Bartosz Sztybor i Krzysztof Ostrowski pierwszymi polskimi laureatami Nagrody Hugo. Sukces na tle kontrowersji związanych z konwentem Worldcon

24 października 2023

Historyczny moment dla świata polskiej popkultury. Bartosz Sztybor i Krzysztof Ostrowski zostali pierwszymi twórcami z Polski, którzy zdobyli Nagrodę Hugo przyznawaną przez wielbicieli fantastyki z całego świata. Statuetkę w kategorii „Najlepsza opowieść graficzna lub komiks” przyniósł im „Cyberpunk 2077: Sny wielkiego miasta”, czyli historia osadzona w świecie popularnej gry stworzonej przez CD Projekt RED.

Nagrody Hugo mają już długą tradycję honorowania najlepszych osiągnięć w dziedzinie fantastyki. Formuła przypomina polskie Zajdle. Laureatów wybiera nie wyspecjalizowana kapituła, lecz miłośnicy fantastyki – w tym przypadku uczestnicy konwentu Worldcon.

W 70-letniej historii nagrody laureatami w kilkunastu kategoriach byli m.in. tacy twórcy, jak Robert A. Heinlein, Philip K. Dick, Frank Herbert, Ursula K. Le Guin, Stephen King, J.K. Rowling czy Neil Gaiman. Statuetka w kategorii „Najlepsza opowieść graficzna lub komiks” przyznawana jest od 2009 roku. Do tej pory trafiła ona w ręce autorów m.in. komiksów „Saga”, „Sandman” czy „Monstressa”. W tym roku przyszedł czas na pierwszych laureatów z Polski – scenarzystę Bartosza Sztybora i kolorystę Krzysztofa Ostrowskiego.

Zwycięstwo przyniósł im komiks „Cyberpunk 2077: Sny wielkiego miasta” stworzony wspólnie z rysownikami Filipem Andradem i Alessio Fioriniello oraz kolorystą Romanem Titovem. Historia rozgrywa się w świecie znanym z bestsellerowej gry i skupia się na parze młodych szabrowników, którzy przemierzają ulice Night City, kradnąc cyberwszczepy, imprezując i relaksując się przy braindansach, czyli cyfrowych zapisach wspomnień innych osób.

Laureatów ogłoszono podczas konwentu Worldcon, który w tym roku odbył się w atmosferze skandalu, dlatego w plebiscycie zebrano jedynie 1847 głosów (dla porównania cztery lata temu głosujących było ponad 3 tysiące). Kontrowersje wzbudził fakt, że imprezę zorganizowano w chińskim mieście Chengdu.

Jak wiadomo, w Chinach żadne wydarzenie na tak dużą skalę nie może zostać zorganizowane bez zaangażowania Komunistycznej Partii Chin. Wielu popularnych autorów, w tym N.K. Jemisin, Jeannette Ng i G. Willow Wilson, odmówiło więc udziału w konwencie w ramach protestu przeciwko prześladowaniom mniejszości ujgurskiej. Wzburzenie części środowiska wywołał również fakt, że gośćmi honorowymi Worldconu byli Cixin Liu, który w wywiadzie udzielonym „New Yorkerowi” bronił masowego internowania przez władze Ujgurów, oraz znany z antyukraińskich poglądów Siergiej Łukjanienko, który z entuzjazmem poparł rosyjską inwazję na Ukrainę.

Przeciwko zapraszaniu tego ostatniego protestowali też polscy fani fantastyki. „Siergiej Łukjanienko występuje w rosyjskiej telewizji i snuje wizje bicia ukraińskich dzieci tak długo, aż pokochają matkę Rosję. Uśmiecha się, kiedy jego rozmówca fantazjuje o ludobójstwie. Ten człowiek jest honorowym gościem teoretycznie najważniejszego spotkania naszej społeczności” – pisali w petycji, którą poparło ponad 2 tysiące osób. „Jako polski fandom widzimy, co dzieje się tuż za naszą granicą. Dlatego nie zgadzamy się na honorowanie człowieka, który entuzjastycznie klaszcze bombardowaniu ukraińskich miast i zbrodniom rosyjskich żołnierzy” – dodali.

To wszystko, a także kwestie logistyczne spowodowały, że – jak donoszą media – w konwencie Worldcon brała udział głównie chińska publiczność. Nie zabrakło jednak też weteranów z innych zakątków świata. Bruce MacDermott, który od 1968 roku uczestniczy w kolejnych Worldconach, powiedział mediom, że edycji o takiej skali jeszcze nie było.

Poniżej przedstawiamy pełną listę Nagród Hugo 2023:

Najlepsza powieść: T. Kingfisher „Nettle & Bone”,
Najlepsze opowiadanie (17 500-40 000 słów): Seanan McGuire „Where the Drowned Girls Go”,
Najlepsza nowelka (7500-17 500 słów): Hai Ya „The Space-Time Painter”,
Najlepsza miniatura literacka (do 7500 słów): Samantha Mills „Rabbit Test”,
Najlepsza seria: Adrian Tchaikovsky „Dzieci czasu”,
Najlepsze dzieło powiązane: Rob Wilkins „Terry Pratchett: Życie z przypisami”,
Najlepszy komiks: Bartosz Sztybor, Filipe Andrade, Alessio Fioriniello, Roman Titov, Krzysztof Ostrowski „Cyberpunk 2077: Sny wielkiego miasta”,
Najlepszy profesjonalny artysta: Enzhe Zhao,
Najlepszy redaktor – krótka forma: Neil Clarke,
Najlepszy redaktor – długa forma: Lindsey Hall,
Najlepsza prezentacja dramatyczna – długa forma: „Wszystko wszędzie naraz”, scen. i reż. Daniel Kwan i Daniel Sheinert,
Najlepsza prezentacja dramatyczna – krótka forma: „The Expanse: Babylon’s Ashes”, scen. Daniel Abraham, Ty Franck, Naren Shankar, reż. Breck Eisner
Najlepszy magazyn półprofesjonalny: „Uncanny Magazine” wydawany i redagowany przez: Lynne M. Thomas i Michaela Damiana Thomasa, redaktorka działu poezja: Chimedum Ohaegbu, redaktor prowadzący: Monte Lin, redaktorka literatury faktu: Meg Elison, producenci podcastu: Erika Ensign i Steven Schapansky,
Najlepszy fanzin: „Zero Gravity Newspaper”, redakcja: RiverFlow i Ling Shizhen,
Najlepszy fanowski artysta: Richard Man,
Najlepszy fanowski pisarz: Chris M. Barkley,
Najlepszy fancast: „Hugo, Girl!”, autorzy: Haley Zapal, Amy Salley, Lori Anderson i Kevin Anderson.

Tradycyjnie przyznano też dwie dodatkowe nagrody:

Nagroda „Astounding” (dawniej: imienia Johna W. Campbella) dla najlepszego debiutanta: Travis Baldree,
Nagroda dla najlepszej książki młodzieżowej: Nnedi Okorafor „Akata Woman” (seria: „The Nsibidi Scripts”).

[am]
fot. Worldcon Chengdu

Tematy: , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy