Fraszka Jana Sztaudyngera na nowym neonie w centrum Łodzi

2 sierpnia 2022

W niedzielę, 31 sierpnia, na ścianie kamienicy przy ul. Żwirki 8 w centrum Łodzi uruchomiono nowy neon. Znalazła się na nim fraszka Jana Sztaudyngera „Twórczość czasu”.

Autorem instalacji jest grafik Bartek Bojarczuk. Pionowy, animowany neon o wymiarach 7 x 3,5 metra składa się z siedmiu sekwencji, które w prosty sposób przedstawiają cykl życia rośliny. Wokół grafiki umieszczono tekst wspomnianej fraszki Sztaudyngera, która brzmi: „Czas tworzy nas, czas morzy nas, nic w tym dziwnego, bo czas ma czas”.

Jak informuje łódzki magistrat, wybór tego konkretnego poety nie jest kwestią przypadku. Sztaudynger związany był z Łodzią i w latach 1945-1961 mieszkał w budynku naprzeciwko neonu. Projekt miał zostać zrealizowany już dwa lata temu, gdy przypadała 50. rocznica śmierci poety, ale ze względu na pandemię premiera została przesunięta.

Bartek Bojarczuk przyznaje, że zdecydował się umieścić na neonie fraszkę „Twórczość czasu”, ponieważ w humorystycznym dorobku Sztaudyngera wyróżnia ją refleksyjny charakter.

„Zależało mi, aby dodać swój kreatywny pierwiastek, jednocześnie w stopniu minimalnym ingerujący w oryginalny utwór autora. Tak narodził się pomysł pętli, która – tak samo jak czas – jest nieskończona. Poprzez odpowiedni układ typograficzny fraszka nie ma początku ani końca – możemy czytać ją na okrągło, w cyklach. W ten sam sposób działa natura, a także nasza cywilizacja – nowe pokolenia przychodzą, stare odchodzą” – powiedział w rozmowie z PAP.

Miasto Łódź przypomina, że „Twórczość czasu” to kolejna odsłona realizowanego przez Łódzkie Centrum Wydarzeń projektu instalacji artystycznych w przestrzeni miejskiej, pokazującego, że street art to nie tylko murale. Wcześniej powstały już m.in. trzy inne neony – „Mewa” z ul. Tuwima, „Wdech/Wydech” z ul. Narutowicza i „Beauty/Bałuty” z ul. Wojska Polskiego.

[am]
fot. UM Łódź

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy