Powstanie serial o tajemniczym zniknięciu Agathy Christie. W obsadzie znalazła się Daisy Ridley

5 grudnia 2022

Miramax TV zapowiada realizację serialu na podstawie powieści „Sprawa Agathy Christie” autorstwa Niny De Gramont. Produkcja opowiadać będzie o tajemniczym 11-dniowym zniknięciu królowej kryminałów. Główną rolę panny Nan O’Dea, kochanki męża pisarki, Archiego, zagra Daisy Ridley.

W 1926 roku, po ujawnieniu romansu jej męża, Agatha Christie zniknęła na 11 dni, co wywołało poruszenie w prasie. W poszukiwania zaangażowano ponad tysiąc policjantów, 15 tysięcy ochotników i kilka samolotów. Sir Arthur Conan Doyle próbował nawet dowiedzieć się czegoś na temat zaginionej u medium spirytystycznego. Pomimo szeroko zakrojonych poszukiwań autorki nie odnaleziono przez kolejne 10 dni. Po 11 dniach Agatha zjawiła się tak samo tajemniczo, jak zniknęła, twierdząc, że ma amnezję, i nie udzieliła żadnych wyjaśnień na temat swojej nieobecności. Okazało się, że ukrywała się w hotelu w uzdrowisku Harrogate, zameldowana na nazwisko kochanki męża. Nigdy nie opowiedziała o swoim zniknięciu, pominęła ten wątek również w swojej autobiografii.

Na temat zniknięcia królowej kryminałów powstało wiele teorii. Wodze fantazji puściła również Nina De Gramont. W powieści „Sprawa Agathy Christie” skupiła się na kochance męża pisarki, która w rzeczywistości nazywała się Nancy Neele, ale w książce ukryta została pod nazwiskiem Nan O’Dea. Kobieta przeniknęła do bogatego i wyjątkowego świata państwa Christie, szybko stając się częścią ich życia. A wkrótce i kochanką Archiego, którego odciągnęła od jego oddanej żony i desperacko pragnęła poślubić. W książce spisek nie miał swojego początku w dniu, w którym Nan poznała Archiego i Agathę, lecz dużo wcześniej.

Amerykańska pisarka Nina De Gramont podkreśla, że jej powieść jest „czysto spekulatywna i fikcyjna”, bazuje jednak na autentycznych postaciach i niektórych faktach, które wiadomo na temat zaginięcia. W zapowiadanym serialu w Nan O’Dea wcieli się Daisy Ridley. Aktorka ma być również producentką wykonawczą adaptacji. Co ciekawe, nie będzie to jej pierwsze zetknięcie z Agathą Christie na ekranie. Wcześniej mogliśmy ją zobaczyć w roli guwernantki, panny Mary Debenham (na zdjęciu), w najnowszej wersji „Morderstwa w Orient Expressie” w reżyserii Kennetha Branagha.

Data premiery serialu nie jest jeszcze znana. W Polsce powieść „Sprawa Agathy Christie” Niny De Gramont ukazała się w czerwcu nakładem Wydawnictwa Lekkiego.

[am]


Tematy: , , , ,

Kategoria: film