, drukarzy, księgarzy, bibliotekarzy, krytyków literackich, popularyzatorów i pośredników handlowych” – pisano.

Jak się teraz dowiadujemy, zarząd spółki zdecydował, że organizatorem wykonawczym tegorocznych targów będzie Fundacja Historia i Kultura. Fundacja ta od 2004 roku wydaje publikacje historyczne, organizuje konkursy i przedsięwzięcia kulturalne. Sztandarowym elementem jej działalności jest organizacja Targów Książki Historycznej w Warszawie oraz konkursu o Nagrodę Klio. Od 2020 roku organizuje także plenery literackie w Gdyni i Warszawie, a także liczne wydarzenia literackie w sieci.

[am]
fot. Guillaume Baviere/Flickr

Tematy: , , ,

Kategoria: wydarzenia