banner ad

Najbardziej poszukiwane książki roku

24 sierpnia 2012


BookFinder.com opublikował coroczne zestawienie najbardziej poszukiwanych książek w Stanach Zjednoczonych. Na pierwszym miejscu, trzeci rok z rzędu, znalazł się „Sex” Madonny.

Książka piosenkarki została wydana w 1992 jako uzupełnienie płyty „Erotica”. „Sex” jest połączeniem albumu fotograficznego z wypowiedziami wokalistki na temat jej życia intymnego oraz fantazji erotycznych. Na zdjęciach Madonna pokazuje nagie ciało w towarzystwie takich gwiazd show-biznesu jak Vanilla Ice, Naomi Campbell, Isabella Rossellini czy gwiazdor gejowskiego porno ? Joey Stefano. Publikacja wywołała niemały skandal – kilka organizacji próbowało ją zbojkotować, księgarze nie chcieli jej w swoich sklepach. Na życzenie Madonny książka od lat nie jest wznawiana, a nowiutki egzemplarz, zapakowany w oryginalne foliowe etui, może kosztować nawet do 300 dolarów.

Na drugiej pozycji znalazł się kolejny tytuł, który co roku okupuje czołówkę listy, mianowicie „Rage” Stephena Kinga. Opublikowana w 1977 pod pseudonimem Richard Bachman powieść opowiada o chłopaku, który zastrzeliwszy dwie nauczycielki przetrzymuje w szkole pod bronią 24 uczniów. Po masakrach, jakie miały miejsce w amerykańskich szkołach w drugiej połowie lat 90., gdy policja zaczęła znajdywać u napastników egzemplarze książki, King podjął decyzję o wstrzymaniu jej publikacji. Zgodnie z wolą pisarza, „Rage” nie ma być już więcej nigdy wznawiana. Oryginalne anglojęzyczne wydanie, dostępne często w „czteropaku” wraz z trzema innymi powieściami wypuszczonymi pod pseudonimem Richard Bachman kosztuje w serwisach aukcyjnych około 80 dolarów. Niestety w Polsce powieść nie zdążyła się nigdy ukazać, aczkolwiek fandom pisarza, skupiony wokół serwisu StephenKing.pl, zdołał wydrukować własnym sumptem kilkanaście egzemplarzy przetłumaczonej książki w szacie graficznej przypominającej wznowienia książek Kinga, publikowane przez wydawnictwo Prószyński i S-ka.

Trzecie miejsce na liście BookFindera należy do autorki romansów Nory Roberts i książki „Promise Me Tomorrow”. Powieść traktująca o romansie pani architekt z kobieciarzem a jednocześnie udziałowcem w firmie, która ją zatrudniła jest pierwszą mainstreamową (niewydaną w serii tanich romansideł) pozycją w dorobku pisarki. Niezadowolona z efektu Roberts do dzisiaj nie zgadza się na wznawianie tej książki.

Według raportu BookFindera, książki, które widzimy na księgarski półkach, to zaledwie niewielki ułamek wydanych dotychczas pozycji. W rzeczywistości od 98 do 99 procent wszystkich książek jakie kiedykolwiek zostały opublikowane mają obecnie wyczerpany nakład i są dostępne jedynie z drugiej ręki.

Oto pierwsza dwudziestka najbardziej poszukiwanych książek roku:

1. Madonna „Sex”
2. Stephen King (jako Richard Bachman) „Rage”
3. Nora Roberts „Promise me Tomorrow”
4. Stephen King „Mój śliczny kucyk”
5. John Yudkin „Pure, White and Deadly; the Problem of Sugar”
6. Kyle Onstott „Mandingo”
7. Johnny Cash „Man in Black”
8. Luigi Serafini „Codex Seraphinianus”
9. Nan Gilbert „365 Bedtime Stories”
10. Alice Starmore „Tudor Roses”
11. Cameron Crowe „Fast Times at Ridgemont High”
12. Mary i Vincent Price „A Treasury of Great Recipes”
13. Ray Bradbury „Mroczny karnawał”
14. „Biblia Jerozolimska” z ilustracjami Salvadora Dali
15. Lynne Cheney „Sisters”
16. H.Henry Thomas „Arithmetic Progress Papers”
17. Janet Woods „Beyond the Plough”
18. A. C. H. Smith „Labirynt”
19. Ray Garton „In a Dark Place: The Story of a True Haunting”
20. Walt Kelly „I Go Pogo”

Z pełną listą można się zapoznać, klikając tutaj.

Tematy: , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy