Lekturą Narodowego Czytania w 2020 roku będzie „Balladyna” Juliusza Słowackiego

9 września 2019


Podczas finału Narodowego Czytania, który odbył się w minioną sobotę w Ogrodzie Saskim w Warszawie, para prezydencka ogłosiła, że lekturą przyszłorocznej edycji wydarzenia będzie „Balladyna” Juliusza Słowackiego.

Napisana w 1834 roku w Genewie „Balladyna” to tragedia w pięciu aktach, będąca opowieścią o żądzy władzy i o dorastaniu do roli zbrodniarza. Słowacki chciał stworzyć dramat historyczny, który nawiązywałby do legendarnych dziejów Polski, wykorzystując motywy fantastyczne i elementy wierzeń ludowych. Jak przyznawał się w listach do matki, działał pod wpływem Szekspira, częściowo świadomym, częściowo nieświadomym. I właśnie lekturę dzieła Słowackiego zapowiedział na przyszły rok prezydent Andrzej Duda podczas finału ósmej edycji akcji Narodowego Czytania.

W tym roku tematem Narodowego Czytania było osiem nowel wchodzących w skład kanonu polskiej literatury. W wielu miejscach czytano tylko jedną, dwie bądź trzy. Najczęściej wybierano „Katarynkę” Bolesława Prusa. „Z informacji, które uzyskaliśmy, w Polsce czytano w ponad 3 tysiącach miejsc. Natomiast padł w tym roku rekord, ponieważ na świecie czytano prawie w 200 miejscach w 31 krajach” ? powiedziała podczas finału pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda. „Najczęściej czytano na Ukrainie i w Wielkiej Brytanii, ale zwiększyła się też liczba miejsc w Stanach Zjednoczonych, w których odbywało się w tym roku Narodowe Czytanie”. Najbardziej oddalonym miejscem od Polski, gdzie czytano polskie nowele, była Nowa Zelandia. Natomiast najdalej wysuniętym miejscem na zachód na świecie ? Rio de Janeiro.

Poniżej możecie zobaczyć pierwszą stronę rękopisu „Balladyny”. Całość dostępna jest w bibliotece cyfrowej Polona.

[am]

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy