banner ad

Dzieła Szymborskiej, Zagajewskiego, Lema, Papużanki i innych do przeczytania za darmo w ramach krakowskiej edycji akcji Czytaj PL

5 lipca 2023

Wiersze Wisławy Szymborskiej, Adama Zagajewskiego i Ryszarda Krynickiego, a także najnowsza książka Zośki Papużanki oraz powieści Wita Szostaka, Dominiki Słowik i Stanisława Lema znajdują się wśród dziesięciu krakowskich tytułów, które przez cały lipiec można czytać za darmo w ramach wakacyjnej odsłony akcji Czytaj PL.

Dzięki akcji Czytaj PL co roku można czytać bezpłatnie przez miesiąc książki znanych pisarzy. Zazwyczaj inicjatywa organizowana jest w listopadzie, zdarzają się jednak dodatkowe, specjalne edycje. Tak jest i tym razem. W tym roku obchodzony jest jubileusz 10-lecia przyznania Krakowowi tytułu Miasta Kreatywnego UNESCO w dziedzinie literatury. Jak informuje Krakowskie Biuro Festiwalowe, przyznanie tytułu było docenieniem potencjału miejscowego środowiska literackiego, stało się też impulsem do rozwoju kulturalnego miasta i wsparcia dla lokalnego rynku książki.

„W związku z jubileuszem, wspólnie z platformą Woblink, przygotowaliśmy specjalną, bo krakowską edycję akcji Czytaj PL” – mówi Urszula Chwalba, kuratorka programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. „Przez cały lipiec będziemy prezentować dziesięć książek pisarek i pisarzy związanych z Krakowem, od Ryszarda Krynickiego, Stanisława Lema po Dominikę Słowik czy Wita Szostaka” – dodaje.

„Już od 9 lat proponujemy czytelnikom dołączenie do największej w Polsce akcji promującej czytelnictwo. Tym razem w letniej odsłonie Czytaj PL, wspólnie z Krakowskim Biurem Festiwalowym, zaproponowaliśmy pieczołowicie wyselekcjonowaną i iście krakowską ucztę literacką” – komentuje Paweł Polański, prezes księgarni Woblink.com. „Przy tej wyjątkowej edycji, przypadającej na setną rocznicę urodzin polskiej noblistki, działamy wraz z Fundacją Wisławy Szymborskiej i Festiwalem Miłosza, oferując czytelnikom z całej Polski miniaturę krakowskiej sceny literackiej” – dodaje.

Oto lista dziesięciu tytułów udostępnionych w ramach specjalnej, krakowskiej edycji:

  • Ryszard Krynicki „Wiersze wybrane”, Wydawnictwo a5 (również audiobook),
  • Stanisław Lem „Niezwyciężony”, Wydawnictwo Cyfrant,
  • Zośka Papużanka „Żaden koniec”, Wydawnictwo Marginesy,
  • Michał Rusinek „Nic zwyczajnego”, Wydawnictwo Znak,
  • Barbara Sadurska „Czarny hetman”, Wydawnictwo Nisza,
  • Dominika Słowik „Samosiejki”, Wydawnictwo Literackie (również audiobook),
  • Wit Szostak „Chochoły”, Wydawnictwo Powergraph,
  • Wisława Szymborska „Wiersze wszystkie”, Wydawnictwo Znak,
  • Dorota Terakowska „Władca Lewawu”, Wydawnictwo Literackie (również audiobook),
  • Adam Zagajewski „Wiersze wybrane”, Wydawnictwo a5 (również audiobook).

Książki można czytać za darmo przez cały lipiec. Wystarczy pobrać darmową aplikację Woblink (dostępną w App Store i Google Play), zeskanować QR z plakatu lub ze strony www i… czytać do woli, a dokładniej do 31 lipca. Organizatorzy akcji przypominają, że można pobierać jedną książkę naraz. Po pobraniu kolejnej, pierwsza przestaje być aktywna.

[am]
fot. mat. prasowe Czytaj PL

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy