Znamy pierwsze szczegóły powieści o duchach Johna Irvinga, która zapowiedziana jest na 2020 rok

25 lutego 2019


Piętnasta powieść w dorobku Johna Irvinga ukaże się w 2020 roku. Zgodnie z zapowiedzią pisarza ma to być historia o duchach. Poznaliśmy właśnie pierwsze szczegóły na temat książki.

„Myślę, że oznakami mojego zainteresowania duchami są epilogi, które piszę do wielu moich powieści. Uwielbiam epilogi. Są sposobem na zachowanie zmarłych przy życiu” – tłumaczy Irving. „W mojej nowej, piętnastej powieści duchy są bardziej widoczne niż przedtem. Duchy lub aluzje na temat duchów zaczynają i kończą książkę. To pierwsza powieść, jaką napisałem, którą nazwałbym 'historią o duchach'” – dodaje pisarz.

Zapowiadana książka nosi tytuł „Darkness as a Bride” (z ang. „Ciemność jest moją wybranką”) i został zaczerpnięty ze sztuki Szekspira „Miarka za miarkę”, w której Klaudio mówi: „Jeśli muszę umrzeć, ciemność będzie moją wybranką i obejmę ją swymi ramionami”. Podobnie jak „Jednoroczna wdowa” powieść skonstruowana jest na wzór sztuki w trzech aktach.

„To historia o matce i synu – według moich wyliczeń moja siódma powieść na ten temat, zaczęło się od 'Świata według Garpa’, a wliczając też 'Modlitwę za Owena’ i 'Zanim Cię znajdę’. To także historia o seksualności – moja ósma powieść na ten temat, wliczając 'Regulamin tłoczni win’ i 'W jednej osobie'” – mówi Irving.

Główny bohater nowej książki jest pisarzem. „To moja dziewiąta powieść o pisarzu” – wylicza dalej Irving. Matka bohatera uprawiała narciarstwo i brała udział w slalomach alpejskich. Była zawodową sportsmenką, później niezamężną matką, ale zawsze stanowiła tajemnicę. Akcja częściowo osadzona jest w Aspen w Kolorado, ośrodku turystycznym, który słynie z narciarstwa. Ale niektóre duchy występujące w książce pochodzą z czasów, kiedy była to jeszcze osada górnicza, gdzie wydobywano rudy srebra.

„Niedawno odbyłem wycieczkę do Aspen i odwiedziłem zabytkowy Hotel Jerome, którego nazwa pochodzi od założyciela Jerome’a B. Wheelera, który był jednym z pierwszych inwestorów w wydobycie srebra w Kolorado, zbudował Hotel Jerome i Operę Wheeler. Matka głównego bohatera mojej nowej powieści jest slalomistką. Po raz pierwszy pojechała do Aspen w 1941 roku na Krajowe Mistrzostwa w Narciarstwie Zjazdowym i Slalomowym. Była tam ponownie w 1950 roku, na Mistrzostwach Świata. Ta narciarka wspomina o duchu pana Wheelera jako 'Biednym Jeromie’, ponieważ kiedy boom na srebro minął, ogłosił on bankructwo i stracił swój hotel. Jerome B. Wheeler zawsze wydawał mi się smutnym, ale odważnym mężczyzną. Był bohaterem wojny secesyjnej i dawnym dyrektorem nowojorskiego domu towarowego Macy’s. Wyobrażam go sobie jako życzliwego i wyrozumiałego ducha. Jego obecność jest silnie odczuwalna w Hotelu Jerome. Z biegiem czasu hotel niemal popadł w ruinę i był (wciąż i wciąż) odrestaurowywany i otwierany, ale moje uczucia do Jerome’a B. Wheelera pozostają niezmienne. Pomimo wielu renowacji, Hotel Jerome nie stracił wiktoriańskiego uroku i przyjemnie upiornej atmosfery” – pisze Irving.

Poniżej możecie zobaczyć zdjęcie pisarza (po lewej) zrobione w barze Hotelu Jerome. W lobby (na zdj. po prawej) wisi portret pierwszego właściciela, Jerome’a B. Wheelera:

[am]
źródło: Bookseller, John Irving / Facebook, John Irving / strona oficjalna

Tematy: , ,

Kategoria: newsy