Targi Książki w Lipsku drugi rok z rzędu odwołane z powodu pandemii

1 lutego 2021

Lipskie Targi Książki – najważniejsze wiosenne wydarzenie niemieckiej branży książkowej drugi rok z rzędu zostało odwołane z powodu pandemii koronawirusa. Organizatorzy planują cykl wydarzeń, prawdopodobnie w wirtualnej formie, ale kolejna edycja imprezy odbędzie się dopiero w 2022 roku.

W 2020 roku Targi Książki w Lipsku były jedną z pierwszych dużych imprez branżowych na świecie, które trzeba było odwołać z powodu pandemii koronawirusa. Decyzję podjęto dosłownie na kilka dni przed rozpoczęciem wydarzenia w marcu 2020 roku, co spowodowało ogromne straty dla wystawców, ale i lokalnych przedsiębiorców. Tym razem złe wieści otrzymujemy z dużo większym wyprzedzeniem. Szef targów, Oliver Zille, poinformował w komunikacie ogłoszonym pod koniec stycznia, że tegoroczna edycja również zostaje odwołana.

Początkowo, w porozumieniu z niemieckimi wydawcami i miastem Lipsk, przełożono imprezę ze zwyczajnego terminu w połowie marca na koniec maja. Liczono, że do tego czasu pandemia zostanie opanowana, a dobra pogoda sprawi, że część wydarzeń będzie można przenieść na zewnątrz centrum wystawienniczego. Plan ten jednak okazał się zbyt optymistyczny. Szczepienia przebiegają znacznie wolniej niż oczekiwano, a zagrożenie dla zdrowia jest wciąż duże, co dodatkowo wynika z pojawienia się nowych mutacji wirusa.

Organizatorzy wzięli też pod uwagę utrzymującą się wśród wystawców niepewność, niektórzy nawet już przed komunikatem odwołali swoją obecność. Dodatkowe komplikacje spowodował fakt, że nie uda się zrealizować jednego z głównych elementów programu. Gościem honorowym tegorocznej edycji miała być bowiem Portugalia, tymczasem w kraju tym sytuacja związana z pandemią jest wręcz dramatyczna.

Na Targach Książki w Lipsku swoją ofertę prezentuje zazwyczaj około 2,5 tysiąca wystawców. W 2019 roku w wydarzeniu uczestniczyło 286 tysięcy czytelników. Organizatorzy wyliczyli, że aby zwróciły się koszty imprezy, do Lipska musiałoby przyjechać w 2021 roku co najmniej 100 tysięcy osób. Nie mogą jednak wziąć na siebie odpowiedzialności za realizacje wydarzenia z tak ogromną liczbą ludzi.

[am]
fot. Leipziger Messe

Tematy: , , , ,

Kategoria: wydarzenia