Literacka Nagrody Nobla 2011 dla Tomasa Tranströmera

6 października 2011

Transtroemer-nobel
Wybitny szwedzki poeta Tomas Tranströmer został laureatem literackiej Nagrody Nobla za 2011 rok.

W uzasadnieniu werdyktu komitet noblowski napisał, że Tranströmer otrzymał nagrodę za „zwięzłe, przejrzyste obrazy, które dają nam świeży dostęp do rzeczywistości”.

Tomas Tranströmer z wykształcenia jest psychologiem i pracował w tym zawodzie do 1990 r., kiedy przeżył udar mózgu. Częściowo sparaliżowany w następstwie choroby, poświęcił się odtąd twórczości poetyckiej jako głównemu zajęciu. Poezję Tranströmera cechuje duża zwięzłość. Pisze o przeżyciach religijnych, porusza problemy zagubienia człowieka we współczesnym świecie. Po polsku ukazały się m.in.: „Muzeum motyli”, „Moja przedmowa do ciszy”, „Gondola żałobna” oraz „Podsłuchany horyzont”.

Pojawiały się głosy, że w tym roku Akademia może uhonorować poetę. Ostatni Nobel dla poezji przyznano w 1996 roku. Otrzymała go Wisława Szymborska, Tranströmer już wtedy był jej głównym kontrkandydatem do nagrody.

Tranströmer tak długo nie dostawał Nobla być może dlatego, że jest Szwedem – powiedział w TVP Info Tomasz Jastrun.

Zanim ogłoszono tegoroczną literacką Nagrodę Nobla Tranströmer wymiany był wśród faworytów w rankingach międzynarodowych firm bukmacherskich.

fot. Andrei Romanenko/CC

Tematy: , ,

Kategoria: newsy