Powstanie serial animowany o przygodach Kajka i Kokosza!

28 maja 2018


Fundacja Kreska im. Janusza Christy podpisała umowę z warszawskim studiem animacji EGo FILM, które nabyło prawa do realizacji serialu animowanego na podstawie kultowej serii komiksów „Kajko i Kokosz” Janusza Christy.

„Trzymajcie kciuki bo od dziś oficjalnie ruszamy z pracami. Przed nami ogromne wyzwanie i dużo pracy, by zdobyć fundusze na projekt i żeby stworzyć coś, co pokochacie, ale też wielka przygoda!” – piszą producenci.

Słowiańskich wojów, którzy narodzili się na kartach komiksów Janusza Christy, nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Dzielny i rozważny Kajko oraz samolubny Koko bawią czytelników swymi przygodami od 36 lat. Bronią Mirmiłowa przed atakami niecnych zbójcerzy, przeżywając przy tym całą masę przezabawnych perypetii. Albumy autorstwa Janusza Christy to absolutna klasyka polskiego komiksu, arcydzieło, które powinni przeczytać wszyscy.

Do tej pory Kajko i Kokosz nie mieli szczęścia do ekranizacji. Pierwsze przymiarki do stworzenia serialu animowanego podjęto już na przełomie lat 80. i 90. XX wieku w Bielsku-Białej, jednak zakończyły się one niepowodzeniem. W 2001 roku rozpoczęto zdjęcia do filmu fabularnego na podstawie albumu „Dzień Śmiechały”, ale i ten projekt zarzucono. Kilka lat później powstała krótkometrażowa animacja, w której głosów głównym bohaterom użyczyli Maciej Stuhr i Cezary Żak. Na tę produkcję należy jednak spuścić litościwie zasłonę milczenia.

Dowodzone przez Ewelinę Gordziejuk EGo FILM to niezależne studio animacji, które stawia głównie na projekty dla najmłodszych. Zrealizowało już m.in. serial „Wiking Tappi” na podstawie książek Marcina Mortki i „Żubr Pompik” na podstawie książeczek dla dzieci Tomasza Samojlika. Można więc mieć nadzieję, że również do „Kajka i Kokosza” podejdą z zapałem, zachowując jednocześnie wierność oryginałowi. Będziemy was informować o kolejnych etapach prac nad serialem.

[am]
fot. Ego Film/Fundacja Kreska im. Janusza Christy

Tematy: , , ,

Kategoria: film