10 ulubionych książek Jo Nesb? (i tylko jeden kryminał)

14 stycznia 2018


Był piłkarzem, maklerem giełdowym i muzykiem. Miliony ludzi na całym świecie zna go jednak jako autora kryminałów, których bohaterem jest niepokorny i bezkompromisowy policjant Harry Hole. Norweski pisarz Jo Nesb? uważa, że pisanie to reakcja na czytanie. Kiedy poznajemy tyle różnych historii, w końcu przychodzi czas, że sami chcemy jedną opowiedzieć, częstokroć czerpiąc inspiracje z wcześniejszych lektur. Jeśli więc ktoś chce jeszcze lepiej poznać Jo Nesb?, powinien przeczytać nie tylko książki jego autorstwa, ale też te, które on sam ceni najbardziej.

Oto 10 ulubionych książek Jo Nesb? wraz z komentarzem pisarza na temat każdego z wymienionych tytułów:

1. William Szekspir „Makbet”

Kiedy wydawca poprosił mnie o napisanie powieści w nowej serii książek opartych na sztukach Szekspira, powiedziałem, że zgadzam się, jeśli mogę dostać „Makbeta”. Dlaczego? Ponieważ jest krwawy. I krótki. I całkiem niezły. Nie wiem, czy to z powodu tej odpowiedzi, ale dali mi „Makbeta”.

2. Knut Hamsun „Głód”

To była i nadal jest najważniejsza powieść bohemy. Jest taki młody wiek, kiedy czujesz, że Hamsun, Dostojewski i Hemingway przemawiają do ciebie i tylko do ciebie.

3. Vladimir Nabokov „Lolita”

Jak sprawić, by czytelnik sympatyzował albo przynajmniej tolerował czytanie o człowieku, który pożąda dziecka? Nie wiem. Musisz być dobry. I zapewne dobrym pomysłem jest, żeby zacząć powieść od deklaracji miłości potencjalnego pedofila, wyrażonej w szczery i pełen pasji sposób, więc później zawsze możesz się do tego odwołać: on ją naprawdę kocha.

4. Knut Hamsun „Pan”

Wybrałem ją ze względu na piękno prozy i pejzażu, fascynujące sprzeczności w postaciach, mroczny, subtelny humor.

5. Karl Ove Knausg?rd „Moja walka”

Po przeczytaniu pierwszych trzydziestu stron tej sześciotomowej, proustowskiej, głęboko refleksyjnej opowieści o człowieku, który dokonuje samokrytyki, wiedziałem, że mam do czynienia z czymś doskonałym. I to było genialne.

6. Johan Harstad „Max, Mischa & Tetoffensiven”

Obok Knausg?rda Harstad jest w tej chwili prawdopodobnie najlepszym norweskim pisarzem. To opowieść o młodym chłopaku, który przeprowadza się z rodziną z Norwegii do USA, dorasta w latach 80. i 90., więc jest to spojrzenie outsidera na amerykańskie społeczeństwo. Książka napisano z kliniczną precyzją i desperackim poczuciem humoru. Jeśli lubicie grube, epickie książki, takie jak „Podziemia” DeLillo, to prawdopodobnie coś idealnego dla was.

7. Jim Thompson „Morderca we mnie”

Pierwsza przeczytana przeze mnie powieść kryminalna, która sprawiła, że sam chciałem jedną napisać. To pierwowzór „American Psycho”, napisany jakieś trzydzieści lat przed Bretem Eastonem Ellisem.

8. Edouard Levé „Suicide”

Krótka, ale intensywna, zarówno delikatna, jak i brutalna powieść. Byłem zaskoczony, gdy dowiedziałem się, jak mało autor jest znany, nawet w rodzimej Francji.

9. Charles Bukowski „Z szynką raz!”

Czytałem to jako młody student i myślałem, że musisz być mną lub jednym z moich kolegów, aby docenić nieokrzesany humor i przyjemny smutek. Byłem więc zaskoczony, gdy w trakcie mojego pobytu w domu na wakacjach, ojciec chwycił książkę i zobaczyłem go siedzącego na fotelu do czytania, śmiejącego się w głos. To trochę jak wtedy, gdy rodzice kopiują twoją playlistę i z zainteresowaniem w niej myszkują; a ty nie jesteś pewien, czy powinieneś odbierać to jako wtargnięcie na twój teren czy może czuć dumę.

10. Klas Östergren „Gentlemani”

To kultowa powieść w Szwecji od momentu, gdy została opublikowana w 1980 roku. Do pewnego stopnia została też odkryta w Norwegii. Czerpie zarówno z klasycznej literatury, jak i tandetnych sensacyjnych czytadeł. I posiada ten tumiwisizm połączony z literackim talentem, co przypomina mi „Przetrwać w Nowym Jorku” Jima Carrolla. Obie książki mają to szczególne poczucie czasu i miejsca, które sprawa, że chcesz się przenieść do Sztokholmu lub Nowego Jorku.

Jo Nesbo urodził się w roku 1960 w Oslo. Należy do najgłośniejszych skandynawskich autorów kryminałów. Cykl kryminałów z komisarzem Harrym Hole zdobył kilkanaście nagród krajowych i zagranicznych, w tym amerykańskich i brytyjskich. Jego powieści tłumaczone zostały na 40 języków i sprzedały się w nakładzie ponad 33 milionów egzemplarzy. Listę dziesięciu ulubionych książek Jo Nesbo sporządził na prośbę nowojorskiej księgarni One Grand, która sprzedaje jedynie książki polecane przez znane osobistości.

Opracowanie i tłumaczenie: Artur Maszota
fot. Thron Ullberg
źródło: One Grand Books

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: zestawienia