12 wypowiedzi znanych pisarzy o Nowym Roku

1 stycznia 2017


Początek nowego roku to czas, kiedy wspominamy minione dwanaście miesięcy i podejmujemy plany na najbliższą przyszłość. Na temat tej szczególnej i symbolicznej daty w kalendarzu wiele do powiedzenia mają również pisarze. Poniżej znajdziecie wypowiedzi dwunastu z nich, niektóre mogą pozwolić wam z odpowiednim nastawieniem spojrzeć na nadchodzący rok.

1. Mark Twain:

„Nowy Rok… Teraz jest ustalony czas na podjęcie corocznych postanowień. W przyszłym tygodniu możecie jak zwykle zacząć brukować nimi piekło”.

2. Neil Gaiman:

„Mam nadzieję, że w nadchodzącym roku będziecie popełniać błędy. Ponieważ jeśli popełniacie błędy, to znaczy, że robicie coś nowego, próbujecie nowych rzeczy, uczycie się, żyjecie, wystawiacie się na próbę, zmieniacie siebie i swój świat. Róbcie rzeczy, których wcześniej nie robiliście, a co ważniejsze – Coś Róbcie. Więc to są moje życzenia dla wszystkich was i dla siebie samego. Popełniajcie nowe błędy. Popełniajcie wielkie, zdumiewające błędy. Popełniajcie błędy, jakich nikt wcześniej nie popełnił. Nie zatrzymujcie się, nie zaprzestawajcie, nie martwcie się, że nie wyszło wystarczająco dobrze albo doskonale, cokolwiek by to było: sztuka, miłość, praca, rodzina czy życie. Jeśli czegoś boicie się zrobić, zróbcie to. Popełniajcie swoje błędy. W przyszłym roku i zawsze”.

3. James Agate:

„Noworoczne postanowienie: tolerować głupców z większą skwapliwością, o ile nie zachęci ich to do zajmowania jeszcze większej ilości mojego czasu”.

4. Arnold Bennett:

„Piękno czasu polega na tym, że nie możesz go zmarnować z wyprzedzeniem. Kolejny rok, kolejny dzień, kolejna godzina czekają na ciebie, tak doskonałe, tak nienaruszone, jakbyś nigdy nie zmarnował ani nie nadużył ani jednej chwili swojego życia. Jeśli tylko chcesz, możesz odwrócić kartkę w każdej godzinie”.

5. T.S. Eliot w „Czterech kwartetach”:

„Do słów zeszłorocznych przynależy zeszłoroczna mowa, a słowa nowego roku oczekują innego głosu”.

6. Anaïs Nin:

„Nie czynię żadnych noworocznych postanowień. Zwyczaj tworzenia planów, krytykowania, aprobowania albo korygowania mojego życia to dla mnie za dużo codziennych zajęć”.

7. Rainer Maria Rilke:

„Chcemy wierzyć w długi rok, który został nam dany, nowy, nietknięty, pełen rzeczy, których nigdy nie było, pełen pracy, której nigdy nie wykonano, pełen zadań, roszczeń i żądań”.

8. Edith Lovejoy Pierce:

„Otworzymy książkę. Jej stronice są puste. Zechcemy sami umieścić na nich słowa. Książka nosi tytuł 'Możliwość’, a jej pierwszy rozdział to 'Noworoczny Dzień'”.

9. Thomas Mann w „Czarodziejskiej górze”:

„Czas nie ma w rzeczywistości żadnej cenzury, nie ma łoskotu burz ani ryków trąb, aby obwieścić początek nowego miesiąca lub roku, a nawet początek nowego stulecia; to tylko my, śmiertelnicy, dzwonimy i strzelamy”.

10. G.K. Chesterton:

„Celem Nowego Roku nie jest to, że powinniśmy dostać nowy rok. Raczej powinniśmy dostać nową duszę i nowy nos, nowe stopy, nowy kręgosłup, nowe uszy i nowe oczy. Chyba że dany człowiek, zamiast podjąć noworoczne postanowienia, nie podejmie ich. Chyba że ów człowiek, zamiast zacząć wszystko od nowa, nie zrobi nic efektywnego”.

11. Walter Scott:

„Każda epoka uznaje nowo zaczynający się rok za najodpowiedniejszy czas na radosne okrzyki”.

12. Aleister Crowley w powieści „Księżycowe Dziecko”:

„Niech Nowy Rok przyniesie ci odwagę, aby wcześnie złamać swe postanowienia. Mój własny plan to odrzucić każdy rodzaj cnoty, wtedy będę triumfował, nawet jeśli upadnę”.

Zebrał i opracował: Artur Maszota
fot. Brian Stetson

Tematy: , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: zestawienia