XIV Dni Jakuba Wędrowycza połączone z premierą najnowszej książki Andrzeja Pilipiuka o przygodach Wędrowycza

12 lipca 2019


W dniach od 19 do 21 lipca w Wojsławicach odbędzie się XIV edycja Dni Jakuba Wędrowycza. W tym roku wydarzenie ma wyjątkowy charakter. Połączone jest bowiem z premierą „Karpie bijem” ? najnowszego zbioru opowiadań Andrzeja Pilipiuka o przygodach wiekowego ochlapusa, wiejskiego egzorcysty i kłusownika.

Nie przez przypadek wielbiciele Jakuba Wędrowycza spotykają się w Wojsławicach (miejscowości położonej 23 kilometry od Chełma, 40 kilometrów od Zamościa, 86 kilometrów od Lublina). Znajdująca się w pobliżu mała wieś Stary Majdan to miejsce zamieszkania najpopularniejszego degenerata wśród bohaterów literackich. „Stary Majdan, gmina Wojsławice, strony, z których pochodzę. Stwierdziłem, że tu znam każdą ścieżkę, tu nie będę musiał nic wymyślać, zamknę oczy i sobie przypomnę, jak iść, dokąd się dojdzie, wszystkie szczegóły terenu, no i trochę też charaktery ludzi. Mała drewniana chałupka, piwnica, szopa ? wszystko to jakoś mi zagrało, że tu mógłby mieszkać taki właśnie plugawy degenerat, chłopek roztropek, który żywemu nie przepuści, urzędnika wytapla w gnojówce i nikt mu nie podskoczy” ? mówił przed laty Andrzej Pilipiuk, twórca postaci Wędrowycza.

Impreza ma charakter wakacyjnego spotkania i jest luźno powiązana z książkowym bohaterem, historią regionu oraz fantastyką i różnego rodzaju grami. Program konwentu przewiduje prelekcje, panele dyskusyjne, konkursy, gry terenowe, koncerty oraz wieczorną zabawę przy grillu i muzyce. Czas będzie można spędzić aktywnie w namiocie warsztatowym, a także obejrzeć tradycyjny pokaz tańca z ogniem. Dla najmłodszych przygotowano tańce, zabawy, puszczanie baniek mydlanych, balony i malowanie buzi.

W tym roku wydarzenie łączy się z premierą najnowszej książki Andrzeja Pilipiuka o przygodach Jakuba Wędrowycza zatytułowanej „Karpie bijem”. Napędzany bimbrem terminator powraca, i to w wielkim stylu. Z tomu dowiecie się, jak zamienić Babę Jagę w broń ostatecznej Zagłady, jak w Dębince realizują konwergencję kultur, jakie zagrożenia mogą płynąć ze świętowania Światowego Dnia Przytulania oraz co syndrom sztokholmski ma wspólnego z samogonem.

W związku z premierą książki, która trafi do księgarń 17 lipca nakładem wydawnictwa Fabryka Słów, podczas konwentu w Wojsławicach odbędzie się spotkanie z Andrzejem Pilipiukiem. Będzie można zdobyć nie tylko autograf Wielkiego Grafomana, ale też specjalną pieczęć. Na Dniach Jakuba Wędrowycza nie zabraknie również innych pisarzy ? przyjadą Marcin Podlewski, Jacek Komuda (który stoczy pojedynek na koniu) oraz ilustrator Andrzej Łaski. W tym roku do Wojsławic zawitają dwie ekipy związane z folkiem: Ethnopolia oraz Drewutnia. Trochę mocnego gitarowego brzmienia zapewni zespół Con-Q-Band, a ognistą atmosferę ? Grupa Nizar.

Szczegółowe informacje na temat XIV Dni Jakuba Wędrowycza znajdziecie na oficjalnej stronie konwentu.

[am]
Wypowiedź Andrzeja Pilipiuka pochodzi z reportażu dla TVP Polonia.

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia