Laureatka Pulitzera Barbara Kingsolver przyleci w marcu do Polski

12 lutego 2024

Barbara Kingsolver, laureatka Nagrody Pulitzera za powieść „Demon Copperhead”, odwiedzi Polskę! Amerykańska pisarka spotka się z czytelnikami w poniedziałek 18 marca w Big Book Cafe MDM w Warszawie.

Barbara Kingsolver zajmuje się kwestią nierówności społecznych już od swojego powieściowego debiutu „The Bean Trees” z 1988 roku, którego akcja rozgrywała się w środowisku imigrantów w Arizonie. W najnowszej książce, „Demon Copperhead”, zabrała nas z powrotem do Appalachów, gdzie się wychowała i gdzie po kilkudziesięciu latach nieobecności ponownie zamieszkała. To historia chłopca, który przychodzi na świat w starej przyczepie. Ma we krwi przekazywany przez pokolenia gniew górniczych rodzin zdradzonych przez państwo i elity. Czekają na niego tylko zaniedbane szkoły, opieka zastępcza, uzależnienia, zgubne miłości i druzgoczące straty. Ale w jego opowieści jest iskierka nadziei i humor, który skruszy nawet najtwardsze serca.

Czy ten niepokorny chłopiec o zjadliwym dowcipie i nieposkromionej chęci przetrwania to – jak wskazuje tytuł – współczesne wcielenie dickensowskiego Davida Copperfielda? Barbara Kingsolver przeniosła słynną wiktoriańską powieść w realia dzisiejszej Ameryki i posłała bohatera w epicką podróż – równie brutalną, co wspaniałą. I tak jak Charles Dickens wierzy, że dobrze opowiedziana historia może odmienić rzeczywistość. Demon Copperhead przemawia w imieniu nowego pokolenia zagubionych w świecie oraz tych wszystkich, którzy urodzili się w pięknych, ale przeklętych miejscach i nie potrafią ich opuścić.

„Zależy mi na pisaniu szczerze i z szacunkiem o tym regionie, który jest powszechnie wyśmiewany lub niewidoczny w głównym nurcie amerykańskiej kultury. Appalachy są piękne i bogate kulturowo, ale długa historia wyzysku pozostawiła nas ze strukturalnym ubóstwem, ograniczonymi możliwościami i deficytami edukacyjnymi, z których śmieją się osoby z zewnątrz. W przypadku ostatniej z tych tragedii – epidemii opioidów – firmy farmaceutyczne obrały nas za cel dla swojej trującej pigułki. Patrzenie na niszczycielskie skutki tutaj, gdzie mieszkam, skłoniło mnie do spojrzenia na to z szerszej perspektywy i napisania o tym” – mówiła Barbara Kingsolver w jednym z wywiadów.

Za powieść „Demon Copperhead” autorka otrzymała w 2023 roku dwie prestiżowe nagrody literackie: Pulitzera i Women’s Prize for Fiction. Rozgłos i wyróżnienia, z jakimi spotkała się książka, najpierw w Stanach Zjednoczonych, potem w wielu krajach świata, potwierdziły pozycję Barbary Kingsolver jako jednej z najciekawszych współczesnych pisarek amerykańskich. „Demon Copperhead” ukazał się w Polsce w październiku 2023 roku w tłumaczeniu Kai Gucio, nakładem wydawnictwa Filia. Teraz wreszcie czytelnicy będą mieli okazję spotkać się z autorką tej głośnej książki.

Jedyne w Polsce spotkanie z Barbarą Kingsolver odbędzie się w poniedziałek 18 marca o godz. 19:00 w Big Book Cafe MDM w Warszawie, a poprowadzi je Michał Nogaś.

[md]


Tematy: , , , , ,

Kategoria: wydarzenia