Finałowa szóstka nominowanych do Nagrody Bookera 2012

11 września 2012


Dzisiejszego ranka ogłoszono finałową szóstkę pisarzy nominowanych do tegorocznej Nagrody Bookera. Na liście znaleźli się m.in. Hilary Mantel i Will Self.

Mantel została nominowana za sequel swojej najsłynniejszej powieści „W komnatach Wolf Hall”, która zdobyła już nagrodę Bookera w 2009 roku (obecnie trwają prace nad miniserialem opartym na losach Thomasa Cromwella).

Ubóstwiany przez fanów Will Self znalazł się na liście dzięki swojej najbardziej ekstrawaganckiej powieści pt. „Umbrella” opisującej losy Audrey, ofiary „śpiączkowej” epidemii, która budzi się do życia po pięćdziesięciu latach spędzonych w letargu.

Self i Mantel uważani są obecnie za faworytów do zdobycia głównej nagrody, ale w finałowej szóstce znajdziemy jeszcze Deborah Levy, Tan Twan Enga oraz dwójkę debiutantów – Jeeta Thayila i Alison Moore.

Każdy z sześciu pisarzy, którzy znaleźli się na liście, otrzyma 2,5 tysiąca funtów. Zwycięzca Nagrody Bookera zostanie ogłoszony na ceremonii w londyńskiej Guildhall, we wtorek 16 października. Oprócz prestiżowego wyróżnienia zainkasuje on czek na kwotę 50 tysięcy funtów.

Finałowa szóstka przedstawia się następująco:

Tan Twan Eng „The Garden Of Evening Mists”
Deborah Levy „Swimming Home”
Hilary Mantel „Bring Up The Bodies”
Alison Moore „The Lighthouse”
Will Self „Umbrella”
Jeet Thayil „Narcopolis”

Na zdjęciu załączonym do newsa jury tegorocznej nagrody w składzie: Sir Peter Stothard, Dinah Birch, Bharat Tandon, Amanda Foreman i Dan Stevens wraz z Ionem Trewinem, dyrektorem literackim Fundacji Nagrody Bookera, trzymającym książki finalistów.

fot. The Man Booker Prize

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: newsy