Autor „Narkopolis” zapowiada powieść, która przedstawi historię Jezusa Chrystusa z punktu widzenia kobiet

20 kwietnia 2020


Indyjski pisarz Jeet Thayil, którego polscy czytelnicy poznali z nominowanej do Bookera książki „Narkopolis”, pracuje nad nową powieścią, mającą przedstawiać wydarzenia z Nowego Testamentu, ale z punktu widzenia kobiet.

Książka ma nosić tytuł „Names of the Women” (z ang. „Imiona kobiet”) i opowiedzieć historię Jezusa Chrystusa z perspektywy różnych kobiet, które w Nowym Testamencie odsunięto na dalszy plan. Fabuła zaczyna się od sceny, gdy Chrystus wisi na krzyżu, skierowany w stronę Marii Magdaleny. Następnie, w 24 rozdziałach, swoje opowieści przedstawiają m.in. Herodiada, Salome, Marta z Betanii, Maria z Betanii, Joanna, Assia i Lidia, postacie fikcyjne i historyczne, a na końcu głos zostaje oddany Marii z Nazaretu, matce Chrystusa.

„Nowa książka Jeeta Thayila to niezwykła reinterpretacja Nowego Testamentu. To odważna, na wiele sposobów feministyczna książka. I piękna oda do pomijanych bohaterek Biblii. Pokazuje prawdziwą siłę fikcji w tworzeniu światów nie z doświadczonych przeżyć, ale z niewiarygodnej potęgi ludzkiej wyobraźni” ? powiedziała Michal Shavit, dyrektorka wydawnicza w oficynie Jonathan Cape, która opublikuje powieść.

„Names of the Women” ukaże się w Wielkiej Brytanii przed Wielkanocą w 2021 roku. Jeet Thayil jest w 2020 roku jednym z jurorów Międzynarodowej Nagrody Bookera.

[am]
źródło: David Godwin Literary Agency

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy