banner ad

Canal+ zapowiada serial na podstawie pomysłu, którego współautorką była Agnieszka Szpila. Pisarka pracowała też nad scenariuszami niektórych odcinków

31 października 2023

W 2024 roku w polskim Canal+ premierę będzie miał serial „Czarne stokrotki” w reżyserii Mariusza Paleja. Scenariusz stworzony został na podstawie koncepcji Dominiki Prejdovej oraz pisarki Agnieszki Szpili. Produkcja została zaprezentowana na festiwalu Mipcom, odbywającym się w Cannes.

W „Czarnych stokrotkach” grupa pięciorga maluchów zostaje uprowadzona z przedszkola. W tym czasie geolożka Lena wraz z ekipą współpracowników szykuje się do wyprawy naukowej na Antarktydę. Kiedy okazuje się, że podejrzaną o porwanie jest Ada – córka Leny, która opiekowała się dziećmi, matka odkłada plany zawodowe i wraca do rodzinnego Wałbrzycha. Wszystko po to, by odnaleźć Adę, z którą utraciła kontakt dawno temu.

(fot. Wojciech Węgrzyn/Canal+)

Trop prowadzi do podziemnego świata opuszczonych tuneli i przeszłości miasta, sięgającej II wojny światowej. Razem z policjantem Rafałem, swoim przyjacielem z dzieciństwa, Lena odkrywa mrożące krew w żyłach powiązanie zniknięcia dzieci z działalnością lokalnej filantropki. Tajemnicze wizje głównej bohaterki mogą okazać się kluczem do rozwiązania sprawy.

Jak informuje Canal+, nieodkryte szyby i tunele w podziemiach Wałbrzycha stają się scenerią niezwykłych zdarzeń, w których krzyżują się losy międzynarodowego tygla zamieszkującego miasto: Polaków, Czechów i Romów. Sytuacja zaognia się z każdym dniem. Główna bohaterka spotyka na swojej drodze lokalną policję, biedaszybników czy nastolatków skrywających tajemnicę. Zawikłane relacje między mieszkańcami prowadzą ją do odkrycia wielopiętrowej zagadki.

(fot. Jarosław Sosiński/Canal+)

„Canal+ po raz pierwszy pracuje nad serialem, w którym ważną rolę ogrywają elementy paranormalne połączone z kryminalną intrygą. Jestem pewna, że w efekcie powstanie wyjątkowy serial pełen tajemnic, niespodziewanych zwrotów akcji i porywających emocji” – mówiła przed rokiem Beata Ryczkowska, dyrektor produkcji oryginalnych i koprodukcji Canal+ Polska.

„To opowieść o kobiecie, która próbując ocalić przyszłość swojej córki, musi zmierzyć się z własną przeszłością i traumami. To historia, która łączy czasy, światy i pokolenia” – dodaje Małgorzata Seck, wiceprezeska ds. programingu Canal+ Polska.

(fot. Wojciech Węgrzyn/Canal+)

Autorkami koncepcji serialu są Agnieszka Szpila, nominowana do ubiegłorocznej Nagrody Literackiej Nike za powieść „Heksy”, i Dominika Prejdova. Obie pracowały także nad poszczególnymi odcinkami serialu. Za scenariusz odpowiadają także Marcin Ciastoń i Katarzyna Tybinka. Zdjęcia kręcono między innymi w Gdyni, Warszawie, Wałbrzychu oraz w Nowej Rudzie.

„Czarne stokrotki” zostały zaprezentowane na odbywającym się w Cannes festiwalu Mipcom, a także znalazły się na liście najciekawszych festiwalowych tytułów przygotowaną dla magazynu „Variety” przez Martę Bałagę. Jak przekonuje Canal+, to daje szansę produkcji na szeroką, międzynarodową dystrybucję. „Wraz z premierą szeregu thrillerów rynek domaga się czegoś wyjątkowego i wyróżniającego. W 'Czarnych stokrotkach’ widz w pełni zanurza się w tej historii dzięki wciągającym elementom gatunkowym thrillera, ale także dodatkowym warstwom tajemnicy oraz podkreślonym relacjom matki i córki. Scenariusz i dynamika związków pomiędzy bohaterami sprawiają, że jest to wyjątkowa i nieprzewidywalna produkcja” – komentowała dla „Variety” Beatriz Campos, wiceprezeska ds. globalnej sprzedaży i finansowania produkcji.

(fot. Wojciech Węgrzyn/Canal+)

W serialu wystąpili m.in. Karolina Kominek, Dawid Ogrodnik, Tomasz Schuchardt, Edyta Olszówka, Olaf Lubaszenko, Piotr Żurawski, Robert Gonera, Paulina Gałązka oraz Alicja Wieniawa-Narkiewicz.

Światowa premiera serialu planowana jest w polskim Canal+ na 2024 rok.

(fot. Wojciech Węgrzyn/Canal+)

[am]
fot. główna: Jarosław Sosiński/Canal+

Tematy: , , , ,

Kategoria: film