Śladami Jakuba Wędrowycza. Odwiedzamy 11 miejsc w Wojsławicach, które znajdziecie w książkach Andrzeja Pilipiuka
Głównym terenem działalności Jakuba Wędrowycza są Wojsławice, duża wieś położona w malowniczym zakątku województwa lubelskiego. Jesteście ciekawi, jak wyglądają miejsca, w których rozgrywa się akcja opowiadań i powieści o tym słynnym bimbrowniku i egzorcyście? Zapraszamy na wirtualną wycieczkę śladami bohatera. W roli oprowadzającego (i udzielającego komentarzy): Andrzej Pilipiuk.
Poniższy materiał to jedynie przedsmak trasy, jaką odbędą wielbiciele twórczości autora w ramach Dni Jakuba Wędrowcza, które odbędą się w dniach od 22 do 24 lipca w Wojsławicach.
1. Dom Ekonoma (ulica Uchańska)
Budynek pofolwarczny z ok. 1840 roku – mieszkanie oficjalistów majątku Poletyłów. W okresie PRL i w pierwszych latach po upadku komunizmu mieścił się tu gminny posterunek Milicji Obywatelskiej a następnie Policji. W opowiadaniach o Jakubie rezydują tu dwaj niezniszczalni gliniarze, najpierw milicjanci, potem policjanci – Birski i Rowicki. W piwnicy pod posterunkiem znajdował się areszt wspomniany m.in. w tekstach „Psikus” i „Trucizna”.
2. Ruiny oranżerii – ulica Szkolna (naprzeciwko parkingu szkolnego)
W ruinach Jakub walczył z przybyłym ze wschodu magiem – mikropowieść „Czarownik Iwanow”.
3. Pomnik Tadeusza Kościuszki
Cokół pomnika wykorzystany wtórnie – pierwotnie był to pomnik ku czci cara Aleksandra II. (Od tyłu widoczne są zatarte betonem napisy wykonane cyrylicą). W opowiadaniu „Hochsztapler” pomnik posłużył Jakubowi do przeniesienia się w przeszłość.
4. Synagoga
Obecnie siedziba muzeum gminnego, dawniej biblioteka. Wystąpiła w opowiadaniach „Goście” i „Psikus”.
5. Dawny budynek urzędu gminy (koło synagogi)
Tu rozgrywała się część akcji opowiadania „Wybory”.
6. Staw przy ul. Uchańskiej
Tu rozgrywa się akcja opowiadania „Na rybki”.
7. Łąki na południe od osady pomiędzy Zamczyskiem a ul. Grabowiecką
Tu Jakub Wędrowycz starł się z duchem hrabiego. Jest to przeróbka lokalnej legendy, wedle której na grobli pojawia się duch człowieka w cylindrze, który bezlitośnie bije laską pijaków. Opowiadanie „Hrabia” i komiks „Dobić dziada”.
8. Parking przed ratuszem od strony zachodniej
W okresie PRL i pierwszych dekad III RP znajdował się tu ciąg handlowy a w pomieszczeniach na jego północnym krańcu – knajpa, która posłużyła za pierwowzór knajpy, gdzie rozpoczyna się akcja wielu opowiadań o Jakubie Wędrowyczu.
9. Ulica Grabowiecka
Gdzieś przy niej znajdował się dom Semena Korczaszki. Ukrytym w stodole sterowcem bohaterowie odlecieli stąd do Egiptu (powieść „Pola Trzcin”).
10. Plac targowy
Rozgrywa się tu m.in. akcja opowiadania „Kura”. Leżący w północno zachodniej części sklep z narzędziami rolniczymi „wystąpił” też w opowiadaniu „Hiena”.
11. Krzyżówki. Hurtownia materiałów budowlanych, ul. Grabowiecka 1.
W tym miejscu znajdowało się gospodarstwo rodziny Pilipiuków, które posłużyło za pierwowzór gospodarstwa rodziny Paczenków – bohaterów powieści „Norweski Dziennik”. Obecnie z tamtych czasów stoi już tylko stodoła.
Bonus: Zespół Szkół im. Tadeusza Kościuszki
W tym miejscu od 10 lat odbywają się w lipcu „Dni Jakuba Wędrowycza”.
TweetKategoria: zestawienia