Śladami Jakuba Wędrowycza. Odwiedzamy 11 miejsc w Wojsławicach, które znajdziecie w książkach Andrzeja Pilipiuka

21 lipca 2016

sladami-jakuba-wedrowycza-00
Głównym terenem działalności Jakuba Wędrowycza są Wojsławice, duża wieś położona w malowniczym zakątku województwa lubelskiego. Jesteście ciekawi, jak wyglądają miejsca, w których rozgrywa się akcja opowiadań i powieści o tym słynnym bimbrowniku i egzorcyście? Zapraszamy na wirtualną wycieczkę śladami bohatera. W roli oprowadzającego (i udzielającego komentarzy): Andrzej Pilipiuk.

Poniższy materiał to jedynie przedsmak trasy, jaką odbędą wielbiciele twórczości autora w ramach Dni Jakuba Wędrowcza, które odbędą się w dniach od 22 do 24 lipca w Wojsławicach.

1. Dom Ekonoma (ulica Uchańska)

sladami-jakuba-wedrowycza-01

Budynek pofolwarczny z ok. 1840 roku – mieszkanie oficjalistów majątku Poletyłów. W okresie PRL i w pierwszych latach po upadku komunizmu mieścił się tu gminny posterunek Milicji Obywatelskiej a następnie Policji. W opowiadaniach o Jakubie rezydują tu dwaj niezniszczalni gliniarze, najpierw milicjanci, potem policjanci – Birski i Rowicki. W piwnicy pod posterunkiem znajdował się areszt wspomniany m.in. w tekstach „Psikus” i „Trucizna”.

2. Ruiny oranżerii – ulica Szkolna (naprzeciwko parkingu szkolnego)

sladami-jakuba-wedrowycza-02

W ruinach Jakub walczył z przybyłym ze wschodu magiem – mikropowieść „Czarownik Iwanow”.

3. Pomnik Tadeusza Kościuszki

sladami-jakuba-wedrowycza-03

Cokół pomnika wykorzystany wtórnie – pierwotnie był to pomnik ku czci cara Aleksandra II. (Od tyłu widoczne są zatarte betonem napisy wykonane cyrylicą). W opowiadaniu „Hochsztapler” pomnik posłużył Jakubowi do przeniesienia się w przeszłość.

4. Synagoga

sladami-jakuba-wedrowycza-04

Obecnie siedziba muzeum gminnego, dawniej biblioteka. Wystąpiła w opowiadaniach „Goście” i „Psikus”.

5. Dawny budynek urzędu gminy (koło synagogi)

sladami-jakuba-wedrowycza-05

Tu rozgrywała się część akcji opowiadania „Wybory”.

6. Staw przy ul. Uchańskiej

sladami-jakuba-wedrowycza-06

Tu rozgrywa się akcja opowiadania „Na rybki”.

7. Łąki na południe od osady pomiędzy Zamczyskiem a ul. Grabowiecką

sladami-jakuba-wedrowycza-07

Tu Jakub Wędrowycz starł się z duchem hrabiego. Jest to przeróbka lokalnej legendy, wedle której na grobli pojawia się duch człowieka w cylindrze, który bezlitośnie bije laską pijaków. Opowiadanie „Hrabia” i komiks „Dobić dziada”.

8. Parking przed ratuszem od strony zachodniej

sladami-jakuba-wedrowycza-08

W okresie PRL i pierwszych dekad III RP znajdował się tu ciąg handlowy a w pomieszczeniach na jego północnym krańcu – knajpa, która posłużyła za pierwowzór knajpy, gdzie rozpoczyna się akcja wielu opowiadań o Jakubie Wędrowyczu.

9. Ulica Grabowiecka

sladami-jakuba-wedrowycza-09

Gdzieś przy niej znajdował się dom Semena Korczaszki. Ukrytym w stodole sterowcem bohaterowie odlecieli stąd do Egiptu (powieść „Pola Trzcin”).

10. Plac targowy

sladami-jakuba-wedrowycza-10

Rozgrywa się tu m.in. akcja opowiadania „Kura”. Leżący w północno zachodniej części sklep z narzędziami rolniczymi „wystąpił” też w opowiadaniu „Hiena”.

11. Krzyżówki. Hurtownia materiałów budowlanych, ul. Grabowiecka 1.

sladami-jakuba-wedrowycza-11

W tym miejscu znajdowało się gospodarstwo rodziny Pilipiuków, które posłużyło za pierwowzór gospodarstwa rodziny Paczenków – bohaterów powieści „Norweski Dziennik”. Obecnie z tamtych czasów stoi już tylko stodoła.

Bonus: Zespół Szkół im. Tadeusza Kościuszki

sladami-jakuba-wedrowycza-12

W tym miejscu od 10 lat odbywają się w lipcu „Dni Jakuba Wędrowycza”.

Tematy: , , ,

Kategoria: zestawienia