banner ad

Patti Smith kupiła replikę rodzinnego domu Arthura Rimbauda we Francji

24 marca 2017


Ikona punk rocka Patti Smith zakupiła replikę domu swego literackiego idola, Arthura Rimbauda, która postawiona jest w Roche, rodzinnej wiosce poety we Francji. To tam napisał on swoje słynne dzieło, „Sezon w piekle”.

„Poświęciłam Rimbaudowi wiele moich dziewczęcych marzeń. Rimbaud był jak mój chłopak” – powiedziała przed laty w jednym z wywiadów Patti Smith. W lutym 2017 roku, podczas swej wizyty we Francji, gdzie odbierała medal Grand Vermeil, artystka w tajemnicy zakupiła replikę domu poety znajdującą się w jego rodzinnym Roche, liczącej 90 mieszkańców wiosce położonej blisko granicy francusko-belgijskiej.

Choć na farmie wciąż istnieje oczko wodne do przepierek, przy którym Rimbaud siadał i podziwiał mgliste krajobrazy Ardenów, znajdując inspirację dla swoich wierszy, z jego rodzinnego gospodarstwa pozostał tylko jeden mur. W czasie I wojny światowej farmę zbombardowali Niemcy, gdy musieli opuścić wioskę.

Po wojnie budynek został odtworzony przez Jacqueline Kranenvitter i Paula Boensa, stając się miejscem pielgrzymek wielbicieli Rimbauda. Kilka razy to miejsce odwiedziła również Patti Smith. W ostatnim czasie jednak dom mocno podupadł.

Alain Tourneux, prezes Narodowego Stowarzyszenia Przyjaciół Arthura Rimbauda, oświadczył: „Patti wyraziła zainteresowanie domem już w 2004 roku, gdy robiła tu zdjęcia. Powiedziała, żebym dał jej znać, gdyby coś się działo. Poinformowałem więc ją w październiku 2016 roku o sprzedaży domu”. Artystka postanowiła więc zadziałać. Nie wiadomo jeszcze, jakie ma plany wobec budynku, ale możemy być pewni, że należycie o niego zadba.

[aw,am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy