Najmniejsza na świecie drukowana tradycyjnie Biblia sprzed 300 lat trafiła na licytację

21 kwietnia 2017


Na licytację trafiło właśnie miniaturowe wydanie Biblii datowane na 1727 rok. Niewielki, mający zaledwie 3 cm x 4 cm, egzemplarz to prawdziwe arcydzieło ? oprawiony w skórę starodruk zdobią unikatowe ilustracje i ryciny.

Ten biały kruk to nie tylko gratka dla kolekcjonerów antyków i wyjątkowych przedmiotów. Najmniejsze na świecie wydanie Pisma Świętego ma również walory czytelnicze ? książka zachowała się w tak doskonałej jakości, że mimo upływu setek lat nadal można zagłębić się w jej lekturze.

Bardziej niewiarygodnym od istnienia książki o tak małych rozmiarach może być jedynie fakt, że przetrwała ona przeszło trzy wieki, nie ulegając zniszczeniu czy zagubieniu. Miniaturowa Biblia jest przykładem niezwykłej precyzji techniki drukarskiej i zdobienniczej ? egzemplarz dekorują misterne ilustracje oraz 14 rycin, które przetrwały do naszych czasów w niemal idealnym stanie.

Job Kwakman ? ekspert Catawiki ds. starodruków, zwraca uwagę na niezwykły kunszt rzemieślniczy twórców przedmiotu: „w przeszłości introligatorzy i drukarze eksponowali swoje specjalistyczne umiejętności poprzez tworzenie książek w najmniejszych, możliwych rozmiarach. Biblia, która trafiła na licytację, idealnie obrazuje ten trend ? choć podejmowano również inne próby stworzenia miniatury, ten egzemplarz jest najmniejszym na świecie, powstałym przy użyciu technik drukarskich dostępnych w tamtych czasach”.

Skąd tak małe rozmiary Biblii? Kwakman jest zdania, że wiązało się to z chęcią zapewnienia jej użytkownikom dodatkowej korzyści. W czasach, gdy powstawało to niezwykłe wydanie księgi, chrześcijanie odbywali liczne podróże, podczas których, ze względu na narastającą nietolerancję religijną, nie zawsze mogli czuć się bezpiecznie. Zaletą miniaturowego wydania była możliwość łatwego schowania, co chroniło jej posiadaczy przed prześladowaniami.

Eksperci szacują, że ten unikatowy, najmniejszy na świecie drukowany egzemplarz Biblii, jest wart około 3 tysięcy funtów (15 tysięcy złotych). Zainteresowani mogą nabyć białego kruka za pośrednictwem portalu aukcyjnego Catawiki: www.catawiki.com/bible.

Obecnie, dzięki nowym technologiom, mistrzom miniaturyzacji udaje się stworzyć o wiele mniejsze egzemplarze. Najmniejsza Biblia ma wielkość kulki umieszczonej na końcu długopisu. Utworzona została z warstwy krzemu o grubości mniejszej niż 100 atomów, a następnie posmarowanej złotem. Litery wygrawerowano na niej skoncentrowaną wiązką jonową.

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy