W piątek rozpoczynają się Targi Książki w Katowicach. Organizatorzy zapowiadają dwukrotnie większą przestrzeń targową

1 listopada 2023

W dniach 3-5 listopada w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbędzie się kolejna edycja Targów Książki. Na zwiedzających czekać będą nowości wydawnicze, ciekawe promocje, spotkania z autorami i liczne atrakcje. Gościem specjalnym imprezy będzie Wolna Białoruś.

Targi Książki w Katowicach to coroczne jesienne wydarzenie z udziałem autorów i wydawców. Na ubiegłorocznej edycji pojawiło się ponad 160 wystawców, a na scenach i w stoiskach odbyło się ponad 200 spotkań. Targi odwiedziło około 30 tysięcy osób. „Doskonałe wyniki i wysoka ocena ubiegłorocznej edycji oraz sygnały zainteresowania wydarzeniem, które praktycznie cały czas płyną od wydawców i partnerów programowych skłoniły nas do decyzji, by dwukrotnie powiększyć targową przestrzeń” – zapowiadał Jacek Oryl, dyrektor katowickich targów i wiceprezes Fundacji Historia i Kultura. Na tegorocznej edycji stawi się więc blisko 250 wystawców, w planach jest też ponad 250 wydarzeń w ciągu trzech dni.

Znani i lubiani autorzy

Spotkania na targach prowadzone będą na pięciu równolegle działających scenach targowych. Tegoroczną edycję odwiedzą popularni autorzy, m.in.: Szczepan Twardoch, František Kotleta, Natalia de Barbaro, Katarzyna Bonda, Zbigniew Rokita, Aneta Jadowska, Ryszard Ćwirlej, Grzegorz Kapla, Rafał Kosik, Barbara Kosmowska, Magdalena Majcher, Robert Małecki, Mikołaj Marcela, Katarzyna Berenika Miszczuk, Radek Rak, Maciej Siembieda, Wit Szostak, Michał Witkowski i Sylwia Zientek.

Targi to także bogaty program spotkań na stoiskach wystawców i możliwość zdobycia autografów ulubionych autorów, a wśród nich będą m.in.: Przemysław Żarski, Ałbena Grabowska, Małgorzata Gutowska-Adamczyk i Marta Orzeszyna, Sylwia Winnik, prof. Ryszard Koziołek i Anna Cieplak. Wydzielona zostanie też strefa dla miłośniczek i miłośników literatury young adult, gdzie swoje książki podpisywać będą m.in. Katarzyna Barlińska, Mata Łabęcka, Monika Marszałek, Angelika Łabuda, Weronika Ancerowicz, Izabela Nowaczyk, Weronika Plota czy Marta Bijan.

Wolna Białoruś w Katowicach

Gościem specjalnym Targów Książki w Katowicach jest Wolna Białoruś. Na 60-metrowym stoisku swoje publikacje zaprezentują niezależne białoruskie wydawnictwa, oferujące oryginalną współczesną literaturę białoruską, książki historyczne, literaturę dla dzieci, przekłady światowej klasyki i najnowszych bestsellerów na język białoruski.

Ofercie wydawniczej towarzyszy trzydniowy program wydarzeń. W sąsiedztwie stoiska, na Forum D, odbędą się spotkania z autorami, w tym m.in. z Władimirem Niaklajewem i Saszą Filipienką, dyskusje o przyszłości książek białoruskich oraz prezentacje tłumaczeń książek białoruskich na język polski.

Spotkania z Nauką

Nowością tegorocznych targów będzie blok wydarzeń i sektor wystawienniczy pod nazwą Spotkania z Nauką. Zaprezentują się tu wydawcy akademiccy. Na stoiskach można będzie kupić publikacje oficyn naukowych, a w Forum Nauki, przygotowanym w sąsiedztwie sektora wydawców, przez trzy dni odbywać się będą spotkania popularyzujące różne dziedziny wiedzy. Wezmą w nich udział wybitni eksperci i pasjonaci, m.in. z dziedziny matematyki, fizyki jądrowej, fizyki medycznej, historii, literaturoznawstwa, biologii, ochrony środowiska czy treningu uważności.

Program śląski

Jak co roku również program o tematyce śląskiej będzie obfitował w wydarzenia. To m.in. premiera śląskiej wersji książki dla dzieci „Cukierku, ty łobuzie!” Waldemara Cichonia (Wyd. Żwakowskie), spotkanie z tłumaczami na język śląski „Hobbita” J.R.R. Tolkiena (Silesia Progress), premiera książki „Familoki” Kamila Iwanickiego (Helion Editio), spotkanie z Mirkiem Neinertem i Tomaszem Kowalskim, a także spotkanie „Wokół powstanek śląskich” zorganizowane przez Muzeum Śląskie.

Wstęp na Targi Książki w Katowicach jest bezpłatny. W piątek i sobotę, 3 i 4 listopada, Centrum Kongresowe będzie otwarte w godz. 11:00-19:00, w niedzielę, 5 listopada, stoiska można odwiedzać w godz. 10:00-17:00. Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie na stronie Fundacji Historia i Kultura.

[am]
fot. Fundacja Historia i Kultura

Tematy: , , ,

Kategoria: wydarzenia