Przyszłość, równość, twórczość i czułość w programie 9. edycji Festiwalu Góry Literatury

1 czerwca 2023

Zbliża się dziewiąta edycja wydarzenia literacko-społecznego, który powołała do życia noblistka Olga Tokarczuk. Tegoroczne Góry Literatury odbędą się w dniach 7-16 lipca w 20 miejscach Ziemi Kłodzkiej i regionu wałbrzyskiego na Dolnym Śląsku. Właśnie ogłoszono pełny program festiwalu, można także zapisywać się na warsztaty.

Od 2021 roku Festiwal Góry Literatury organizuje Fundacja Olgi Tokarczuk. „Wszystkie cele, które postawiła przed nami nasza fundatorka, są realizowane i rozwijane także w trakcie tegorocznych wydarzeń. A będzie ich co nie miara. Z każdym rokiem Festiwal Góry Literatury się rozwija. W tym roku potrwa 10 dni, w trakcie których odbędzie się ponad 130 wydarzeń z udziałem niemal 200 zaproszonych gości” – przekazuje Dorota Oczak-Stach, rzeczniczka prasowa Festiwalu Góry Literatury.

W stosunku do ubiegłego roku zwiększono liczbę festiwalowych miejsc – wydarzenia będą odbywać się m.in. na Zamku Sarny w Ścinawce Górnej, w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowej Rudzie, Kłodzkim Ośrodku Kultury, w Starej Kopalni w Wałbrzychu, w Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda w Ludwikowicach Kłodzkich, bibliotekach publicznych w Nowej Rudzie, Dzikowcu i Świdnicy, na tarasie widokowym na Górze Guzowatej w Radkowie, galerii Nowa art space, Pałacu Krobielowice czy Sanatorium w Sokołowsku.

Na hasło dziewiątej edycji wybrano „Przyszłość | Równość | Twórczość | Czułość”, czyli cztery filary, na których opiera się działalność Fundacji Olgi Tokarczuk. Jednym z głównych gości tegorocznych Gór Literatury będzie Marian Turski, który przypomina nam, że nie możemy pozostawać obojętni.

„Pomimo iż osią naszych zainteresowań niezmiennie pozostaje literatura i jej sprawczość, warto zwrócić uwagę na interdyscyplinarność festiwalu. W programie tradycyjnie znajdziecie nie tylko spotkania z pisarzami i pisarkami, ale też koncerty, wystawy, pokazy filmowe, warsztaty i seminaria” – podkreślają organizatorzy.

Wśród wydarzeń specjalnych przygotowano performatywne czytanie „Empuzjonu” z udziałem Olgi Tokarczuk. Dialogi z najnowszej książki noblistki zaprezentują aktorzy: Arkadiusz Jakubik, Jan Peszek, Maciej Stuhr i Robert Więckiewicz. Festiwalowicze zostaną też zabrani na spacer śladami „Empuzjonu”, zaś Olga Tokarczuk opowie o planach swojej fundacji.

Najważniejszym gościem pasma filmowego będzie reżyser Jerzy Skolimowski. Pokazany zostanie nie tylko nominowany do Oscara film „IO”, ale także trzy inne filmy twórcy. Artysta dwukrotnie spotka się z widzami, a rozmowę – po pokazie otwierającego retrospektywę filmu „Essential Killing” – przeprowadzi z nim Adam Bodnar, prawnik i były Rzecznik Praw Obywatelskich.

Pokazane zostaną też krótkie filmy Marcina Giżyckiego, „Skarb” Andrzeja i Michała Łagodów oraz „Do ostatniej kropli” Ewy Ewart, z którą zaplanowano rozmowę o jej ostatnim dziele.

Ważną częścią festiwalu jest także pasmo muzyczne. Wśród artystów, którzy wieczorami będą koncertować na Zamku Sarny, w Wałbrzychu i Radkowie są najważniejsze i najciekawsze postacie polskiej sceny muzycznej. Wystąpią: Maria Peszek, Katarzyna Nosowska, Dr Misio, Kazik i Renata Przemyk. Zagra wiolonczelistka Dobrawa Czocher oraz zespoły Voo Voo, Me and That Man oraz Kosy.

(fot. Jerzy Wypych)

Rdzeniem Gór Literatury pozostają jednak rozmowy z autorami i autorkami. W gronie twórców, którzy na festiwal przyjadą ze swoimi najnowszymi książkami, są: Joanna Bator („Ucieczka niedźwiedzicy”), Katarzyna Bonda (cykl „Wiara, Nadzieja, Miłość”), Jacek Dehnel („Bruma”), Mikołaj Grynberg („Jezus umarł w Polsce”), Inga Iwasiów („Późne życie”), Weronika Murek („Dziewczynki. Kilka esejów o stawaniu się”), Anda Rottenberg („Rozrzut”), Michał Rusinek („Ptak Dodo”), Agnieszka Szpila („Octopussy. Opowiadania postporno”) czy Wojciech Tochman („Historia na śmierć i życie”).

Festiwalowicze będą mogli też wziąć udział w spotkaniach z poetą Ryszardem Krynickim, Mariuszem Szczygłem, Andrzejem Stasiukiem, Filipem Springerem, Filipem Zawadą, Edwardem Pasewiczem, izraelską pisarką Yael Neeman, ale też fizykami: Michałem Hellerem, Markiem Abramowiczem, Krzysztofem Meissnerem i filozofem Janem Woleńskim. Rozmowa z Julią Fiedorczuk będzie poświęcona zarówno jej prozie, jak i poezji. Jan i Maria Peszkowie opowiedzą o swojej wspólnej książce „Naku*wiam zen”. O Ameryce opowiadać będą amerykanista Piotr Tarczyński i reportażystka Ewa Winnicka. Joanna Lamparska przybliży historie strażników hitlerowskich skarbów spisanych w książce „Ostatni świadek” oraz weźmie udział w dyskusji z Filipem Springerem o tożsamości Dolnoślązaków. O samych sobie będą rozmawiać pisarze Piotr Janicki i Mateusz Górniak oraz poetki Ilona Witkowska i Emilia Konwerska.

Autorzy i autorki będą rozmawiać m.in. o książkach „Chłopki. Opowieść o naszych babkach” (Joanna Kuciel-Frydryszak), „Kopernik. Rewolucje” (Wojciech Orliński), „Pokój z widokiem na wojnę. Historia Izraela” (Konstanty Gebert), „Babilon. Kryminalna historia kościoła” (Artur Nowak i Stanisław Obirek), „Ćwirowidło” (Damian Kowal) czy „Zamieszka(ł) ze mną kot” (Aleksandra Zawadzka-Glinka). Spotkamy się z młodymi polskimi poetami, m.in. Tomaszem Gromadką, Karoliną Kapustą, Klaudią Pieszczoch, Katarzyną Szaulińską i Andrzejem Woźniakiem. W ogóle dużo w tym roku w programie znalazło się mniej znanej literatury polskiej.

Na liście prowadzących spotkania i debaty są również znane i cenione nazwiska. Wśród nich: Urszula Glensk, Katarzyna Kasia, Eliza Kącka, Katarzyna Kolenda-Zalewska, Karolina Jaklewicz, Miłka Malzahn, Michał Nogaś, Karol Maliszewski, Maciej Robert, Amelia Sarnowska i Olga Wróbel. Niektórzy autorzy, jak np. Barbara Sadurska, wystąpią w podwójnej roli – zarówno prowadzących, jak i gości opowiadających o swoich książkach, z kolei Adam Bodnar będzie również gościem spotkania poświęconego wywiadowi-rzece, jakiego udzielił Bartoszowi Bartosikowi w książce „Nigdy nie odpuszczę”.

Uczestnice festiwalu będą mogli wziąć także udział w kilkunastu wystawach, w tym Wandy Czełkowskiej, Ewy Mańkowskiej i wielu artystów związanych z projektem „Green Art Jaga Hupało w dialogu z artystami. Sztuka Natury – Natura Sztuki”. Na festiwal przyjedzie prezentacja prac polskich rysowniczek, m.in. Matyldy Damięckiej, Małgorzaty Halber czy Marty Frej pod wspólnym tytułem „#PatrzęCzujęRysuję”. Nie zabraknie również rozmów o ważkich sprawach społecznych – prawach kobiet i pomocy ukraińskim uchodźczyniom oraz sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Poruszona zostanie kwestia uznania rzeki Odry za osobę prawną, jak również feminatywów w języku polskim z punktu widzenia polskiego prawodawstwa, przyjrzymy się także zjawisku „cancel culture”. Ewa Woydyłło i Halszka Witkowska opowiedzą o neuroróżnorodności i problemie samobójstw.

Przygotowano także pasmo dla dzieci i młodzieży, czyli Małe Góry Literatury, a w nim spotkania m.in. z autorką fantasy dla dzieci Karoliną Lewestam, Adamem Wajrakiem i Tomaszem Samojlikiem o ich wspólnej pracy oraz z Dionisiosem Sturisem, autorem książki o Grecji z dziecięcej serii „Świat dla dociekliwych”. Michał Rusinek opowie dzieciom o Wisławie Szymborskiej i „Szaliku”, czyli poświęconej Noblistce książce. Powstanie biblioteczna strefa zabaw i odbędzie się szereg warsztatów dla najmłodszych.

Na festiwalu wręczone zostaną nagrody w 5. edycji Konkursu im. Tymoteusza Karpowicza na recenzję literacką i dowiemy się więcej o książkach nominowanych do 3. edycji Nagrody Literacka Podróż Hestii.

Z kolei Latający Uniwersytet Ludowy (LUL) to cykl edukacyjny, na który w tym roku składają się m.in. warsztaty z progresywności z Magdaleną Środą, seminarium poświęcone rewitalizacji miast prowadzone przez Dorotę Jarodzką-Śródkę i Kazimierza Śródkę oraz kontynuacja seminarium „Ex-centrum” Edwina Bendyka. Przeprowadzimy maja też być od zawsze obecne na festiwalu warsztaty kreatywnego pisania. Urszula Zajączkowska poprowadzi swoje seminarium w formie wędrówki, a Filip Springer zabierze uczestników na wycieczkę rowerową. Sundog, twórcy gry opartej na świecie wykreowanym przez Olgę Tokarczuk w powieści „Anna In w grobowcach świata”, opowiedzą o tworzeniu gier komputerowych. Warsztaty stawania w obronie zwierząt poprowadzi Karolina Kuszlewicz, adwokatka zajmująca się ochroną praw zwierząt. Odbędzie się również seminarium suicydologiczne poświęcone problemowi zachowań samobójczych wśród dzieci i młodzieży. Warsztaty są bezpłatne, ale liczba miejsc jest ograniczona, obowiązują zapisy pod adresem mailowym: lul@fundacjaolgitokraczuk.org.

Większość wydarzeń jest bezpłatna, natomiast biletowane będą wydarzenia odbywające się w oba weekendy (7-9 lipca oraz 14-16 lipca) na Zamku Sarny. Obowiązują wówczas bilety całodzienne (jeden bilet na wszystkie spotkania i koncerty). Ceny biletów wahają się od 70 do 90 złotych za poszczególne dni. Szczegółowe informacje o programie, a także odnośniki do sprzedaży biletów znajdują na stronie internetowej festiwalu.

[am]

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia