Marek Krajewski żegna się z Eberhardem Mockiem. Ostatnią powieść z bohaterem przeczytamy w październiku

14 września 2022

Autor popularnej serii kryminałów retro z Eberhardem Mockiem żegna się z bohaterem, który przyniósł mu popularność i podbił rynek literatury kryminalnej w Polsce. Marek Krajewski zapowiedział, że „Błaganie o śmierć”, które premierę ma 12 października, będzie jego ostatnią powieścią z wrocławskim śledczym.

Wiadomość została ogłoszona dokładnie w 30 lat od powstania pomysłu na pierwszą książkę i w 25 lat, od kiedy Marek Krajewski postawił ostatnią kropkę w debiutanckiej powieści „Śmierć w Breslau”. Myśl, by napisać książkę rozgrywającą się w przedwojennym Wrocławiu, pojawiła się u autora w 1992 roku, kiedy pracował w dziale starych druków w Ossolineum. Wygląd głównego bohatera, Eberharda Mocka, wzorowany był na Januszu Gajosie, który jest ulubionym aktorem Krajewskiego. Samo nazwisko funkcjonariusza wydziału kryminalnego policji w Breslau zostało zmyślone, ale po latach odkryto, że ktoś taki mógł istnieć.

Początkowo „Śmierć w Breslau” miała być horrorem historycznym. Fabułę Krajewski wymyślił w kilka godzin. Ostatecznie książka okazała się kryminałem, ale i miłośnicy grozy znajdą w niej coś dla siebie. Powieść została ukończona jesienią 1997 roku, a do sprzedaży trafiła w 1999 roku, dając początek całemu cyklowi. Trzynaście książek, setki tysięcy czytelników, tłumaczenia na ponad dwadzieścia języków, prestiżowe nagrody, w tym Paszport „Polityki”, pierwsza Nagroda Wielkiego Kalibru i Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” – to wszystko towarzyszyło serii o wrocławskim śledczym.

Teraz przyszedł czas na koniec literackich przygód Mocka. „Proszę Państwa, składam bardzo ważne oświadczenie, jedno z ważniejszych w mojej literackiej biografii: żegnam się z Eberhardem Mockiem. Jesienią 1997 roku kończyłem powieść 'Śmierć w Breslau’, a tej jesieni, po 25 latach, mówię Eberhardowi pożegnalne 'Vale!’ (bądź zdrów, żegnaj). Zbliża się już ten dzień – 12 października – kiedy ukaże się moja ostatnia powieść z wrocławskim śledczym” – zakomunikował Krajewski na swoim profilu na Facebooku.

Pisarz nie wyjaśnił powodów, dla których zamyka serię. Już kiedyś na kilka lat przerwał tworzenie książek z Eberhardem Mockiem. Wtedy spowodowane to było jednak względami prawnymi. Jak wyjawił w jednym z felietonów dla „Wprost” Michał Witkowski, po tym jak autor skuszony dużą zaliczką przeszedł do Znaku, jego poprzedni wydawca, W.A.B., wciąż posiadał prawa do nazwiska Mock i nie chciał ich oddać przed wygaśnięciem umowy. Krajewski musiał więc czekać kilka lat, żeby dalej kontynuować losy bohatera, w międzyczasie skupiając się na pisaniu książek z Edwardem Popielskim.

Ostatnia powieść z Eberhardem Mockiem nosi tytuł „Błaganie o śmierć” i ukaże się w sprzedaży 12 października. Akcja książki rozgrywa się w 1919 roku, gdy 36-letni Mock pracuje w policji i mieszka w małym pokoiku na pięterku wraz z marudnym, nieznośnym ojcem na dalekim wrocławskim osiedlu Księże Małe. Bohater staje przed trudnym dylematem: czy ma rozwiązać sprawę uprowadzenia rocznej córeczki kobiety lekkich obyczajów, czy może dziwnych okoliczności śmierci pewnego boksera. W pierwszym przypadku może zyskać miłosną stabilizację, w drugim – luksusowy apartament, dzięki któremu mógłby porzucić wspólne życie ze złośliwym starcem.

„’Błaganie o śmierć’ jest powieścią wyjątkowo mocno osadzoną w realiach wczesnej Republiki Wiemarskiej, której codzienność była dla wielu realizacją apokaliptycznych proroctw. Dławiąca bieda i ostentacyjne bogactwo, barokowe apartamenty przemysłowców w Rynku i bezokienne nory gruźlików na Nadodrzu, przekupni sportowcy i groźna mafia Bractwa Pierścieniowców, zdemobilizowani żołnierze i polityczni manipulanci, fałszywa filantropia i potworne zboczenia. To wszystko jest w tej pożegnalnej powieści z Mockiem. Ciekaw jestem, czy uznają państwo, że godnie się pożegnałem z moim bohaterem i przyjacielem” – komentuje Krajewski.

„Błaganie o śmierć” ukaże się nakładem Wydawnictwa Znak.

[am]
fot. Maciej Dziedzic, archiwum prywatne Marka Krajewskiego

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy