Zapowiedzi książkowe Wydawnictwa Muza na jesień 2019

9 września 2019


Jesień w Wydawnictwa Muza zapowiada się przede wszystkim pod znakiem powieści kryminalnych, ale coś ciekawego znajdą dla siebie również czytelnicy literatury obyczajowej i reportażu. Poznajcie tytuły, które ukażą się nakładem warszawskiej oficyny w najbliższych miesiącach.

Radosław Gruca „Hipokryzja” (premiera: 18 września)

„Hipokryzja” to pierwsza książka, w której nie chodzi tylko o pojedyncze przypadki, ale też o pokazanie całego systemu, który bronił (i broni) księży pedofilów. Wbrew etyce, prawu i dobru dzieci. Pośród wielu historii opowiedzianych w książce poznamy między innymi szokujące, nigdy niepublikowane zeznanie Bożydara ? ofiary księdza ze Szczecina. W trakcie postępowania zeznawało 120 świadków. Prokurator sprawę umorzył. Sąd nakazał jej wznowienie. Prokurator zastosował się do decyzji. I znów sprawę umorzył. Dlaczego?

Dziennikarz śledczy Radosław Gruca, który sam jest katolikiem, synem watykanisty oraz bratem ofiary księdza, wyciąga na światło dzienne brudne tajemnice Kościoła. Szuka połączeń, powiązań między ludźmi i ich decyzjami. Pokazuje, że wbrew powszechnej opinii nie chodzi o przypadkowe zaniechania. Mamy do czynienia z intencjonalnym działaniem, którego celem jest nie dopuścić do ujawniania pedofilii w Kościele. Księża nie są karani, a często usprawiedliwiani i „chowani” w innych parafiach. Autor w bezlitosny sposób obnaża hipokryzję polskiego Kościoła i jego hierarchów, ale też wymiaru sprawiedliwości. Skutecznie szuka odpowiedzi na pytanie, jak wygląda mechanizm, który stoi za bezkarnością pedofilów w sutannach.

Magdalena Bartczak „Chile Południowe. Tysiąc niespokojnych wysp” (premiera: 25 września)

Jak wygląda życie ludzi na niemal rzeczywistym końcu świata, gdzie nieokiełznana przyroda wciąż szykuje nowe wyzwania? Jak sobie radzą z ciągłym poczuciem zagrożenia katastrofami oraz brakiem zainteresowania i pomocy ze strony rządu? Jak na nich wpływa dominujące na chilijskim południu poczucie graniczności i odosobnienia? Reportersko-eseistyczna książka „Chile Południowe. Tysiąc niespokojnych wysp” Magdaleny Bartczak to próba odpowiedzi na te pytania. To również przede wszystkim opowieść o ludziach i miejscach. Historie tych, którzy zaginęli w czasach dyktatury, i tych, którzy do dziś czekają na ich powrót. O epoce rządów Pinocheta, które dla jednych były koszmarem, dla innych „najlepszym co mogło się przytrafić krajowi”. O rybackich wioskach i miasteczkach ukrytych wśród wulkanów i lasów Araukarii. O dawnej kolonii karnej, Punta Arenas ? mieście wiatru, białych nocy i samobójców, położonym w pobliżu miejsca, gdzie Atlantyk spotyka się z Pacyfikiem. W końcu o przejmującej historii setek chilijskich dzieci, które w latach 70. i 80. XX wieku, wbrew woli rodziców, zostały odebrane im przez rząd. Chile Południowe to terytorium wielu różnych światów, z których każdy na swój sposób tętni niepokojem.

Marek Orzechowski „W Belgii, czyli gdzie?” (premiera: 25 września)

Belgia, un amour compliqué, mówił o swoim małym, wciśniętym między Francję i Niemcy kraju poeta i szansonista Jacques Brel. I miał rację. Tak, Belgii nie da się kochać jednoznacznie, ze ślepym oddaniem. Miłość, jeśli się pojawi, będzie tak samo trudna jak historia Belgii i ona sama. To kraj, w którym nie ma jednej radości ani jednego smutku. To kraj, który należy do Flamandów, Walonów, brukselczyków, a także każdego, kto w nim mieszka.

Belgia to państwo wielu kultur, tradycji, obyczajów, podziałów, sporów i kompromisów. Choć w kreowaniu współczesnej i wspólnej Europy odegrało bardzo aktywną rolę, pozostawało zawsze schowane za plecami wielkich i silnych sąsiadów. Mało o Belgii wiemy i słabo ją rozumiemy. Marek Orzechowski ? reporter i dziennikarz ? pokazuje jej barwną złożoność i mniej kolorowe problemy.

Leszek Herman „Sieci widma” (premiera: 2 października)

Jeden prom, kilku bohaterów i wzburzone morze. Napięcie, sensacja i trudna do rozwikłania zagadka. Leszek Herman ? autor bestsellerowych powieści „Sedinum”, „Latarnia umarłych” oraz „Biblia diabła” ? zabiera czytelnika w przygodowo-kryminalną podróż, która nie może skończyć się dobrze.

Początek czerwca. Piątek. Terminal Promowy w Świnoujściu. Dochodzi 22:45, gdy ostatni samochód znika w czeluściach ładowni, a zaraz potem zamykają się za nim stalowe wrota. Kilkanaście minut później rozlega się dźwięk syreny okrętowej i wielki biały prom odrywa się od nabrzeża?

Rejs do Ystad i rozpoczynające się wakacje splatają ze sobą losy kilkorga pasażerów. Młode małżeństwo z sześcioletnim synkiem wybiera się w sentymentalną podróż do Norwegii. Sześcioro młodych ludzi jedzie na szaloną wakacyjną wyprawę do Skandynawii. Zdesperowana młoda dziewczyna porzucona przez żonatego mężczyznę udaje się za nim w pogoń, licząc, że nie wszystko jeszcze stracone. Małżeństwo w średnim wieku płynie odwiedzić mieszkającą w Szwecji córkę. Wszyscy zostawiają za sobą na lądzie różne sprawy, różne strachy i mniejsze lub większe problemy, które i tak wkrótce dopadną każdego z nich na morzu.

Ta noc na promie miała być po prostu miła i atrakcyjna. Stała się jednak prawdziwie przerażająca ? z powodu tego, co wydarzyło się tydzień wcześniej w Szczecinie, a także kilka lat wcześniej w Rotterdamie?

Joanna Opiat-Bojarska „Kryształowi. Polowanie” (premiera: 02 października)

Z policyjnej broni padają strzały. Ginie mężczyzna podejrzany o porwanie. Sprawę prowadzi Driver ? outsider z konieczności, rozwodnik z wyboru, glina z krwi i kości. Czwórka obecnych przy zdarzeniu stróżów prawa trafia pod lupę Biura Spraw Wewnętrznych Policji. Ich zeznania są wyjątkowo spójne, ale tylko do czasu, gdy jedno z nich ginie pod kołami pociągu. Gdy pojawiają się anonimy i wzajemne oskarżenia, funkcjonariusze tracą poczucie bezpieczeństwa i zaufanie do swoich partnerów. Ich ofiarą pada Driver, który decyduje się wyznać prawdę dziennikarce. W kawiarni, gdzie są umówieni, czeka na niego płatny zabójca?

Mogłoby się wydawać, że w brutalnym świecie poradzą sobie tylko mężczyźni, tymczasem zastępcą naczelnika BSWP zostaje Zośka. Musi nie tylko kontrolować poznańskich fuszy, ale i motywować ich do działania. Gdyby tego nie robiła, żaden z nich nie przyjąłby ani jednej sprawy. Mundurowi myślą, że władza uderzyła jej do głowy i odliczają, ile wytrzyma. Nie wiedzą jednak, że Zośka także może pociągnąć za spust. A sami mężczyźni?

Joanna Opiat-Bojarska nie pokazuje ich jednowymiarowo. W pracy wyrachowani, bezwzględni wobec skorumpowanych kolegów ? podświadomie pragną jednak bliskości drugiej osoby. Życie rodzinne powinno być dla nich odskocznią od adrenaliny. Emocjonalny rollercoaster sprawia jednak, że szukają pocieszenia w używkach, alkoholu i przygodnym seksie. Bez zobowiązań. Bez odpowiedzialności. Bez upragnionej miłości.

Alex North „Szeptacz” (premiera: 16 października)

Wciągający. Przerażający. Klimatyczny. O tym thrillerze mówi cały świat! „Szeptacz” to jedna z najbardziej oczekiwanych premier 2019 roku. Nie bez powodu bestsellerowy pisarz Steve Cavanagh okrzyknął go najlepszym thrillerem kryminalnym tej dekady. Książka Alexa Northa łączy elementy thrillera psychologicznego z historią seryjnego mordercy. Stopniowo budowane napięcie, niepowtarzalny klimat i niepokojąca aura skażonego zbrodnią miasteczka czynią tę powieść książką, która wciąga, intryguje i pochłania bez reszty. Geniusz narracyjny Alexa Northa, który fascynującą fabułę opiera na dogłębnej i subtelnej analizie relacji ojcowsko-synowskiej, sprawia, że niewinne rymowanki zaczynają brzmieć przerażająco, a obrazki narysowane dziecięcą ręką nabierają mrocznej głębi. Prawa do ekranizacji „Szeptacza” zapewnili sobie Joe i Anthony Russo, mający na swoim koncie głośne kinowe hity, takie jak „Kapitan Ameryka: Zimowy Żołnierz” czy „Avengers: Wojna bez granic”.

Jeśli drzwi nie zamkniesz w porę, szeptać zacznie ktoś wieczorem? Pisarz Tom Kennedy nie potrafi pogodzić się z nagłą śmiercią żony. Tęsknota za nią staje się szczególnie dotkliwa w momentach, gdy nie może znaleźć wspólnego języka ze swoim synem. Obaj mają nadzieję, że zmiana otoczenia pozwoli im uporać się z traumą. Senne Featherbank wydaje się idealne, by zacząć wszystko od nowa. Ale miejscowość ma swoją mroczną przeszłość. Dwadzieścia lat wcześniej seryjny morderca zamordował tu pięciu kilkuletnich chłopców. Prasa nadała mu przezwisko Szeptacz, ponieważ w nocy miał w zwyczaju szeptać pod oknami swych ofiar. Kiedy dochodzi do zaginięcia małego chłopca, koszmar sprzed lat powraca. Prowadzący śledztwo detektywi dostrzegają niepokojące podobieństwo do sprawy Szeptacza…

Paulina Świst „Sitwa” (premiera: 16 października)

Tajemnicza prawniczka tej jesieni zaskoczy po raz kolejny. „Sitwa” to kolejny mocny tytuł w dorobku najgłośniejszej polskiej debiutantki ostatnich lat. Po bestsellerowej „Karuzeli” przyszedł czas na kontynuację cyklu, gdzie w grę wchodzą już nie tylko przekręty finansowe i wielka namiętność, ale też przemyt złota i afera kościelna.

Cecelia Ahern „PS Kocham Cię na zawsze” (premiera 16 października)

„PS Kocham Cię” to niekwestionowany numer 1 wśród książek (i filmów) poświęconych miłości powstałych w XXI wieku. Wreszcie powstała jej kontynuacja! Cecelia Ahern ponownie tworzy piękną i poruszającą historię o miłości „na zawsze” i o życiu, które nie jest bajką.

Akcja „PS Kocham Cię na zawsze” rozpoczyna się siedem lat po śmierci Gerry?ego. Jego żona Holly Kennedy poukładała swoje życie na nowo. Ma stabilną pracę i zamierza zamieszkać ze swoim nowym partnerem, Gabrielem. Ciara, siostra Holly, namawia ją do udziału w podcaście, w którym miałaby opowiedzieć o swoich doświadczeniach po śmierci Gerry?ego i o listach, które jej zostawił. Ta jednak obawia się powrotu do traumatycznych wydarzeń, które zostawiła już za sobą?

Fenomen „PS Kocham Cię” sprawił, że do dziś książki Ahern sprzedały się łącznie w ponad 25 milionach egzemplarzy. Wśród nich znalazła się m.in. bestsellerowa i głośna powieść „Love, Rosie”. Książka „PS Kocham Cię” doczekała się ekranizacji z Hilary Swank i Gerardem Butlerem w rolach głównych.

Noah Strycker „Ptaki nie znają granic” (premiera: 16 października)

Ile ptaków można zaobserwować przez rok? Noah Strycker, autor bestsellerowej „Rzeczy o ptakach” powraca z nową książką! „Wielki rok” to tradycyjne wyzwanie podejmowane przez miłośników ptaków na całym świecie. Uczestnicy przez rok prześcigają się w ilości zaobserwanych gatunków. Noah Strycker postanowił pójść o krok dalej ? pobić dotychczasowy rekord świata. Czy mu się to udało? Dowiecie się, sięgając po „Ptaki nie znają granic”. Napisana z pasją, dowcipem oraz finezją książka dla miłośników przyrody, przygody oraz ptaków. Wciąga, bawi oraz zmienia nasze spojrzenie na świat.

Ilona Gołębiewska „Pozwól mi kochać” (premiera: 16 października)

„Pozwól mi kochać” to porywająca, wzruszająca i pełna emocji opowieść o przewrotności losu, który na najcięższe próby zawsze wystawia nas w najmniej spodziewanych momentach. Autorka udowadnia, że nawet gdy świat wali nam się na głowę, nie warto się poddawać, bo każdy koniec daje szansę na nowy, lepszy początek. Najnowsza książka uwielbianej przez czytelniczki Ilony Gołębiewskiej zachwyca wielowątkową fabułą, zaskakującymi zwrotami akcji oraz perfekcyjnie nakreślonymi portretami bohaterów. Autorka z doskonałym wyczuciem porusza problem trudnych relacji łączących matkę i córkę, pokazując, że kłótnie, uprzedzenia i skrywane przez lata tajemnice mogą doprowadzić do rozpadu rodziny. „Pozwól mi kochać” to druga odsłona przejmującej sagi o dworze na Lipowym Wzgórzu. Każdy tom serii stanowi jednak osobną całość, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by właśnie od tej powieści rozpocząć przygodę z prozą Ilony Gołębiewskiej.

Katarzyna Bonda „Miłość leczy rany” (premiera: 30 października)

Zaskoczenie. Nowy początek. Po bestsellerowej sadze „Cztery żywioły Saszy Załuskiej”, Katarzyna Bonda rozpoczyna nową serię. Zaczęła zbierać materiały do książki niemal dwie dekady temu. Jednak wiele osób nie chciało dopuścić, by ją wydała. Grożono jej rodzinie, nagabywano, straszono. Nie odpuściła, wróciła do tematu. Tak powstała „Miłość leczy rany”, wielowątkowa opowieść o miłości i zbrodni, walce i nadziei, przepełniona tajemniczością i niejednoznacznością. Dwa plany czasowe i liczne wątki spaja uczucie Polki do współczesnego wojownika z Azji. I fakt, że historia ta poniekąd wydarzyła się naprawdę.

Ryszard Ćwirlej „Upiory spacerują nad Wartą” (premiera 30 października)

Ryszard Ćwirlej, laureat Nagrody Wielkiego Kalibru Czytelników 2017 i Nagrody Wielkiego Kalibru 2018, niekwestionowany mistrz neomilicyjnych kryminałów w swojej barwnej opowieści o PRL-owskiej Polsce jak zawsze w świetny sposób uchwycił gęstą atmosferę tamtych dni, tło społeczno-polityczne, specyfikę pracy milicji. Kolejki przed sklepami, bary mleczne dla klasy pracującej i nocne lokale z dancingiem dla socjalistycznej elity. To świat ludzi pracy, działaczy partyjnych, milicjantów, esbeków, cinkciarzy i przestępców. Tu wódka leje się strumieniami, a wszystko, co tylko da się załatwić, załatwia się za posiadane nielegalnie dolary. W książce „Upiory spacerują nad Wartą” nie brakuje charakterystycznego dla autora czarnego humoru i ironii przynoszących skojarzenia z filmami Stanisława Barei. Bo Ryszard Ćwirlej to jego godny literacki następca. W pisaniu o kryminalnej Polsce Ludowej i czasach słusznie minionych nie ma sobie równych.

Marcin K. Schirmer „Słynne rody” (premiera: 30 października)

Kim byli założyciele pierwszego największego polskiego domu modowego? Gdzie mieścił się pierwszy sklep Wedla? Marcin K. Schirmer przybliża sylwetki i dokonania wybranych przedstawicieli siedmiu kolejnych inteligenckich rodzin, które wniosły cenny wkład zarówno w polską, jak i światową naukę, sztukę, kulturę oraz przemysł. Książka nie tylko przypomina o ich osiągnięciach, lecz także opowiada, czym zajmowali się w czasie wolnym od sukcesów przemysłowych, dokonywania przełomowych odkryć, tworzenia ważnych dzieł czy publikacji. Co sprawiało im radość, z jakimi przeciwnościami losu się zmagali, jakie otrzymali wychowanie, jakie były ich korzenie, jacy byli jako dzieci, matki lub ojcowie, żony lub mężowie. Z pewnością będzie to literacka uczta dla każdego miłośnika inspirujących historii.

Eva García Sáenz de Urturi „Rytuały wody” (premiera: 30 października)

Kontynuacja thrillera kryminalnego „Cisza białego miasta”. „Trylogia białego miasta” sprzedała się w ponad milionowym nakładzie i stała się światowym fenomenem. „Rytuały wody” to opowieść jeszcze mocniejsza i mroczniejsza niż „Cisza białego miasta”. Nie brakuje w niej też oryginalnej domieszki baskijskiego klimatu.

W górach zostaje znalezione ciało zamordowanej kobiety w ciąży. Została utopiona w zabytkowym celtyckim kotle z wodą i powieszona za nogi na drzewie. Sprawca ewidentnie inspirował się pochodzącym sprzed wieków rytuałem potrójnej śmierci. Okazuje się, że śledczy Kraken znał ofiarę ? to jego pierwsza dziewczyna. Już pierwsze zabójstwo nasuwa przypuszczania, że mogą nastąpić kolejne. Wszystko wskazuje też na to, że na celowniku mordercy znajdują się przyszli rodzice, a jego ofiarą może stać się także sam Kraken. Śledztwo zostaje utajnione, policjanci boją się zbiorowej paniki, która ogarnęła Vitorię zaledwie kilka miesięcy wcześniej…

W „Rytuałach wody” Eva García Sáenz de Urturi w mistrzowski sposób łączy trzymające w napięciu wątki seryjnych morderstw i rodzinnych tajemnic z niezwykłymi opisami zabytkowego miasta i emblematycznych miejsc prowincji Álava.

Grzegorz Kalinowski „Śmierć z ogłoszenia” (premiera: 13 listopada)

Przełom sierpnia i września 1932 roku, Polska żyje triumfem lotników Żwirki i Wigury, a kina szykują się na premierę „Głosu pustyni”, superprodukcji z udziałem Bodo, Ney oraz Brodzisza. Idyllę zakłóca seria tajemniczych zgonów producentów i artystów związanych ze światem kina. Precyzyjnie skonstruowana intryga, ukazane z reporterskim zacięciem realia Polski lat 30. oraz odmitologizowany obraz II Rzeczpospolitej to największe atuty nowej powies?ci nominowanego do Nagrody Wielkiego Kalibru Grzegorza Kalinowskiego. „Śmierć z ogłoszenia” to trzecia ? po „Pogromcy grzeszników” oraz „Śledztwie ostatniej szansy” ? część serii kryminałów retro, których fabuła osnuta jest wokół losów komisarza Kornela Strasburgera. Grzegorz Kalinowski po mistrzowsku łączy w nich wydarzenia historyczne z fikcyjnym śledztwem. „Śmierć z ogłoszenia” to wciągająca powieść, która usatysfakcjonuje zarówno pasjonatów historii, jak i miłośników trzymających w napięciu kryminałów.

fot. Joyce McCown / Unsplash

Tematy: , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi