W niedzielę startuje 8. edycja Festiwalu Stolica Języka Polskiego. Jej patronem będzie Miron Białoszewski

3 sierpnia 2022

7 sierpnia w Szczebrzeszynie i Zamościu rozpoczyna się 8. edycja Festiwalu Stolica Języka Polskiego. W programie znalazły się spotkania autorskie, dyskusje, wystawy czy koncerty. Patronem tegorocznego wydarzenia jest Miron Białoszewski.

Stolica Języka Polskiego wyrosła z pasji do języka i słowa – pisanego, czytanego i wypowiadanego – oraz do literatury jako najpiękniejszego medium opowiadania. „Dzięki czytaniu i opowiadaniu o tym, co przeczytaliśmy, powiększamy nie tylko swój potencjał wyrażania, ale także uczymy się dostrzegać i rozumieć historie innych ludzi, uwrażliwiać na wielość i różnorodność opinii, sposobów ekspresji i interpretacji. Jesteśmy przekonani, że ta umiejętność pozwala nam lepiej się komunikować i budować szczęśliwsze relacje między bliskimi nam ludźmi” – wyjaśniają organizatorzy festiwalu. Ta idea wydarzenia wydaje się niezmiennie aktualna.

„Po rocznej pracy nad przygotowaniami jesteśmy gotowi, żeby rozpocząć kolejną edycję festiwalu. Trwa budowa miasteczka festiwalowego nad rzeką w Szczebrzeszynie. Zapraszamy na siedem dni na Roztocze” – mówi Piotr Duda, pomysłodawca festiwalu, prezes Fundacji Sztuki Kreatywna Przestrzeń, która organizuje wydarzenie.

Spotkania autorskie, dyskusje, wystawy czy koncerty – to wszystko znajdziemy w programie tegorocznego festiwalu. Miron Białoszewski jest patronem tej edycji wydarzenia i jemu poświęcone będzie osobne pasmo spotkań. W rozmowach z czytelnikami wezmą udział m.in. Oksana Zabużko, Małgorzata Rejmer, Anna Bańkowska, Filip Zawada, Eliza Kącka, Wojciech Bonowicz, Krzysztof Siwczyk, Andrzej Muszyński i Urszula Honek, Barbara Sadurska, Wojciech Chmielarz i Sylwia Chutnik.

Tak jak w roku ubiegłym będzie też pasmo językowe przygotowane we współpracy z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej. „Będziemy mówić o języku perswazji, manipulacji, o tym jak język może stygmatyzować czy wykluczać – to są bardzo ważne kwestie ponieważ coraz częściej – także wskutek postępu technologicznego – istnieje społeczne przyzwolenie na nadużywanie języka, który ludzi wyklucza na różnych poziomach. A przecież festiwal i jego przesłanie brzmi: 'od języka wszystko się zaczyna'” – komentuje prof. Iwona Hoffman z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej.

(fot. Wojtek Lembryk)

W tym roku organizatorzy zapowiadają też pasmo „Śląsk”, które przygotowuje profesor Ryszard Koziołek. Nie zabraknie również lokalnych akcentów. Tomasz Pańczyk – sekretarz Rady Festiwalu – przygotował cykl wydarzeń poświęconych 80. rocznicy zagłady Żydów szczebrzeskich. „Pomyśleliśmy, że dobrze byłoby opowiedzieć o tym, co tu się wydarzyło. Przygotowaliśmy trzy spotkania, które odbędą się w dawnej synagodze, dziś Miejskim Domu Kultury. Zaplanowaliśmy rozmowę z Anną Bikont o jej książce 'Cena’, koncert Mikołaja Trzaski i pokaz filmu Mikołaja Grynberga 'Dowód tożsamości'” – mówi Tomasz Pańczyk, sekretarz rady festiwalu.

To nie będzie jedyne wydarzenie festiwalowe nawiązujące do historii Szczebrzeszyna. W tym roku ma mieć miejsce wernisaż wystawy „Ślubny Szczebrzeszyn”, którą przygotowano wspólnie z Miejską i Gminną Biblioteką Publiczną w Szczebrzeszynie. Mieszkańcy miasta zostali zaproszeni do tego, żeby przynieść zdjęcie ze ślubu swojego albo przodków. „Wpłynęło ponad 30 zdjęć. Są różne: współczesne i bardzo archiwalne. Bardzo za to dziękujemy mieszkańcom” – komentuje Małgorzata Koczon, dyrektorka biblioteki. Teraz z wybranych zdjęć artystka Krystyna Piotrowska tworzy monidła, które będą prezentowane na wystawie.

Festiwal to też program Małej Stolicy Języka Polskiego i wiele spotkań, a także warsztatów dla młodych czytelników. W tym roku wraca do Szczebrzeszyna Fundacja Zaczytani.org z Warszawy, której misją jest promowanie czytelnictwa i edukacja społeczna. Na festiwal przygotuje spotkania bajkoedukacyjne dla dzieci.

8. edycja Festiwalu Stolica Języka Polskiego to około 100 wydarzeń – pierwszego dnia w Zamościu, a potem już przez sześć dni w miasteczku festiwalowym w Szczebrzeszynie. „Myślę, że odkrycia literatury w Szczebrzeszynie nad rzeką w atmosferze życzliwości i otwarcia zostają w nas znacznie dłużej niż trwanie festiwalu. Te spotkania przekładają się na nasz sposób oceny tego, jak żyjemy i postrzegamy świat. Na przykład w tegorocznym festiwalu są bardzo mocne akcenty związane z kulturą ukraińską – będziemy mieli spotkania z autorami z Ukrainy, którzy odnoszą się do trwającej wojny. Będzie to na pewno ważne przeżycie – czas, w którym rozmawiamy, jest czasem przełomowym – jestem o tym przekonana” – mówi prof. Iwona Hoffman.

„Festiwal to wydarzenie, którym chcemy łączyć. Tu jest miejsce na dialog, tu jest miejsce rozmowy. Tak chcemy budować festiwal. Tworząc program reagujemy na to, co dzieje się wokół nas. Chcemy, żeby Szczebrzeszyn promieniował różnymi działaniami. Festiwal to też miejsce, gdzie nie budujemy murów, zależy nam na atmosferze otwartości” – dodaje Piotr Duda.

Szczegółowy program Stolicy Języka Polskiego znajdziecie na stronie festiwalu.

[am]
fot. główna: Wojtek Lembryk

Tematy: , , , , ,

Kategoria: wydarzenia