Polskie nowele wybrane na lekturę Narodowego Czytania 2019

14 marca 2019


W tym roku akcja Narodowego Czytania będzie miała nieco inny przebieg niż dotychczas. Para prezydencka zdecydowała się bowiem wybrać nie jedno obszerniejsze dzieło, lecz osiem nowel, które będą lekturą 8. edycji inicjatywy.

Na adres Kancelarii Prezydenta spłynęło ponad sto propozycji tytułów utworów ważnych dla naszej kultury i dziedzictwa, w tym nowele, opowiadania i gawędy szlacheckie. To właśnie na te krótsze utwory zdecydowano się postawić podczas tegorocznej edycji Narodowego Czytania. Ma to o tyle uzasadnienie, że powieści trzeba było zazwyczaj skracać, co spotykało się z krytyczną reakcją części odbiorców. W przypadku nowel ten problem znika.

Oto osiem lektur wybranych na ósme Narodowe Czytanie:

  • Eliza Orzeszkowa „Dobra pani”,
  • Maria Konopnicka „Dym”,
  • Bolesław Prus „Katarynka”,
  • Bruno Schulz „Mój ojciec wstępuje do strażaków” (ze zbioru: „Sanatorium pod Klepsydrą”),
  • Władysław Stanisław Reymont „Orka”,
  • Stefan Żeromski „Rozdzióbią nas kruki, wrony…”,
  • Henryk Sienkiewicz „Sachem”,
  • Henryk Rzewuski „Sawa” (z cyklu: „Pamiątki Soplicy”).

„To klasyka polskiej noweli i taki właśnie tytuł będzie miała tegoroczna edycja Narodowego Czytania” – podkreśla prezydent Andrzej Duda. Jego małżonka, Agata Kornhauser-Duda, dodaje, że utwory reprezentują różne epoki i style – od romantyzmu po dwudziestolecie międzywojenne, „ale łączy je to, co najważniejsze: są na trwale wpisane w historię polskiej literatury”.

Akcja Narodowe Czytanie została zainicjowana w 2012 roku przez prezydenta Bronisława Komorowskiego wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo vadis” Sienkiewicza i „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

Zeszłoroczna edycja akcji miała wyjątkowy charakter – w związku z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości para prezydencka zaprosiła do lektury „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, a ponadto, przez cały rok, „Antologii Niepodległości” – przygotowanego na tę okazję zbioru powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych do kanonu polskiej literatury patriotycznej. Powieść Żeromskiego podczas wrześniowego finału akcji była czytana na wszystkich kontynentach – w blisko 3000 miejsc na całym świecie, w tym w 134 poza granicami Polski, w 33 krajach, nawet na Antarktydzie.

Finał tegorocznej edycji Narodowego Czytania odbędzie się 7 września.

Tematy: , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy