Laureat Pulitzera Forrest Gander, Jurij Andruchowycz i Matt Elliott na 3. Festiwalu Przestrzeń Słowa w Sosnowcu

11 października 2023

W dniach od 14 do 29 października w Zagłębiowskiej Mediatece w Sosnowcu odbędzie się 3. edycja literacko-muzycznego Festiwalu Przestrzeń Słowa. W ciągu 16 październikowych dni przygotowano 9 interdyscyplinarnych wydarzeń, podczas których wystąpi 33 znakomitych artystów – pisarzy, poetów i muzyków.

Trzecia edycja festiwalu odbywać się będzie pod hasłem „Przebudzenie”, wokół którego zbudowany został program. „Czujemy intuicyjnie, że żyjemy pomiędzy epoką, która właśnie przemija, a nowym, nieznanym jeszcze światem, który dopiero się rodzi, na gruzach starego. Wypatrujemy przebudzenia, rewolucyjnych zmian, które dadzą nam narzędzia, dzięki którym podołamy wyzwaniom pierwszej połowy XXI wieku (kryzys klimatyczny, migracyjny, wojna na Ukrainie, zderzenie cywilizacji, postpandemiczna rzeczywistość, AI). Poszukujemy nowych wizji, idei, diagnoz, adekwatnego języka opisu rzeczywistości, którą za moment kreować zacznie nam sztuczna inteligencja i wirtualne algorytmy oferujące nam zestawy fikcyjnych danych i informacji” – zauważa organizator festiwalu, Bartłomiej Majzel.

W jaki sposób wymyślimy i urządzimy sobie ten nowy świat? Czy stworzymy nowe zasady, reguły, instytucje, w których będzie można pokładać nadzieję? Do jakich wartości będziemy się odwoływać, szukając wyjścia z opresji? Odpowiedzi na to poszukają goście Festiwalu Przestrzeń Słowa. „Podczas 16 dni festiwalowej wędrówki będziemy poruszać się w przestrzeni słowa, muzyki, wolności myślenia oraz radości z obcowania z wielkimi postaciami kultury” – dodaje Majzel.

Forrest Gander i Jurij Andruchowycz (fot. Ashwini Bhat, Walentyn Kuzan)

Przebudzenie ziemi obserwować będziemy z laureatem Nagrody Pulitzera Forrestem Ganderem (USA) i Julią Fiedorczuk, o przebudzeniu świata w obliczu wojny opowie jeden z najwybitniejszych współczesnych pisarzy Jurij Andruchowycz (Ukraina), wybudzenie języka i jego nieograniczone możliwości podziwiać będziemy na przykładzie przerobionych na hip-hopową modłę „Pieśni” Jana Kochanowskiego. Ekstatycznie i mrocznie będzie podczas koncertu genialnego Matta Elliotta (Anglia), który karierę solową rozpoczynał pod pseudonimem Third Eye Foundation. Podczas zlotu poetyckiego przebudzimy się ze stereotypowych skojarzeń związanych z poezją, a fenomenalna szwedzka performerka i poetka Athena Farrokhzad wraz z kilkoma innymi poetami i poetkami udowodni, jaką siłę i urok może posiadać poezja w czystej postaci. W programie znalazł się również koncerty lidera grupy Armia Tomasza Budzyńskiego oraz zespołu Trupa Trupa, robiącego zawrotną karierę w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.

Matt Elliott (fot. Léa Jiqqir)

„Od początku istnienia Przestrzeni Słowa staramy się, aby wszystkie wydarzenia odbywające się w tym cyklu były tworzone językiem XXI wieku. Aby były dynamiczne, atrakcyjne i poruszające. Wielowątkowe i interdyscyplinarne. Posiadające muzyczne oraz wizualne konteksty” – przekonuje Bartłomiej Majzel. W końcu współczesna literatura coraz częściej wchodzi w interakcje z muzyką, sztukami wizualnymi, filmem oraz happeningiem.

Festiwal odbywa się w Auli Zagłębiowskiej Mediateki przy ul. Kościelnej 11 w Sosnowcu. Wszystkie wydarzenia będą rozpoczynały się o godz. 18:00, a wstęp na nie będzie bezpłatny. Przestrzeń Słowa organizowana jest pod patronatem Booklips.pl.

[am]

Tematy: , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia