Olsztyńska firma stawia na turystykę kulturalną i tworzy interaktywną Literacką Mapę Świata

23 marca 2017


Już wkrótce podróżowanie śladem ulubionych książek i ich twórców stanie się o wiele łatwiejsze. Olsztyńska firma Literacka Sp. z o.o. pracuje nad interaktywną Literacką Mapą Świata, która ułatwi czytelnikom z całego świata uprawianie turystyki kulturalnej.

Plot on Splot ma być platformą internetową opartą na silniku Google, która pozwoli pobierać i tworzyć szlaki literackie, odnajdywać miejsca dotąd omijane przez przewodniki, znajdujące się w cieniu znanych obiektów obleganych przez tłumy oraz pokazywać powiązane z nimi książki. Platforma będzie również pełnić funkcję serwisu społecznościowego, gdzie użytkownicy, zakładając konto, będą mieli możliwość oznaczania konkretnych miejsc na mapie (zarówno krajów, regionów, miast, jak i dokładnych adresów), a także współtworzenia i dzielenia się własnymi opiniami na temat literatury, atrakcji turystycznych, punktów gastronomicznych. Będą też mogli budować indywidualne trasy czy dodawać cytaty związane z dana lokalizacją (zarówno z książek beletrystycznych, jak i literatury faktu). Przy okazji Plot on Spot umożliwi również zakup i sprzedaż książek, których akcja rozgrywa się w miejscach stanowiących bardziej i mniej popularne cele podróży.

Z założenia platforma ma ułatwiać turystykę literacką w dwojaki sposób. Przy wyborze wycieczki do danego kraju lub miasta podróżnik będzie mógł dzięki Plot on Spot dobrać sobie zestaw powieści, których akcja toczy się w miejscu, do którego zmierza. Przeczytanie kilku takich książek pomoże wczuć się w atmosferę miejsca (na przykład lektura ?Cienia wiatru?, „Gry anioła” i „Więźnia nieba” Zafóna przed wizytą w Barcelonie). Ale również książka będzie mogła stanowić inspirację do tego, aby z pomocą Plot on Spot udać się w literacką wędrówkę na przykład po mieście śladami bohaterów (ot, chociażby zwiedzić Olsztyn, podążając za powieściowym prokuratorem z ?Gniewu? Miłoszewskiego).

W swoim założeniu platforma ma mieć charakter międzynarodowy i służyć czytającym podróżnikom na całym świecie. Dlatego zdecydowano się na anglojęzyczną, uniwersalną nazwę Plot on Spot (plot ? z ang. fabuła, akcja, również: nanosić coś na mapę, on the spot – w ang. idiom: w idealnym miejscu, w idealnym czasie, w punkt, na czas). Zaś interfejs przygotowany zostanie w różnych wersjach językowych.

Realizacja przedsięwzięcia jest możliwa dzięki dofinansowaniu, które olsztyńska firma Literacka Sp. z o.o. otrzymała ze środków na rozwój star-upów w Polsce Wschodniej. Twórcy Plot on Splot liczą, że ich inicjatywa będzie dodatkowym źródłem promocji usług branży turystycznej, a także zainspiruje turystów do zwiedzania miejsc, które dotychczas leżały poza popularnymi destynacjami podróżniczymi.

[am]
fot. Shena Tschofen

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy