banner ad

Witkacy, Boy-Żeleński, Conrad i Malinowski próbują wyjaśnić zagadkę morderstwa. Zwiastun „Niebezpiecznych dżentelmenów”

14 września 2022

Dystrybutor Kino Świat udostępnił zwiastun filmu „Niebezpieczni dżentelmeni”, w którym cztery znakomitości zakopiańskiej bohemy, Tadeusz Boy-Żeleński, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Joseph Conrad i Bronisław Malinowski, muszą wyjaśnić zagadkę morderstwa. Produkcja trafi do kin w styczniu.

Choć film „Niebezpieczni dżentelmeni” nie powstał na podstawie żadnej książki ani nie opisuje autentycznych wydarzeń, to jednak pierwsze skrzypce grają w nim znani literaci. Akcja fikcyjnej historii rozgrywa się w Zakopanem, „pełnym życia i występku kurorcie, oazie rozpusty, pijaństwa i hazardu – uświęconym tradycją belle époque miejscu, w którym obowiązujące tabu i normy moralne zostają zawieszone”, jak opisał to Grzegorz Łyś w książce „Dzikie żądze”.

Tadeusz Boy-Żeleński, Witkacy, Joseph Conrad i Bronisław Malinowski budzą się po mocno zakrapianej, całonocnej imprezie. Głowy pękają im od kaca, nikt nic nie pamięta, a sytuacji nie poprawiają znalezione na podłodze zwłoki nieznanego mężczyzny. Dodatkowo do drzwi domu dobijają się właśnie stróże prawa, a to dopiero początek kłopotów. Rozpoczyna się wyścig z czasem, w którym bohaterowie muszą uwolnić się nie tylko od podejrzeń, ale także od równie niebezpiecznych środowiskowych plotek i jak najszybciej wyjaśnić zagadkę tajemniczej śmierci.

(fot. © Jan Wierzejski)

Wkrótce za sprawą tych błyskotliwych i uwielbiających ryzyko dżentelmenów tętniące kulturalnym życiem Zakopane stanie się tłem wielkiej intrygi, w którą zamieszani będą gangsterzy, artyści i politycy, w tym Zofia Nałkowska czy Józef Piłsudski. Na drodze bohaterów stanie również Lenin we własnej osobie, który akurat zawitał do Poronina…

„Niebezpieczni dżentelmeni” to pełnometrażowy debiut fabularny Macieja Kawalskiego. W filmie występuje plejada polskich aktorów. W Tadeusza Boya-Żeleńskiego wciela się Tomasz Kot, Witkacego gra Marcin Dorociński, Josepha Conrada – Andrzej Seweryn, a Bronisława Malinowskiego – Wojciech Mecwaldowski. W obsadzie znaleźli się też Michał Czernecki, Łukasz Simlat, Sebastian Stankiewicz, Jacek Koman, Anna Smołowik i Wiktoria Gorodeckaja. Premiera kinowa zaplanowana jest na 20 stycznia.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun „Niebezpiecznych dżentelmenów”:

[am]

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: film