Zaskakujące odkrycie genealogów: Benedict Cumberbatch i Arthur Conan Doyle są spokrewnieni!

2 stycznia 2017


Co łączy Benedicta Cumberbatcha oraz Arthura Conana Doyle?a? Okazuje się, że nie tylko postać Sherlocka Holmesa. Dwójka słynnych Brytyjczyków jest bowiem… spokrewniona.

Taką rewelacją podzielili się z czytelnikami twórcy portalu Ancestry.com, będącego największą na świecie genealogiczną bazą danych. Odkryli oni, iż aktor wcielający się w postać słynnego detektywa w serialu stacji BBC zatytułowanym „Sherlock” oraz autor literackiego pierwowzoru posiadali wspólnego przodka w XIV wieku. Był nim niejaki Jan z Gandawy, 1. książę Lancaster, czwarty syn króla Anglii Edwarda III i jego żony Filipy de Hainault, który żył w latach 1340-1399. Pod koniec swych dni uchodził za najbogatszego (po królach) i najbardziej wpływowego człowieka w Europie. To on dał początek rodowi Lancesterów, z którego wywodzili się późniejsi królowie Anglii (krajem władali m.in. jego syn Henryk IV, wnuk Henryk V i prawnuk Henryk VI). Dla Arthura Conana Doyle’a Jan z Gandawy był piętnastym pradziadkiem, natomiast dla Benedicta Cumberbatcha ? siedemnastym.

„Wyszukiwanie pokrewieństwa w historii rodziny można porównać do rozwiązania tajemniczej łamigłówki, jednej z tych, którymi zaintrygowałby się Sherlock Holmes” – powiedziała Lisa Elzey, historyczka specjalizująca się w geneaologii na portalu Ancestry.com.

Jan z Gandawy, 1. książę Lancaster.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że to nie jest pierwszy zbieg okoliczności, który genealodzy z Ancestry.com odkryli w historii rodziny Cumberbatch. Aktor jest bowiem także spokrewniony z genialnym matematykiem Alanem Turingiem, w którego wcielił się w ekranizacji biografii „Gra tajemnic”.

Tyle jeśli chodzi o historię. Aktualnie Benedict Cumberbatch wraca na ekrany telewizorów w roli słynnego detektywa z Baker Street w czwartym sezonie serialu „Sherlock”, którego światowa premiera odbyła się 1 stycznia. Wszystkie trzy nowe odcinki cieszącej się dużym powodzeniem produkcji BBC inspirowane są dziełami Arthura Conana Doyle?a. Pierwszy zatytułowany „Sześć popiersi Thatcher” jest wzorowany na opowiadaniu „Sześć popiersi Napoleona”. „Kłamiący detektyw” to oczywiście uwspółcześniona wersja „Umierającego detektywa”, natomiast „Ostatnia zagadka” odnosi się do opowiadania pod tym samym tytułem opisującego ostateczny pojedynek pomiędzy Sherlockiem Holmesem a jego arcywrogiem, doktorem Moriartym.

Poniżej możecie dokładnie prześledzić drzewo genealogiczne Benedicta Cumberbatcha i Arthura Conana Doyle’a:

[mw]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy