„Tyle naraz świata ze wszystkich stron świata” na 26. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie
W czwartek 26 października rozpoczynają się 26. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie. Przez cztery dni w EXPO Kraków zgromadzą dziesiątki tysięcy miłośników literatury z całego kraju zainteresowanych szeroką ofertą wydawców. W programie znalazły się liczne spotkania z autorami, prelekcje oraz dyskusje o książkach.
Mottem tegorocznej edycji jest cytat z wiersza Wisławy Szymborskiej „Urodziny” – „Tyle naraz świata ze wszystkich stron świata”. Jak przekonują organizatorzy, krakowski targi mają właśnie wyrażać te słowa, stając się miejscem spotkań z literaturą z różnych stron świata, przestrzenią dla dialogu międzykulturowego i międzypokoleniowego, platformą wymiany pomysłów, myśli, doświadczeń i poglądów.
„Dzięki uprzejmości Fundacji im. Wisławy Szymborskiej na naszych plakatach i w grafikach promujących targi książki posługujemy się wizerunkiem poetki. Tej młodziutkiej, w której trudno było rozpoznać kto to jest, kim jest ta kobieta. Był nawet taki konkurs prowadzony w mediach społecznościowych, czyja to jest twarz na plakacie. Później przeszliśmy do plakatu z taką twarzą Wisławy Szymborskiej, jaką wszyscy pamiętamy i znamy” – powiedziała Urszula Grabowska, prezes zarządu Expo Kraków.
„Na targach będzie znakomita wystawa 'Sto lat! Wisława Szymborska’. Wystawa będzie prezentowała poszczególne okresy życia poetki podpisane cytatem, fragmentem z wiersza pasującego do tego konkretnego etapu. Będzie również spotkanie z Joanną Szczęsną i Michałem Rusinek wokół książki Wisławy Szymborskiej 'Zabawy literackie’. No i mnóstwo gadżetów i upominków związanych z Szymborską” – dodała.
Udział w wydarzeniu zapowiedziało ponad 470 wystawców, przygotowując swoje premiery właśnie na targi. Obecna będzie nie tylko literatura piękna i faktu, ale też naukowa i popularnonaukowa, kryminały, thrillery, literatura dziecięca, young adult, fantastyka i komiksy. Wiele wydarzeń odbywać się będzie w ramach towarzyszących targom imprezom, jak: Festiwal Literatury Kobiecej, Young Adult, Spotkania z Fantastyką, Festiwal Literatury Górskiej i Podróżniczej, Spotkania z Non-fiction oraz Festiwal Mroczne Historie.
W tym roku uczestnicy targów będą mogli znów wziąć udział w akcji „Książka za książkę”. Organizatorzy zachęcają do przynoszenia swoich książek i wymieniania ich na kupony rabatowe na zakup nowych tytułów. Zebrane publikacje zostaną przekazane do zbiorów małopolskich bibliotek publicznych.
Spotkania z autorami i wydarzenia branżowe
W Krakowie nie może zabraknąć znanych autorów. Na targach spotkamy m.in.: Katarzynę Bondę, prof. Jerzego Bralczyka, Maxa Cegielskiego, Wojciecha Chmielarza, Jakuba Ćwieka, Maxa Czornyja, Jacka Dehnela, Jacka Dukaja, Annę Goc, Anetę Jadowską, Marka Krajewskiego, Romę Ligocką, Jakuba Małeckiego, Roberta Małeckiego, Katarzynę Nosowską, Łukasza Orbitowskiego, Grzegorza Piątka, Katarzynę Puzyńską, Radka Raka, Mariusza Szczygła, Szczepana Twardocha, Michała Witkowskiego, Janusza L. Wiśniewskiego, Jakuba Żulczyka, Małgorzatę Rejmer, Wojciecha Tochmana i innych.
W trakcie tegorocznej edycji przygotowano też spotkania branżowe dla bibliotekarzy, księgarzy, ilustratorów, tłumaczy i innych osób związanych zawodowo z rynkiem wydawniczym i branżą poligraficzną. „Targi są idealnym miejscem spotkań, podczas których uczestnicy mogą wymieniać się doświadczeniami, zgłębiać tajniki dotyczące procesu wydawniczego, promocji i sprzedaży książek. Z roku na rok program branżowy Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie rozrasta się, zapewniając interesujące treści dla wszystkich przedstawicieli branży księgarsko-wydawniczej” – informują organizatorzy.
Zmiany na krakowskich targach
26. edycja targów niesie ze sobą wiele zmian organizacyjnych, które mają na celu poprawę komfortu uczestników wydarzenia. Najważniejszą jest powiększenie przestrzeni targowej. Specjalnie na targi wybudowano dodatkową Halę Namiotową Karpaty o powierzchni 3000 m2, w której autorzy będą podpisywać książki.
W tym roku zostaną wprowadzone limity wejść oraz bezpłatne wejściówki na wybrane spotkania z autorami, podpisującymi książki w tzw. Strefach Autora. Planując zakup biletu na konkretny dzień, należy wcześniej zapoznać się harmonogramem obecności autorów, do których będą obowiązywały vouchery. Vouchery będzie można pobrać na stronie targów.
Zmiany organizacyjne obejmą również strefę wejścia i wyjścia. Dla posiadaczy biletów online oraz osób kupujących bilety w kasach zostaną wyznaczone odrębne tory kolejkowe. Przy wejściu na teren obiektu dla bezpieczeństwa będzie miała miejsce kontrola osób i wnoszonych przedmiotów. Dodatkowo dla seniorów oraz osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów w sobotę i niedzielę zostanie uruchomione osobne wejście. Warto też wiedzieć, że jeśli zechcemy opuścić na pewien czas targi, to przy wyjściu wystarczy zgłosić pracownikowi ochrony chęć powrotu tego samego dnia, by otrzymać pieczątkę uprawniającą do ponownego wejścia na targi tego samego dnia.
Na terenie targów powstanie też punkt wysyłki książek, w którym będzie można nadać zakupione na targach książki.
Targi stacjonarnie i wirtualnie
Tegoroczna edycja targów odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO Kraków przy ul. Galicyjskiej 9. W czwartek i niedzielę strefa targowa jest czynna w godz. 10:00-17:00, natomiast w piątek i sobotę w godz. 10:00-19:00.
Osoby, które nie będą mogły uczestniczyć w imprezie, mogą śledzić targowe wydarzenia i spotkania z autorami na Wirtualnej Platformie Targów, na której w sobotę i niedzielę działać będzie Telewizja Targowa.
[am]
TweetKategoria: wydarzenia