Literatura, sztuka i kwestie społeczne. Big Book Cafe w Warszawie zapowiada cykl eksperckich wykładów
Rusza Akademia Big Book Cafe. Działające w Warszawie centrum innowacji literackich rozpocznie jesienią cykl otwartych wykładów, które przygotują specjalnie na te okazję zaproszeni eksperci. W pierwszym sezonie o literaturze, sztuce i kwestiach społecznych mówić będą Tomasz Stawiszyński, Sylwia Zientek i Karolina Sulej.
Jak informuje Big Book Cafe, wieczorne wykłady mają być nieformalną okazją, by nauczyć się czegoś nowego – o korzeniach współczesnej kultury, jej konfliktach i rodzących się z tych napięć nowych normach społecznych. „To także okazja, by po dniu wypełnionym obowiązkami zanurzyć się w profesjonalnie zaprezentowanej opowieści. Odetchnąć od powierzchowności, zatrzymać się na pogłębionej historii” – czytamy w komunikacie warszawskiego centrum.
W pierwszym sezonie tego nowego przedsięwzięcia Big Book Cafe zaprosiła do współpracy troje ekspertów. Każda z osób przygotowuje trzy wykłady pozwalające wnikliwie omówić jedną kwestię, którą od lat się zajmuje. Pojedynczy wykład ma stanowić zamkniętą część, ale dopiero tryptyk pozwoli objąć całe zagadnienie. Wykłady będą trwać godzinę, a po ich zakończeniu przewidziano dyskusje z uczestnikami.
Pierwszy z zapowiadanych tryptyków nosi tytuł „Lawrence Durell. Czteroksiąg współczesności”, a przedstawi go filozof i publicysta Tomasz Stawiszyński. Na początku XX wieku rozpadły się dwa z pozoru stabilne światy. Świat racjonalnego i przejrzystego ludzkiego „ja” – za sprawą Freuda. I przewidywalny, ustrukturowany, newtonowski świat materialny – za sprawą Einsteina. Z konsekwencji tych zmian dopiero zaczynamy sobie zdawać sprawę. Tymczasem pewien bardzo niedoceniony pisarz już pół wieku temu je dostrzegł i przenikliwie opisał. Pochodzący z Wielkiej Brytanii, ale urodzony w Indiach Lawrence Durrell, autor „Kwartetu Aleksandryjskiego”, monumentalnego czteroksięgu, zmierzył się na polu literatury z odkryciami psychoanalizy i teorii względności. Jego czteroksiąg to wielowymiarowe, nieoczywiste lustro, w którym odbija się nasza epoka.
W czwartek, 5 października, Stawiszyński wygłosi wykład „Lawrence Durrell: Świat niepewności. Głęboki ocean nieznanego”, w czwartek, 26 października, omówi zagadnienie „Lawrence Durrell: Miłosny śpiew do własnego odbicia”, natomiast w czwartek, 16 listopada, usłyszymy wykład „Lawrence Durrell: Nowe duchowości. Gnoza i gnostycyzm”.
„Byłyśmy. Artystki w roli głównej” to z kolei tryptyk zapowiadany przez pisarkę Sylwię Zientek, autorkę m.in. „Polek na Montparnassie”. Bohaterkami jej wykładów będą malarki i rzeźbiarki XIX i XX stulecia. Te sławne, te zapomniane i nieznane. Pionierki sztuki, pełniące także role matek, żon, partnerek, wreszcie „wiekowych dam” albo „starych wariatek” u kresu życia. Dyskryminowane, wypraszane z uczelni artystycznych, wykluczane przez marszandów, spychane do stereotypowych ról, deprecjonowane na rynku sztuki. Forsowały mury konwenansów, patriarchatu, przemocy ekonomicznej i ideologii komunistycznej. Z czego żyły? Jakie ponosiły ofiary? Czego nie zdołały osiągnąć? Zientek przedstawi nam bez znieczulenia i pudrowania kulisy życia i zmagań twórczyń, które miały odwagę sięgnąć po spełnienie.
W piątek, 13 października, Zientek wygłosi wykład „Dlaczego nie było w Polsce wielkich artystek?”, w czwartek, 23 listopada, pisarka odpowie na pytanie „Czy artystka może wyjść za mąż?”, natomiast we wtorek, 12 grudnia, usłyszymy wykład „Czy stara dziwaczka może być wielką malarką?”.
Moda to poważna sprawa. Na tyle poważna, że uwikłana jest – jako narzędzie, symbol, ozdoba, doświadczenie – zarówno w stygmatyzowanie i przemoc wobec grup społecznych, jak i w proces wyzwalania się od tej przemocy, bunt wobec symbolicznej władzy. W trzecim tryptyku zatytułowanym „Król jest nagi. Ubranie wobec” Karolina Sulej przedstawi antropologiczną analizę wybranych studiów przypadków, aby pomóc nam zrozumieć, jak ubranie opowiada o opresji oraz wyzwalaniu się z niej – w przypadku kobiet, społeczności LGBTQ+ oraz grup doświadczających rasizmu i dyskryminacji klasowej.
W poniedziałek, 30 października, Sulej wygłosi wykład „Kolorowy garnitur: wobec rasizmu i klasizmu”, w poniedziałek, 20 listopada, usłyszymy mowę na temat „Czarna parasolka: wobec patriarchatu i seksizmu”, natomiast na wtorek, 5 grudnia, autorka przygotowała omówienie zagadnienie „Różowy trójkąt: wobec homofobii i queerfobii”.
Wszystkie wykłady rozpoczną się o godz. 19:00. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny, ale wpuszczane będą wyłącznie osoby pełnoletnie. Spotkania nie będą transmitowane online, ale zostaną zarejestrowane. Dostęp do zapisu wideo będzie można uzyskać, wspierając Big Book Cafe na platformie Patronite. Warszawskie centrum zapowiada, że kolejne tryptyki wykładowe wygłoszone przez nowych gości pojawią się w 2024 i 2025 roku.
[am]
TweetKategoria: wydarzenia