Piosenki o końcu świata na Festiwalu Miłosza. Rozpoczęła się 12. edycja krakowskiego święta poezji

5 lipca 2023

Przeszło czterdzieści poetyckich spotkań, warsztatów i debat, poeci z wielu zakątków świata, pasmo poświęcone Adamowi Zagajewskiemu i urodziny Ryszarda Krynickiego. Tak w skrócie przedstawia się program Festiwalu Miłosza, który rozpoczął się w środę 5 lipca w Krakowie i potrwa do niedzieli 9 lipca. Hasło tegorocznej edycji wydarzenia brzmi: Piosenki o końcu świata.

„W tym roku spotykamy się po raz kolejny w warunkach trudnych do zaakceptowania. Czy tego chcemy, czy nie, stają się naszą codziennością. Kształtowanie dni powszednich przez koszmar wojny, kryzys klimatyczny czy kryzys wspólnoty bardzo intensywnie odbija się we współczesnej poezji, która jest chyba najuważniejszą obserwatorką świata” – mówi o haśle tegorocznej edycji Szymon Kloska, kurator Festiwalu Miłosza. „Tytułowe piosenki o końcu świata wybrzmią wielością perspektyw: od tej nieludzkiej, poprzez codzienną, indywidualną, lokalną i ponadnarodową, ale również rozmaitością fraz, poetyk, brzmień” – dodaje.

Spotkanie poświęcone pamięci wybitnego poety Adama Zagajewskiego symbolicznie otworzyło tegoroczną edycję Festiwalu Miłosza. Byli studenci poety opowiedzieli o swoich doświadczeniach i wspomnieniach z nim związanych, a zaproszeni goście zinterpretowali jego wiersze. Na festiwalowej mapie pojawiło się również seminarium poetyckie im. Adama Zagajewskiego, którym organizatorzy pragną podkreślić istotność spuścizny poety, która kształtowała przyszłe pokolenia twórców.

Podobnie jak w ubiegłym roku kluczowym elementem festiwalu jest poezja ukraińska, reprezentowana m.in. przez Katerynę Babkinę, która odwiedza Kraków przy okazji premiery swojego nowego tomu poetyckiego „Nie boli”. Festiwal będzie też okazją, by przyjrzeć się powidokom wojny w polskiej i europejskiej poezji, jak choćby w świadectwie Anety Kamińskiej – „Pokój z widokiem na wojnę”. Sprawie ukraińskiej w szerokim historycznym kontekście będzie poświęcona debata „Środkowoeuropejskie rewizje”, której pomysłodawczynią jest profesor Joanna Zach, szefowa Ośrodka Badań nad Twórczością Miłosza UJ.

Kolejne spotkanie z poezją europejską to wieczór z udziałem Danieli Danz i Anji Kampann, niemieckimi poetkami, których wiersze znalazły się w antologii współczesnej poezji niemieckiej „Sąsiadki. 10 poetek niemieckich” przygotowanej przez Tomasza Ososińskiego. Wśród najważniejszych wydarzeń znajdą się też premiera „Eseju o komarach” – pierwszej przetłumaczonej na język polski książki poetyckiej Jana Wagnera, czy premiera poematu Antoine’a Cassara „Paszport”, który rysuje wizję przyszłości bez paszportów i granic nie jako jedną z możliwości, a absolutną konieczność.

Dwa wydarzenia muzyczne tegorocznej edycji to występ zespołu Psie lico, któremu towarzyszyć będzie poezja Stanisława Kaliny Jaglarza nominowanego do tegorocznej nagrody im. Wisławy Szymborskiej, i koncert Wojciecha Brzoski, który do Krakowa przyjedzie również z dwiema najnowszymi książkami. Koncerty te odbędą się w Spółdzielni Ogniwo, w miejscu, gdzie poezja zawsze czuje się dobrze. Do najbardziej wyczekiwanych książek tegorocznej edycji festiwalu należą „Wiersze zebrane” Julii Fiedorczuk i „A gdy się zrobi jasno i będzie fantastycznie” Kristin Berget. Premiery będą też miały pisma poetyckie – krakowski „Kontent” i wrocławski „Zakład”.

Rok 2023 to Rok Wisławy Szymborskiej, dlatego na festiwalu nie mogło zabraknąć wydarzeń związanych z krakowską noblistką. W programie znalazło się spotkanie z nominowanymi do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, rozmowa o najnowszej biografii poetki, a także wystawy, w tym wspaniałe fotografie Joanny Helander. Zwieńczeniem świętowania będzie uroczysta gala wręczenia Nagrody im. Wisławy Szymborskiej za najlepszą książkę poetycką wydaną w ubiegłym roku i spotkanie z laureatką lub laureatem dzień później w Pałacu Potockich.

Ostatni dzień festiwalu to również spotkanie z Ewą Lipską wokół jej cyklu próz poetyckich „Wariacje Geldbergowskie”, Joanną Szczęsną, która opowie o rozszerzonym wydaniu „Pamiątkowych rupieci” czy premiera korespondencji Wisławy Szymborskiej z Krystyną i Ryszardem Krynickimi.

Tego dnia czytać swoje wiersze będą też Kārlis Vērdiņš i Ingmāra Balode – jedne z najmocniejszych poetyckich głosów łotewskich, ciągle jeszcze słabo w Polsce rozpoznane. Balode wielokrotnie odwiedzała już Polskę i Kraków w roli tłumaczki, m.in. poezji Adama Zagajewskiego; tym razem będziemy mogli ją poznać jako poetkę.

Najmłodsi wielbiciele poezji również znajdą na festiwalu coś dla siebie. W lipcowy weekend odbędzie się rodzinny piknik poetycki, w ramach którego dzieci będą miały okazję pokolorować wiersze, wziąć udział w slamie poetyckim czy poznać poezję Wisławy Szymborskiej.

Zwieńczeniem festiwalu będzie niedzielne świętowanie urodzin Ryszarda Krynickiego.

Wszystkie wydarzenia festiwalowe są bezpłatne, należy jednak pobrać na nie wejściówkę na stronie www.kbfbilety.krakow.pl lub w aplikacji KBF: Plus.

[am]

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia