Serial animowany o Kajku i Kokoszu trafi na platformę Netflix! Premiera w 2021 roku

6 grudnia 2020

Netflix zakupił serial animowany o przygodach Kajka i Kokosza oparty na kultowym komiksie Janusza Christy. Ekranizację realizuje studio EGoFILM. Będzie to pierwsza polska oryginalna seria animowana w katalogu giganta streamingowego.

„Ten wybór był dla nas oczywisty. 'Kajko i Kokosz’ to bardzo wartościowy element polskiej kultury i nasz rodzimy fenomen. Na komiksowych przygodach dzielnych wojów wychowały się całe pokolenia, dlatego też pracujemy nad serialem z ogromną ekscytacją. Cieszymy się, że w animacji kultowe postaci ożyją i nabiorą jeszcze większej wyrazistości. Jesteśmy przekonani, że za sprawą Netfliksa Kajka i Kokosza polubią też widzowie na świecie” – powiedział Łukasz Kłuskiewicz odpowiedzialny w Netfliksie za pozyskiwanie treści w regionie Europy Środkowej.

„Kajko i Kokosz” to serial o zabawnych perypetiach dwójki słowiańskich wojów. Przyjaciele na co dzień służą kasztelanowi Mirmiłowi, broniąc zamieszkałej przez nich osady przed wszelkimi niebezpieczeństwami. A tych nie brakuje. Największym zagrożeniem jest oddział rycerzy rozbójników zwanych Zbójcerzami. Herszt Zbójcerzy, Krwawy Hegemon, marzy o zdobyciu Mirmiłowa, a odkąd Kajko i Kokosz przejęli jego jajo, z którego wykluł się smok Miluś, pragnie też osobistej zemsty na parze przyjaciół. Otwarte ataki, podstępy i fortele Hegemona – z tym mierzyć się będą Kajko i Kokosz. Każdy z odcinków serii będzie stanowił odrębną historię, a wszystkie będzie łączyć przyjaźń jako wartość nadrzędna serialu.

W pracę nad produkcją zaangażowani są twórcy związani z ikonicznym komiksem oraz ze środowiskiem komiksowym. Reżyserią zajmą się Michał „Śledziu” Śledziński („Osiedle Swoboda”, „Wartości rodzinne”), Tomasz Leśniak („Jeż Jerzy”, „Tymek i Mistrz”), Marcin Wasilewski, Łukasz Kacprowicz, Robert Jaszczurowski, Marta Stróżycka i Aliaksandr Sasha Kanavalau. Scenariusze poszczególnych odcinków napisali Maciej Kur („Lil i Put”, „Kajko i Kokosz. Nowe przygody”) oraz Rafał Skarżycki („Jeż Jerzy”, „Tymek i Mistrz”). Konsultantami scenariuszowymi są Mike de Seve oraz nowojorskie studio Baboon Animation. Autorem projektów postaci jest Sławomir Kiełbus, mianowany przez samego Janusza Christę jego następcą, twórca rysunków m.in. do albumu „Kajko i Kokosz: Królewska konna”.

„Przy pracy nad komiksem, jak i przy projektowaniu postaci do serialu nadrzędnym celem jest dla mnie zawsze odzwierciedlenie ducha twórczości Christy. Chyba nie jest to dla mnie trudne, bo przesiąkłem tym duchem już w dzieciństwie. Wychowałem się na tych komiksach. Rysując, zachowuję szacunek dla oryginału, ale unikam ślepego naśladowania stylu. Projektowanie postaci do serii jest zgoła inne niż praca nad ilustracją. W ruchomym obrazie wszelkie niedociągnięcia powstałe na tak wczesnym etapie przekładają się na jakość animacji i odbiór serialu przez widzów. Praca nad designem postaci jest też o wiele bardziej rozbudowana – konieczne było rozrysowanie pełnych obrotów postaci, widoków w perspektywie, ekspresji twarzy, charakterystycznych póz bohaterów czy mimiki ust” – skomentował Sławomir Kiełbus.

Za produkcję serialu „Kajko i Kokosz” odpowiada studio animacji EGoFILM pod nadzorem Eweliny Gordziejuk – showrunnerki, producentki wykonawczej i pomysłodawczyni adaptacji komiksu. Nad organizacją i przebiegiem produkcji czuwa Małgorzata Badowiec – producentka liniowa. „Serial 'Kajko i Kokosz’ to kino producenckie, które postanowiłam zrealizować, aby uczcić pamięć Janusza Christy. Ogromna część polskiej literatury, w tym komiksy Mistrza, zasługują na ekranizację i to nie tylko ze względu na ogromną, wciąż rosnącą popularność i rzeszę wiernych fanów, ale też ze względu na potencjał filmowy historii i unikatową warstwę plastyczną. Właśnie te wyjątkowe walory komiksu 'Kajko i Kokosz’ przekonały mnie, że warto podjąć wyzwanie i zmierzyć się z czymś tak ogromnym i ważnym dla naszej kultury. Mam nadzieję, że nasz entuzjazm i zaangażowanie w projekt przełożą się na pozytywne wrażenia widzów serialu” – oświadczyła Ewelina Gordziejuk.

Premiera animacji „Kajko i Kokosz” na platformie Netflix zaplanowana jest na 2021 rok.

[am]

Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: film