Patti Smith kupiła replikę rodzinnego domu Arthura Rimbauda we Francji

24 marca 2017


Ikona punk rocka Patti Smith zakupiła replikę domu swego literackiego idola, Arthura Rimbauda, która postawiona jest w Roche, rodzinnej wiosce poety we Francji. To tam napisał on swoje słynne dzieło, „Sezon w piekle”.

„Poświęciłam Rimbaudowi wiele moich dziewczęcych marzeń. Rimbaud był jak mój chłopak” – powiedziała przed laty w jednym z wywiadów Patti Smith. W lutym 2017 roku, podczas swej wizyty we Francji, gdzie odbierała medal Grand Vermeil, artystka w tajemnicy zakupiła replikę domu poety znajdującą się w jego rodzinnym Roche, liczącej 90 mieszkańców wiosce położonej blisko granicy francusko-belgijskiej.

Choć na farmie wciąż istnieje oczko wodne do przepierek, przy którym Rimbaud siadał i podziwiał mgliste krajobrazy Ardenów, znajdując inspirację dla swoich wierszy, z jego rodzinnego gospodarstwa pozostał tylko jeden mur. W czasie I wojny światowej farmę zbombardowali Niemcy, gdy musieli opuścić wioskę.

Po wojnie budynek został odtworzony przez Jacqueline Kranenvitter i Paula Boensa, stając się miejscem pielgrzymek wielbicieli Rimbauda. Kilka razy to miejsce odwiedziła również Patti Smith. W ostatnim czasie jednak dom mocno podupadł.

Alain Tourneux, prezes Narodowego Stowarzyszenia Przyjaciół Arthura Rimbauda, oświadczył: „Patti wyraziła zainteresowanie domem już w 2004 roku, gdy robiła tu zdjęcia. Powiedziała, żebym dał jej znać, gdyby coś się działo. Poinformowałem więc ją w październiku 2016 roku o sprzedaży domu”. Artystka postanowiła więc zadziałać. Nie wiadomo jeszcze, jakie ma plany wobec budynku, ale możemy być pewni, że należycie o niego zadba.

[aw,am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy