16 wypowiedzi pisarzy w obronie bibliotek

18 lutego 2013


Co roku na całym świecie zamykanych jest dziesiątki, jeśli nie setki bibliotek. Również Polska boryka się z podobnym problemem, czego dowodem może być zawiązana w ostatnim czasie akcja, mająca na celu powstrzymanie likwidacji tych niezwykle ważnych dla kultury i nauki instytucji. Poniżej zebraliśmy dla was wypowiedzi 16 wybitnych pisarzy, którzy nie tylko stawali w ich obronie, ale częstokroć również sami stali się przykładem wyjątkowej roli, jaką biblioteki pełnią w życiu lokalnych społeczeństw.

„Nie sądzę, żeby ludzie zdawali sobie sprawę, jak istotne są biblioteki i jakie kolosalne niebezpieczeństwo kryłoby się, gdybyśmy stracili ich jeszcze więcej. Jako że sam miałem skrócone życie szkolne, całą moją edukację od 17 roku życia byłem samoukiem. Nie byłbym osobą, jaką jestem obecnie, gdyby nie możliwości, jakie dała mi biblioteka.”
Alan Moore

„W bibliotece jesteś wolny, niezwiązany z tymczasowymi klimatami politycznymi. Jest to najbardziej demokratyczna instytucja, ponieważ nikt – ale nikt w zupełności – nie może Ci powiedzieć, co czytać, kiedy i jak.”
Doris Lessing

„Fundamenty edukacji otrzymałem w szkole, ale to nie wystarczyło. Moją prawdziwą edukację, nadbudowę, detale, prawdziwą architekturę, wyniosłem z publicznej biblioteki. Dla zubożałego dziecka, którego rodzina nie mogła sobie pozwolić na kupno książek, biblioteka stanowiła otwarte drzwi do cudów i osiągnięć. I nigdy nie będę wystarczająco wdzięczny za to, że byłem na tyle rozumny, aby przejść przez te drzwi i wykorzystać to jak najlepiej. Teraz, kiedy ciągle czytam o tym, jak fundusze biblioteczne są obcinane i obcinane, mogę myśleć tylko, że te drzwi się zamykają i Amerykańskie społeczeństwo znalazło jeszcze jeden sposób, aby siebie zniszczyć.”
Isaac Asimov

„Biblioteki są cienką czerwoną linią pomiędzy cywilizacją a barbarzyństwem.”
Neil Gaiman

„Nie wierzę w koledże i uniwersytety. Wierzę w biblioteki, ponieważ większość studentów nie ma żadnych pieniędzy. Kiedy ukończyłem liceum , było to czasie Wielkiego Kryzysu, nie mieliśmy pieniędzy, nie mogłem więc pójść na studia(…) Spędzałem trzy dni w tygodniu przez 10 lat, edukując się w publicznej bibliotece, i było to lepsze niż koledż. Ludzie powinni sami się uczyć – możesz uzyskać kompletną edukację za darmo. Po upływie 10 lat miałem przeczytaną każdą książkę w bibliotece i mogłem napisać tysiąc opowiadań.”
Ray Bradbury

„Istnienie bibliotek stanowi najlepszy dowód na to, że możemy mieć jeszcze nadzieję co do przyszłości człowieka.”
T. S. Eliot

„Nie miałem w domu żadnych książek. Zacząłem chodzić do publicznej biblioteki w Lizbonie. To właśnie tam, bez żadnej pomocy, poza ciekawością i chęcią do nauki, moje zamiłowanie do czytania rozwinęło się i zostało udoskonalone.”
José Saramago

„Biblioteki przechowują energię, która podsyca wyobraźnię. Otwierają okna na świat, inspirują nas do odkrywania i zdobywania, przyczyniają się też do poprawiania naszej jakości życia. Biblioteki zmieniają życie na lepsze.”
Sidney Sheldon

„Uniwersytet to tylko grupa budynków zebranych wokół biblioteki.”
Shelby Foote

„Biblioteka publiczna jest najtrwalszym memoriałem, najbardziej godnym zaufania pomnikiem dla utrwalenia wydarzenia, nazwiska bądź uczucia, bo ona i tylko ona jest szanowana przez wojny i rewolucje i je przetrwa.”
Mark Twain

„Biblioteki pomogą ci lepiej przetrwać czasy bez pieniędzy, niż pieniądze pomogą ci przetrwać czasy bez bibliotek.”
Anne Herbert

„Było tu jedno miejsce, gdzie mogłem odkryć, kim jestem i kim miałem się stać. I była to publiczna biblioteka.”
Jerzy Kosiński

„Biblioteka jest innym rodzajem społecznej rzeczywistości, która poprzez swoją egzystencję naucza o systemie wartości innym niż fiskalny.”
Zadie Smith

„Jeśli mam spędzić czas w czyśćcu przed pójściem do jednego lub drugiego miejsca, przypuszczam, że wszystko będzie w porządku, o ile będzie tam biblioteka.”
Stephen King

„Myślę, że lepsza część mojej edukacji, prawie tak istotna, jak ta zapewniona w szkołach i na uniwersytetach, pochodzi z bibliotek.”
Irving Stone

„W moich czasach biblioteka była wspaniałym miejscem. Nie mieliśmy pomocy wizualnych i rozmaitych programów… to było sanktuarium… Więc mam w zwyczaju myśleć, że biblioteka powinna pozostać centrum wiedzy.”
Norman Mailer

fot. na podst. zdjęcia QQ Li

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: zestawienia