Zmarł Kevin O’Neill, współtwórca serii komiksowej „Liga Niezwykłych Dżentelmenów”

7 listopada 2022

Brytyjski rysownik Kevin O’Neill, znany najbardziej ze swojej współpracy z Alanem Moorem nad serią komiksową „Liga Niezwykłych Dżentelmenów”, zmarł po długiej chorobie w wieku 69 lat.

Dokładna data śmierci artysty nie jest jeszcze znana. Londyński sklep komiksowy Gosh! Comics, który jako pierwszy zamieścił tę smutną informację, podał, że O’Neill odszedł w ubiegłym tygodniu.

Kevin O’Neill urodził się w 1953 roku w angielsko-irlandzkiej rodzinie robotniczej. Dzieciństwo spędził na osiedlu komunalnym na przedmieściach Eltham w południowym Londynie. Od małego był zapalonym czytelnikiem komiksów. Pierwszym tytułem, który wpłynął na jego postrzeganie komiksów, był amerykański magazyn komiksowy „Mad”, przedrukowywany w Wielkiej Brytanii. Jak wspominał po latach w wywiadzie, uczęszczał do katolickiej szkoły, gdzie komiksy były zakazane, a amerykańskie komiksy w szczególności. Jeśli przyłapano kogoś z egzemplarzem „Mad”, był bity przez nauczycieli.

„To sprawiło, że te komiksy jeszcze bardziej nas urzekały, jak wszystko, co jest zakazywane. Rozmawiałem z przyjaciółmi, którzy dorastali, czytając takie rzeczy, często nie rozumieliśmy 'Mad’, ponieważ ze swej natury było to żydowskie poczucie humoru. Ale dawał nam wgląd w upadły, fascynujący, cyniczny świat dorosłych, co tak naprawdę nie miało brytyjskiego odpowiednika” – mówił O’Neill.

Zmuszony do rezygnacji z miejsca w szkole artystycznej, gdy jego ojciec przeszedł na wcześniejszą emeryturę, O’Neill w wieku 16 lat został pracownikiem wydawnictwa IPC i znalazł się pod skrzydłami redaktorki artystycznej Janet Shepheard. Najpierw pomagał w pracach biurowych, był chłopcem na posyłki, a potem stopniowo zaczął dokonywać drobne poprawki graficzne i liternicze. W wolnym czasie próbował tworzyć własne rysunki. „Janet była dobrym, choć surowym nauczycielem. Podczas przeglądania moich próbek powiedziała mi, że minie dziesięć lat, zanim będę wystarczająco dobry, aby pracować jako profesjonalny artysta – i miała rację!” – przyznał w jednym z wywiadów.

Po kilku latach został asystentem redaktora artystycznego nowego magazynu komiksowego „2000 AD”. Był jednym z artystów, którzy zdefiniowali wczesny wygląd tego nowego tytułu na brytyjskim rynku. Pracował przy wielu seriach, które ukazywały się na łamach „2000 AD”, między innymi przy „Szokach przyszłości”, „Nemesis the Warlock”, „ABC Warriors” czy „Sędzia Dredd”.

Kiedy na początku 1984 roku DC Comics rozpoczęło poszukiwania brytyjskich artystów, O’Neill był jednym z twórców, którzy stali się znani jako „Brytyjska Inwazja” w amerykańskim komiksie. Już jego pierwsze dzieło stworzone dla DC Comics, narysowany do scenariusza Alana Moore’a komiks „Tales of the Green Lantern Corps Annual No. 2” wzbudził kontrowersje. Urząd ds. Kodeksu Komiksowego, który regulował zawartość opowieści obrazkowych ukazujących się w USA, sprzeciwił się ilustracjom artysty, uznając je w całości za nieakceptowalne. Ostatecznie zdecydowano się opublikować tytuł bez pieczątki Urzędu.

Największą sławę przyniosła O’Neillowi stworzona wspólnie ze scenarzystą Alanem Moorem seria „Liga Niezwykłych Dżentelmenów”, która opowiadała o wielkich bohaterach wiktoriańskich powieści przygodowych stających do walki ze złem. W kolejnych tomach do tytułowej ligi dołączyły postaci znane nie tylko z kart literatury, ale też filmów i seriali. Seria powstawała od 1999 do 2019 roku. Tom „Burza” był ostatnim komiksowym dziełem Alana Moore’a. „Przejście Alana na komiksową emeryturę oznaczało, że przestał pisać komiksy. To był koniec. Nie powiedziałem jednak, że ja odchodzę na emeryturę. Dotarliśmy w serii do końca i nadaliśmy jej właściwe zakończenie. To było dla nas bardzo ważne. Ale wciąż byłem gotowy do robienia kolejnych komiksów” – mówił O’Neill w rozmowie z ComicBook.com, dlatego w tym roku podjął współpracę z Garthem Ennisem, by wskrzesić kontrowersyjną serię z lat 70. zatytułowaną „Kids Rule OK!”.

„Takie określenia jak 'unikalny’ czy 'geniusz’ nie są rzadkością w panteonie twórców '2000 AD’, ale nikt nie zasługuje na nie bardziej niż O’Neill, którego innowacyjna, obrazoburcza, idiosynkratyczna, pomysłowa, wizjonerska i prowokacyjna twórczość wciąż potrafi szokować i olśnić, nawet dziesiątki lat po pierwszej publikacji” – napisała w komunikacie redakcja magazynu „2000 AD”. „O’Neill był jednym z najważniejszych i najbardziej wyjątkowych artystów, jakich wydał brytyjski komiks” – dodano.

[am]
fot. Kevina O’Neilla: © Luigi Novi / Wikimedia Commons

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy