banner ad

Bukmacherzy typują kandydatów do Literackiej Nagrody Nobla 2012

24 sierpnia 2012


Zdaniem firmy bukmacherskiej Ladbrokes największe szanse na zdobycie tegorocznej nagrody Nobla w dziedzinie literatury ma Haruki Murakami. Zaraz za nim na liście znajdują się chiński pisarz Mo Yan oraz holenderski prozaik Cees Nooteboom.

Koniec sierpnia to tradycyjnie okres, kiedy największe firmy bukmacherskie zwracają swoje oczy na literackie poletko i zaczynają przyjmowanie zakładów typujących potencjalnego zwycięzcę najważniejszej nagrody literackiej na świecie. Chociaż Szwedzka Akademia przy swoim wyborze nie kieruje się notowaniami bukmacherów, trzeba przyznać, że sporządzane przez nich listy kandydatów według stopnia prawdopodobieństwa zdobycia nagrody okazują się często bardzo bliskie prawdy (laureat Nagrody Nobla za 2011 rok, Tomas Transtromer, zajął na zeszłorocznej liście Ladbrokes drugie miejsce).

W tym roku największe szanse (wyceniane na 11:1) ma Haruki Murakami. Autor ?Kroniki ptaka nakręcacza? od kilku lat przoduje w notowaniach (w zeszłym roku królował na czele listy zakładów firmy bukmacherskiej Unibet).

Pierwsi Amerykanie na liście znajdują się odpowiednio na ósmym (Philip Roth) i dziewiątym (Cormac McCarthy) miejscu z wypłatą 17:1. Obu panom depcze po piętach rodak Thomas Pynchon i Kanadyjka Alice Munro (oboje wyceniani na 21:1).

Z polskich literatów największe szanse ma podobnie jak w zeszłym roku poeta Adam Zagajewski (34:1, w zestawieniu Unibet 25:1). Daleko w tyle, na o wiele gorszej pozycji, plasują się Olga Tokarczuk i Tadeusz Różewicz (obydwoje po 101:1)

Wcześniej w tym roku przewodniczący Szwedzkiej Akademii, Peter Englund, ujawnił, że 46 spośród 210 nominowanych pisarzy w tym roku do nagrody, zostało wybranych po raz pierwszy. Od czerwca do końca sierpnia członkowie Akademii zapoznają się z twórczością pięciu finalistów wybranych w tajnym głosowaniu w maju, aby we wrześniu rozpocząć dyskusje, które doprowadzą do wyboru tegorocznego laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (w październiku).

Wprawdzie Zarząd Fundacji zapowiedział niedawno, że wielkość wszystkich nagród Nobla przyznawanych za 2012 rok zostanie zredukowana, celem zabezpieczenia długoterminowego kapitału. W żaden sposób nie wpłynęło to jednak na prestiż nagrody. Aktualna kwota (8 milionów koron, czyli równowartość ok. 4 milionów złotych) to w dziedzinie literatury nadal suma nie do zdobycia przy okazji jakiegokolwiek innego wyróżnienia.

Tematy: , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy