W całej Polsce trwa Weekend Księgarń Kameralnych

21 kwietnia 2017


W dniach od 21 do 23 kwietnia w ponad 20 miastach w całej Polsce w ramach Weekendu Księgarń Kameralnych odbędą się liczne wydarzenia: koncerty, spotkania, warsztaty i zabawy dla dzieci.

W zeszłym roku Weekend Księgarń Kameralnych odbył się w czerwcu w Warszawie. Tym razem okazją do zorganizowania nieoficjalnego święta kameralnych księgarń jest obchodzony 23 kwietnia Międzynarodowy Dzień Książki. Inicjatywa się rozrasta i w tym roku objęła zasięgiem całą Polskę. W ciągu trzech dni w 20 miastach w kraju ponad 70 księgarzy zorganizuje dla swoich gości blisko 150 darmowych wydarzeń, które mają przekonać ludzi do powrotu na łono kameralnych księgarń. „Naszym marzeniem są otwarte, pełne życia i ludzi księgarnie” ? mówi spiritus movens ruchu, Anna Karczewska. „Chcemy zaprosić do nas nie tylko tych, którzy czytają i kupują książki kameralnie, ale też tych, którzy kupują je w internecie i uważają, że księgarnie tradycyjne przestały być potrzebne. Może jak nas poznają, to zmienią zdanie!”

W trakcie Weekendu odbędzie się wiele, mniej lub bardziej typowych dla księgarń, wydarzeń, takich jak koncerty, imprezy taneczne, warsztaty, wystawy, spacery szlakiem księgarń, panele i spotkania z autorami. Wśród gości wspierających księgarnie kameralne w Warszawie znaleźli się między innymi: Natalia Fiedorczuk?Cieślak, Agata Napiórska, Aleksandra Zielińska, Anna Onichimowska, Sylwia Chutnik, Magdalena Kicińska, Kuba Wojtaszczyk, Wojciech Grabowski, Łukasz Stachniak i Marcin Świetlicki. Program starano się skonstruować tak, żeby przyciągnąć nie tylko najaktywniejszych czytelników, ale też osoby, które na co dzień do księgarń nie zaglądają.

W akcji biorą udział księgarnie z Białegostoku, Brzegu Dolnego, Bydgoszczy, Choszczna, Cieszyna, Gdańska, Gliwic, Katowic, Koluszek, Krakowa, Lublina, Łodzi, Opola, Otwocka, Płocka, Poznania, Pułtuska, Sopotu, Szczecina, Torunia, Warszawy, Wrocławia i Wrześni. Pełna mapa księgarń dostępna jest poniżej.

Pomysłodawcą Weekendu jest Anna Karczewska z inicjatywy Książki Kupuję Kameralnie i autorka bloga Rezerwaty Książek. Warszawskie, Krakowskie i Lubelskie księgarnie otrzymały fundusze na realizację wydarzeń od lokalnych samorządów, w pozostałych miejscach działania finansowane są przez samych księgarzy.

Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach Weekendu jest bezpłatny. Na niektóre obowiązują zapisy. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.weekendksiegarnkameralnych.pl.

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia