banner ad

Pieśniarze i ich opowieści tematem 17. edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania w Warszawie

7 listopada 2022

Między 16 a 20 listopada Mazowiecki Instytut Kultury w Warszawie odda głos opowiadaczom. Tematem tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania będą „Pieśniarze i ich opowieści”. Uczestnicy wsłuchają się w głosy z Bałkanów, Ukrainy czy Danii, ale nie zabraknie także rodzimych wątków i historii.

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania to jedno z najbardziej znaczących wydarzeń w dziedzinie sztuki opowiadania nie tylko w Polsce, ale i całej Europie Środkowej. Dotychczasowe edycje zgromadziły kilkadziesiąt tysięcy widzów i opowiadaczy z wielu krajów, którzy prezentowali widowiska narracyjne z bardzo różnych tradycji o bardzo wysokim poziomie artystycznym i oryginalnej formie scenicznej.

Tytuł tegorocznej edycji festiwalu, za który odpowiada Stowarzyszenie „Grupa Studnia O” i Mazowiecki Instytut Kultury, nawiązuje do słynnej książki Alberta Lorda „Pieśniarz i jego opowieść”. Organizatorzy poszukają odpowiedzi na pytanie: czy dzisiaj pieśniarz/pieśniarka to wciąż twórca/twórczyni opowieści na żywo?

„W tym roku, podążając za Lordem dotrzemy na Bałkany, do Ukrainy, Danii, Polski, a nawet Burkina Faso. Porozmawiamy m.in. z badaczami i badaczkami o toposie zamurowanej kobiety i posłuchamy pieśni epickich, w wykonaniu pieśniarki bułgarskiej Niny Nikoliny i jej zespołu. Lirnik z Równego Andrij Liaszuk z lirnikiem Jackiem Hałasem zbudują mist/most między muzycznymi tradycjami epickimi Polski i Ukrainy. Poetki Hałyna Kruk ze Lwowa i Aneta Kamińska z Warszawy, swoimi wierszami zabiorą głos wobec toczącej się wojny. Roksana Pietruczanis i Margarita Udovichenko wprowadzą nas w świat baśni ukraińskich, a Tetiana Sopiłka z zespołem Dziczka poprowadzi nas we wspólnym śpiewaniu wielogłosowych pieśni podczas 'Nocy opowieści'” – wylicza Beata Frankowska z Mazowieckiego Instytutu Kultury.

„Głos w sprawie wojny zabiorą także artyści z Danii: Jesper la Cour Andersen i Troe las King Eising, powołując na nowo do życia staroangielski epos 'Beowulf’, czyli Wilk Wojny. Podobnie opowiadacz-kowal z afrykańskiego ludu Mossi, zwany przez wszystkich KPG (skrót od imion i nazwiska), opowie, wyśpiewa i wytańczy trzydniowe powstanie ludowe z 2014 roku w Burkina Faso, które doprowadziło do obalenia dyktatora. Przywołamy też Janis Joplin i Zuzannę Ginczankę. Przywrócimy żywą, ustną postać tekstom literackim, karmiąc je muzyką i osobistym doświadczeniem. Pokażemy również, jak można pracować z materią wspomnień, własnych i cudzych” – dodaje.

Festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa obrazów prof. Andrzeja Bieńkowskiego, która sama w sobie jest opowieścią o odchodzącym świecie ostatnich ludowych artystów – muzykantów i pieśniarzy.

Program i szczegóły dotyczące 17. edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania dostępne są na stronie Mazowieckiego Instytutu Kultury.

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: wydarzenia