W poniedziałek obchodzimy Międzynarodowy Dzień Publicznego Czytania Komiksów

26 sierpnia 2023

W poniedziałek 28 sierpnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Publicznego Czytania Komiksów. To dobra okazja, aby publicznie dać wyraz swojej pasji i przekonać innych, jak różnorodna jest to forma narracji.

Dzień Publicznego Czytania Komiksów został ustanowiony na pamiątkę urodzin Jacka Kirby’ego, legendarnego rysownika i twórcy m.in. Kapitana Ameryki i Fantastycznej Czwórki. Dlaczego akurat ta rocznica zyskała międzynarodowy wymiar oraz symboliczny status? Jack Kirby był członkiem pokolenia, które właściwie powołało komiks do życia w superbohaterskm kostiumie fenomenu popkultury. To za sprawą jego talentu, wyobraźni i intuicji Kapitan Ameryka poprowadził zbiorową świadomość młodych Amerykanów w stronę sukcesu rynkowego, który później zdominował także inne rejony świata.

Dziś Marvel i DC Comics to giganci, dyktujący prawa podaży tematów globalnego dyskursu. Ale zanim wyrośli na turbokapitalistycznym paliwie rakietowym, wzbudzali wibracje niepokoju, moralnego oburzenia i konfliktu pokoleniowego. W końcu panteon Hulka, Thora, Iron Mana zamieszkał na Olimpie (który ze starożytnej Grecji przeniósł się do Kalifornii, niebezpiecznie blisko Hollywood). Superbohaterzy stali się kodem pokoleniowym, który obsługiwał kontrkulturę równolegle z Kenem Keseyem i The Grateful Dead. Oto właśnie powód, dla którego do dziś świętujemy urodziny Jacka Kirby’ego. Bo dzięki determinacji połączonej z geniuszem plastycznym stworzył nowych bogów – a więc pośrednio jest odpowiedzialny za to, jak dziś wygląda kultura i świat.

Świętowanie w Łodzi już w niedzielę

W przeddzień Międzynarodowego Dnia Publicznego Czytania Komiksów, w niedzielę 27 sierpnia, miłośnicy kultury popularnej spotkają się w Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1 w Łodzi. Podczas łódzkich obchodów święta rytualnym wcieleniem Kirby’ego będzie Tomasz „Lew” Leśniak. Spotkanie autorskie z rysownikiem rozpocznie się ok. godziny 14:00, ale na miejsce warto przybyć już wcześniej. Leśniak jest współautorem znanej humorystycznej serii „Jeż Jerzy”, a w tym roku po raz kolejny udowodnił uniwersalny charakter swojego talentu, wkomponowując kreskówkowy styl w quasi-apokaliptyczną historię. „Fungae” – bo o tym wydawnictwie mowa – to album komiksowy wydany w duecie z Wojtkiem Wawszczykiem. Publikacja spotkała się na początku 2023 roku z pozytywnym odbiorem krytyków i szerokiej publiczności. Operowanie językiem komiksu jest tu fenomenalne, tym bardziej więc warto spotkać się wspólnie z autorem na publicznym czytaniu komiksów. Przy okazji będzie można zdobyć rysograf.

Dlaczego jeszcze warto przyjść w niedzielę do EC1 Łódź? Przede wszystkim będzie to unikatowa okazja do przedpremierowego zwiedzania Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej. Został już tylko miesiąc do otwarcia instytucji, większość ekspozycji jest na ukończeniu, więc zwiedzający będą mogli przeżyć właściwie kompletne doświadczenie. Oprowadzenie odbędzie się pod przewodnictwem Katarzyny Tośty. Poza tym Centrum przygotowało atrakcje dla podniebienia i dla portfela. W ramach wydarzenia będzie można testować kawy w kawiarni, która wkrótce zagości w tym miejscu na stałe. Dodatkowo obwoźny handel komiksami pomoże doposażyć domowy księgozbiór.

Do poniedziałkowych obchodów przyłączają się biblioteki i inne instytucje

W poniedziałek niektóre biblioteki i inne instytucje z myślą o swoich czytelnikach organizują wydarzenia związane z publicznym czytaniem komiksów. Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie zaprasza do Parku Andersa, gdzie przygotowano wiele atrakcji, m.in. quiz z wiedzy o komiksie i mandze, planszową grę w plenerze, publiczne czytanie komiksów na leżakach, bookcrossing komiksowy, warsztaty dla dzieci i możliwość zrobienia sobie komiksowej fotki.

Jeśli jesteś z Białogardu, to w świętowaniu będziesz mógł wziąć udział między godz. 12:00 a 15:00 przed Centrum Kultury i Spotkań Europejskich. Tego dnia Białogardzka Biblioteka Publiczna im. Karola Estreichera przygotowała specjalnie na to wydarzenie komiksy ze swoich zbiorów, które każdy może czytać na miejscu.

Natomiast w placówkach warszawskiej dzielnicy Bemowo biblioteki przygotowały warsztaty plastyczne dla dzieci pt. „O czym rozmawiają bohaterowie komiksu?” (Wypożyczalnia dla Dorosłych, Dzieci i Młodzieży nr 113 przy ul. Powstańców Śląskich 108a) oraz warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci „Stwórz swoją komiksową wersję”, rysowanie imion bohaterów komiksów na kostce chodnikowej i czytanie komiksów i mang w plenerze na leżakach (Wypożyczalnia dla Dorosłych, Dzieci i Młodzieży nr 114 przy ul. Powstańców Śląskich 17).

W poniedziałek 28 sierpnia o godz. 15:00 do Parku Ocalałych w Łodzi zaprasza Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, którego działalność wydawnicza również czerpie z kultury komiksowej. Tego dnia będzie można wziąć udział w czytaniu komiksów historycznych na żywo, warsztatach plastycznych dla dzieci i młodzieży oraz sesji autografów przybyłych na miejsce autorów komiksu „Edelman”.

To oczywiście tylko niektóre przykłady instytucji przygotowujących na ten dzień atrakcje. Pamiętajmy, że do publicznego czytania komiksów nie potrzebujemy specjalnego wydarzenia. Wystarczy wziąć w ręce komiks i zacząć lekturę na starówce, w parku, w kawiarni bądź innym miejscu publicznym.

Międzynarodowy Dzień Publicznego Czytania Komiksów to również dobry moment, żeby zacząć czytać komiksy. Tym, którzy szukają podpowiedzi, po które tytuły warto sięgnąć, przedstawiamy poniżej kilkanaście propozycji.

[am]
fot. Freepik

Tematy: , , , , ,

Kategoria: wydarzenia