31 października-6 listopada 2022 – najciekawsze premiery tygodnia poleca Booklips.pl

6 listopada 2022

Zapraszamy na przegląd najciekawszych nowości wydawniczych, które wydawcy opublikowali w dniach od 31 października do 6 listopada.

Jacek Dehnel „Bruma” | Opis wydawcy: Nowe wiersze Jacka Dehnela są niezwykle aktualne – opisują ostatnie miesiące – i co niełatwe, i nieczęsto się udaje – robią to świetnie. Na ogół potrzebujemy dystansu, aby utrwalić bieżące wydarzenia; tu widać, że teksty powstawały pod wpływem silnych emocji, a jednocześnie są precyzyjnie skonstruowane. Pisanie o tragediach wojennych bez popadania w patos jest trudne. Jacek Dehnel to potrafi. Tytułowa bruma to przesilenie zimowe, najkrótszy dzień w roku, zimowy chłód. I taka też jest tonacja tomu – mimo różnorodności tematów i wątków, przeszywa chłodem bezlitosnego spojrzenia pozbawionego złudzeń.

Andrzej Nowakowski „Noc sprawiedliwych pięści” | Opis wydawcy: Stan No-Wang, porywczy młodzieniec o słowiańskich korzeniach, przebywa w klasztorze, w którym razem z innymi adeptami studiuje tajniki kung-fu. Po zaliczeniu wszystkich prób i zdobyciu tytułu mistrza zostaje przydzielony do Federacji Narodów jako agent specjalny. Jego pierwsze zadanie: dotrzeć do Megapolis, miasta położonego w Amazonii, którego władze są podejrzewane o zbrodnicze badania na ludziach. Musi zdobyć niezbite dowody tej działalności, a także odnaleźć innych agentów Federacji, którzy wyruszyli przed nim i przepadli bez wieści.

„Noc Sprawiedliwych Pięści” to jeden z najbardziej kultowych komiksów w czasach PRL-u. Pojawił się na rynku w 1983 roku, gdy w Polsce wielką popularnością cieszyły się filmy kung-fu, zwłaszcza te, w których występował Bruce Lee. Aktor stał się idolem młodych ludzi, którzy kolekcjonowali związane z nim gadżety i zakładali jego fankluby. Właśnie dla nich Andrzej Nowakowski narysował swój komiks.

Różni autorzy „Taki Dziki Zachód” | Opis wydawcy: Dziki Zachód od wielu lat fascynował malarzy, pisarzy i filmowców. W Polsce największą popularnością cieszył się w czasach PRL-u, kiedy to amerykańskie westerny przyciągały przed ekrany widzów spragnionych przygód. To właśnie te produkcje na długie lata stały się symbolami wolności, którą oferowała preria, sprawiedliwości, którą wymierzali dzielni szeryfowie, oraz przygody, która była domeną Indian, kowbojów i rewolwerowców. Z upływem czasu charakter tych filmów zmienił się, adaptując do czasów i oczekiwań odbiorców. Stopniowo czarno-biali bohaterowie odeszli do lamusa, a wkrótce doświadczył tego sam gatunek. Ta antologia raz jeszcze przeniesie wszystkich w czasy „Bonanzy” czy „Winnetou” i pozwoli przeżyć przygody, o jakich wam się nie śniło oraz choć trochę przybliżyć… „Taki Dziki Zachód”.

„Kiedy byłem mały, moją wyobraźnię rozpalali wspaniali faceci, ubrani w wielkie kapelusze, galopujący na spienionych koniach przez srebrzysty wieczorny ekran czarno-białego Neptuna. Robert Mitchum, John Wayne, Yul Brynner czy Clint Eastwood z Gregorym Peckiem pod ramię w samo południe przekraczali w bród Rzekę Czerwoną, aby zdążyć na pociąg o 15:10 do Yumy, którym jechali wprowadzać prawo na zachód od Pecos. Czasy czarno-białych filmów minęły bezpowrotnie, ale zdobywać niezbadane, kiełznać dzikie i rzucać wyzwanie naturze – to fascynacje, które z nami zostały. Dlatego zebrałem tę bandę awanturnic i łotrzyków i pognałem ich ku zachodzącemu słońcu. Słuchajcie, bo w ich radosnych pokrzykiwaniach usłyszycie echa własnych tęsknot i dawno zapominanie strzały z Winchesterów” – pisze redaktor antologii, Bartek Biedrzycki.

Cyryl Liéron, Benoit Dahan „W głowie Sherlocka Holmesa tom 1: Sprawa skandalicznego biletu” | Opis wydawcy: Prosta diagnoza medyczna dr Watsona okazuje się czymś znacznie więcej… A odkrycie tajemniczego proszku na ubraniach i bardzo szczególnego biletu na pokaz skłania Sherlocka Holmesa do tezy, że ​​pacjent nie jest jedyną ofiarą wielkiego spisku. Wydaje się, że dziwne zniknięcia londyńczyków znajdują wytłumaczenie w występach chińskiego magika, bowiem inne znalezione bilety potwierdzają podejrzenia detektywa…

Artur Owczarski „Luizjańskie gumbo” | Opis wydawcy: Gumbo to oficjalne danie Luizjany. To zupa pełna najrozmaitszych składników pochodzących z kilku kontynentów, będąca manifestacją różnorodności, erupcją zagmatwania. Taka też jest Luizjana. Przez stulecia kształtowali ją Afrykanie, potomkowie amerykańskich Indian, osadnicy z Europy, Karaibów i Nowej Szkocji. Zanurz się w tej różnorodności.

Poznaj wizję Boga według nowoorleańskiej kapłanki voodoo. Przyjrzyj się życiu łowców aligatorów i dowiedz się, jak zniknąć na bagnach z radaru urzędu skarbowego. Spotkaj się z właścicielem pierwszej w Nowym Orleanie restauracji z białymi obrusami dla czarnych, w której jadali Martin Luther King, Barack Obama i George Bush. Sprawdź, dlaczego Wietnamczycy przejęli biznes połowu krewetek na Zatoce Meksykańskiej. Przekonaj się, dlaczego mieszkańcy czarnych dzielnic Nowego Orleanu przebierają się w trakcie karnawału za amerykańskich Indian, a mieszkańcy prowincji w tym samym czasie utaplani w błocie ganiają po polu kurczaki. Dowiedz się, za co Korona Brytyjska przeprosiła Cajunów dzięki staraniom jednego z bohaterów tej książki oraz pomocy prezydenta Francji i premiera Kanady. Przeczytaj relacje ludzi pamiętających czasy segregacji rasowej, potomków niewolników, jak i ich właścicieli.

Artur Owczarski – autor bestselerowych książek „Droga 66. Droga Matka, o historii, legendzie i podróży” oraz „Teksas to stan umysłu”, honorowy obywatel miasteczka Bandera w Teksasie, drugiej najstarszej polskiej osady w USA i światowej stolicy kowbojów – tym razem zabiera czytelników do Luizjany, którą przedstawia oczami ludzi różnych ras i wyznań, potomków Afrykanów i Europejczyków. Część z nich to osoby publiczne: słynni myśliwi, bohaterowie popularnych seriali telewizyjnych, muzycy uhonorowani nagrodami Grammy, znani kucharze, filmowcy, działacze społeczni. To kolejna żywa i pełna energii książka autora o prowincjonalnej Ameryce. Czytelnik może poczuć na twarzy ciepły wiatr wiejący znad luizjańskich pól trzciny cukrowej i zapach haszyszu unoszący się na ulicach francuskiej dzielnicy Nowego Orleanu.

Tadeusz Baranowski „Rysowanie na kolanie” | Opis wydawcy: „Rysowanie na kolanie” to antologia szkiców Tadeusza Baranowskiego. Szkice okładek lub stron tytułowych, szkice narysowane na akcje charytatywne lub na zamówienie fanów. Na szkicach są motywy niemal ze wszystkich albumów autora: z Kudłaczkiem, Bąbelkiem, profesorem Nerwosolkiem, Entomologią, lordem Hokus Pokus, Diplodokiem, Szlurpem, Burpem, Orient menem, Fruwaczkami, Pafnucym, Okim i innymi.

Greg, William Vance „Bruno Brazil – wyd. zbiorcze tom 2” | Opis wydawcy: Bruno Brazil to agent amerykańskich służb wywiadowczych. Dowodzi komandem „Kajman”, z którym podejmuje się najbardziej niebezpiecznych misji. Nieprzystępny i sarkastyczny, skryty za maską z lodu, przy bliższym poznaniu odkrywa bardziej ludzkie oblicze.

Komando „Kajman” – na pierwszy rzut oka zbieranina dziwaków, szumowin i indywiduów spod ciemnej gwiazdy, w rzeczywistości jest grupą nietuzinkowych ludzi doskonale znających swój fach. Niecodzienne umiejętności pomagają im w wypełnianiu przeróżnych misji, od tropienia szaleńców dysponujących niszczycielską bronią, poprzez rozbijanie szajek przemytników, po obronę zwykłych ludzi przed mafijnymi porachunkami. Bruno Brazil jest jedną z klasycznych postaci frankofońskiego komiksu, zaś sam tytuł uznawany jest za dzieło kultowe przez szeroką rzeszę entuzjastów.

Lana Lux „Kukolka” | Opis wydawcy: Ukraina, lata 90. Nastała wyczekiwana wolność. Niektórzy tańczą i jedzą do syta na stypie Związku Radzieckiego, inni próbują dostać się tam, gdzie życie wydaje się łatwiejsze, czyli wyjechać na Zachód. Siedmioletnia Samira również marzy o tym, by wyruszyć do lepszego świata w poszukiwaniu dobrobytu.

Mieszka w domu bez prądu, ciepłej wody i toalety, ale nie narzeka. Ma własną sofę do spania i prawie dorosłego przyjaciela, który wszystkiego ją uczy. Ma także pracę i świetnie sobie w niej radzi. Trudni się żebraniem. Przecież nikt nie może się oprzeć tak ładnemu dziecku, nawet Rocky, który nazywa ją Laleczką – Kukolką. Kiedy Kukolka masuje go wystarczająco długo, daje jej nawet czekoladę. Dziewczynka trzyma się swojego marzenia i nieugaszonego pragnienia życia. Bezwzględnie realistyczna i poruszająca powieść o wyzysku, przemocy i biedzie, od której trudno się oderwać.

Aimée de Jongh „Powrót pszczołojada” | Opis wydawcy: Księgarz Simon Antonisse zmuszony jest zamknąć swój sklep z powodu słabej sprzedaży. Los chce, że mężczyzna staje się świadkiem samobójstwa, które wstrząsa nim do głębi. Simona zaczynają prześladować wspomnienia z dzieciństwa, a jego życie niepostrzeżenie zamienia się w przerażający sen. Jedynie Regina, przypadkowo poznana nastolatka, potrafi dać Simonowi wymarzony spokój.

„Powrót pszczołojada” został przetłumaczony na pięć języków i otrzymał prestiżową nagrodę Prix Saint-Michel za najlepszy niderlandzkojęzyczny komiks 2014 roku. „The Guardian” określił go mianem jednej z najlepszych powieści graficznych 2016 roku. Rok później, na zlecenie holenderskiej telewizji publicznej, reżyser Stanley Kolk nakręcił jego ekranizację. Aimée de Jongh (ur. w 1988 roku) uznawana jest za jedną z najbardziej utalentowanych młodych twórczyń komiksów w Holandii. Na pełen etat tworzy komiksy (m.in. „Dni piasku”), ilustracje oraz animacje do filmów i telewizji. „Powrót pszczołojada” to jej debiutancka powieść graficzna.

Clarence Weatherspoon „Dziewięć milimetrów tom 2: Polowanie”| Opis wydawcy: Portland, USA, rok 2097. 63% zarejestrowanych obywateli korzysta z cybernetycznych implantów wewnątrzczaszkowych. Wszczepki tego typu wspomagają przetwarzanie informacji w mózgu, poprawiają bądź zastępują pamięć i łączą bezprzewodowo umysł człowieka z siecią. Dzięki temu rzeczywistość rozszerzona i rzeczywistość wirtualna stały się nieodłączną częścią życia każdego użytkownika. Ale nowe technologie zrodziły zupełnie nowe rodzaje zagrożeń. Nieznani sprawcy uprowadzili sześcioletniego chłopca i żądają ogromnego okupu za jego uwolnienie. Porywaczy szukają funkcjonariusze policji, a także najemniczka Hailey West.

Alexis Nesme „Dzieci kapitana Granta” | Opis wydawcy: Podczas morskiej wycieczki lord i lady Glenarvan znajdują wiadomość ukrytą w butelce wyciągniętej z brzucha rekina. Jej autorem jest kapitan Grant, którego statek zatonął na morzu. Sporządzony w trzech językach dokument jest jednak niemal nieczytelny, a miejsce pobytu rozbitków pozostaje tajemnicą. Posiadając zaledwie kilka wskazówek, bohaterowie wyruszają na poszukiwania ocalałych. Towarzyszy im dwójka dzieci kapitana, roztrzepany uczony oraz załoga oddanych marynarzy. Nie wiedzą, że czekają ich niebezpieczne przygody w najdalszych krańcach globu.

Powieść „Dzieci kapitana Granta” po raz pierwszy ukazała się w 1868 roku jako część niesamowitej serii Juliusza Verne’a pod tytułem „Niezwykłe podróże”, liczącej pięćdziesiąt cztery tomy. Piękna komiksowa adaptacja, której autorem jest Alexis Nesme, zabiera odbiorców w podróż z Europy do Ameryki Południowej i Australii, i jeszcze dalej, na spotkanie z niezwykłymi ludźmi i stworzeniami w otoczeniu niesamowitych krajobrazów.

M.C. Beaton „Nasza biedna wielmożna pani!” | Opis wydawcy: Lady Rose Summer to krnąbrna edwardiańska debiutantka. Jej zaręczyny z prywatnym detektywem, kapitanem Harrym Cathcartem, mają na celu powstrzymanie rodziców przed wysłaniem jej do Indii po męża. Ale krągła, uwodzicielska francuska Dolores Duval zatrudnia Harry’ego i jest wszędzie, gdzie on. Rose grozi Dolores, a następnego dnia znajdują ją klęczącą przy jej martwym ciele.

Czy Harry Cathcar i Scotland Yard uwolnią Rose od zarzutu zabójstwa? Czarująca powieść ulubionej autorki Brytyjczyków (25 milionów sprzedanych na świecie książek, najczęściej wypożyczana w brytyjskich bibliotekach autorka) z wątkiem kryminalnym i edwardiańską Anglią w tle.

Alek Rogoziński „Pod Czerwonym Aniołem” | Opis wydawcy: Stare grzechy z reguły rzucają najdłuższe cienie! Mały, odcięty od świata górski pensjonat, a w nim jedenaścioro gości, którzy mają nadzieję w spokoju spędzić w tym miejscu ostatnie dni roku. Kiedy jednak świąteczną sielankę przerwie morderstwo, każdy z pensjonariuszy będzie musiał odpowiedzieć na pytanie: co faktycznie wie o swoich towarzyszach i na ile może im ufać? Tymczasem wydarza się kolejna zbrodnia… „Pod Czerwonym Aniołem” to kolejna powieść Alka Rogozińskiego, autora znanego z łączenia w swoich książkach klasycznej fabuły kryminalnej z dużą dawką czarnego humoru.

Aneta Jadowska „Cuda wianki” | Opis wydawcy: Te historie są jak Koźlaczki – ekstremalne. Ekstremalnie magiczne, urocze i rozrywkowe! Z rodziną Koźlaczek jedno jest pewne – nie będzie cicho, spokojnie ani skromnie. Chaos mieszka w ich szafach, zamęt wygląda zza rogu, przygoda łasi się do nóg jak kot.

Od najmłodszej po najstarszą wystawiają cierpliwość Maliny na próbę i testują jej umiejętność ogarniania bałaganu. Bo Malina, najmniej magiczna i niepozorna, awansowała na pełnoprawną rozwiązywaczkę problemów. A tych nigdy nie brakuje… Jednego dnia jej matka Aronia ląduje w areszcie, podejrzana o potrójne morderstwo. Innym razem spokojna zwykle Ruta niechcący wpada po uszy w… aferę narkotykową. Z kolei Lila Koźlak nawet zakupy przez internet potrafi zmienić w przygodę, o której będą śpiewać pieśni… No i jest jeszcze Narcyza ze swym gangiem Harpii… A pomysły mają naprawdę szalone!

Malina Koźlak i jej niezwykła rodzina – pełna magii, ciepła, miłości i szajby – zaprasza Was na wycieczkę do Zielonego Jaru: małego miasteczka, w którym wszystko się może zdarzyć!

David Cohen „Ucieczka Sigmunda Freuda” | Opis wydawcy: Dramatyczna historia ucieczki Sigmunda Freuda z okupowanego przez nazistów Wiednia. Rok 1938. Po zdobyciu władzy przez nazistów miasto przestaje być dla Freuda bezpiecznym miejscem. Przez nienawiść Goebbelsa i Himmlera do psychoanalizy grozi mu więzienie i niechybna śmierć. Los Freuda i jego rodziny znajduje się w rękach Antona Sauerwalda – nazistowskiego zarządcy majątkiem Freudów. Późniejsza udana ucieczka z Wiednia i przyjazd ojca psychoanalizy do Londynu staje się prawdziwym medialnym wydarzeniem. Jednak mało kto wie, jak ważną rolę odegrał w tym Sauerwald.

David Cohen w swojej książce nie tylko opowiada o kulisach tej niezwykłej operacji. Rekonstruuje też ostatnie lata życia Freuda, analizuje jego stosunek do żydowskiego dziedzictwa i ujawnia mało znane fakty z biografii psychoanalityka i jego rodziny.

Lea Ypi „Wolna. Dzieciństwo i koniec świata w Albanii” | Opis wydawcy: W Albanii, kraju, który na kilkadziesiąt lat zamknął się szczelnie w swoich granicach, ideały komunistyczne oficjalnie zastąpiły religię, a terror i prześladowania polityczne stały się codziennością. Ale dla Lei to był dom – bezpieczne miejsce, gdzie wszyscy ludzie są równi, sąsiedzi pomagają sobie nawzajem, a dzieci mają zbudować lepszy świat. Z cokołów na swoich młodych wyznawców spoglądali dobrotliwie wujek Stalin i wujek Hoxha.

W grudniu 1990 roku wszystko się zmieniło. Pomniki starych wodzów zostały obalone, a nowych przywódców ludzie mogli wybrać sami. Wolno im było wierzyć, w co tylko chcieli, i nie musieli się już obawiać wścibskich spojrzeń i zbyt cienkich ścian. Ale wkrótce kolejne zakłady pracy zaczęły się zamykać, piramidy finansowe doprowadziły państwo do ruiny, a na ulicach wybuchły zamieszki. Tysiące osób uciekło do Włoch tylko po to, by po poniżającej procedurze musieć wrócić do swojego wolnego kraju, który nie miał im wiele do zaoferowania.

Lea Ypi z wnikliwością i humorem opisuje dorastanie wśród politycznych wstrząsów, odkrywanie rodzinnych sekretów (o arystokratach, byłych premierach, więźniach politycznych i donosicielach), poszukiwanie prawdy ukrytej między ideałami i rzeczywistością, a przede wszystkim próby zrozumienia, co tak naprawdę oznacza być wolnym.

Yukio Mishima „Słońce i stal” | Opis wydawcy: „Słońce i stal” – pierwszy polski przekład klasycznego, autobiograficznego i kontrowersyjnego eseju Yukio Mishimy, w którym koncentruje się na upodobaniu do sztuk walki i odkrywaniu fizycznych możliwości ciała. Książka ta (pisana w latach 1965-1968) uchodzi za punkt zwrotny w karierze wybitnego japońskiego pisarza oraz przez niektórych również uważana jest za zapowiedź jego samobójczej śmierci.

Wybitny znawca twórczości Mishimy i jego przyjaciel John Nathan („Mishima. Życie”) tak przedstawia znaczenie tego eseju: „W 'Słońcu i stali’ Mishima wyjaśniał swoje przeszłe i przyszłe działania bardziej przekonująco niż gdziekolwiek indziej i w kontekście, który nie miał nic wspólnego z konstytucją, cesarzem czy jakąkolwiek kwestią społeczną. Kontekst tworzyła jego wiedza, iż otrzyma niepodważalny 'dowód istnienia’, którego potrzebował, by czuć, że naprawdę żyje jedynie w chwili śmierci”.

Georges Perec „Zniknięcia” | Opis wydawcy: „Zniknięcia” („La Disparition”) to powieść, która zaczyna się jak u Hitchcocka, od trzęsienia ziemi, a potem napięcie już tylko rośnie! W Paryżu, w latach 60. XX wieku, Anton Voyl cierpi na bezsenność, próbuje czytać książkę, lecz nic z niej nie rozumie, ma halucynacje, w których utożsamia się z postaciami literackimi, w końcu ginie w tajemniczy sposób. Przedtem zdążył jeszcze wysłać do paru przyjaciół intrygujący liścik, że musi zniknąć na jakiś czas, z zagadkowym postscriptum. Przyjaciele rozpoczynają poszukiwania, ale straszliwa klątwa sprawia, że sami zaczynają znikać w niejasnych okolicznościach.

Ta ponad 300-stronicowa powieść detektywistyczna to także najdłuższy lipogram świata, w którym Georges Perec ani razu nie używa litery E. Mimo to jest ona w powieści wszechobecna poprzez rozmaite aluzje i odniesienia. „Zniknięcia” są obok „Życia instrukcji obsługi” najważniejszą i najbardziej znaną powieścią Pereca. Doczekała się kilkunastu tłumaczeń (w tym aż czterech na język angielski!), lecz dotychczas nie ukazała się w wersji polskiej – w ojczyźnie rodziców Pereca. Powieść ta jest niczym brakujący puzzel w jego całej twórczości, która w Polsce ma stałych miłośników.

Feliks W. Kres „Najstarsza z Potęg (Księga Całości tom X)” | Opis wydawcy: Szerń ma moc obdarzania rozumem, ale nie może stworzyć życia. Życie tworzą tylko Bezmiary – najstarsza z Potęg.

Od śmierci Riolaty Ridarety minęło 5 lat. Długich lat. Mapa Szereru zmieniła się – krainy straciły władców, rozpadły się sojusze, odeszli ci, którzy, wydawali się niezastąpieni, a na ich miejsce przyszli nowi, bez których świat istniałby tak samo. Tylko cicha walka o władzę trwa niezmiennie i nieustępliwie.

Nadchodzi czas przesilenia i tym razem nowy porządek wykuje się nie w szczęku mieczy i rżeniu koni, ale w huku dział okrętowych i ostatnich krzykach tonących rannych. Karty rozdadzą zdrajcy, a konsekwencje poniosą legendarni kapitanowie i ich marynarze. Żaden z nich nie wybiera się na spotkanie ze śmiercią, a jednak wielu ją spotka.

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi