banner ad

„Książka od kuchni”. Biblioteka Miejska w Łodzi organizuje cykl wydarzeń poświęconych procesowi powstawania książek

20 września 2022

W czwartek 22 września Biblioteka Miejska w Łodzi rozpoczyna nowy projekt. „Książka od kuchni” to cykl wydarzeń, który obejmie warsztaty, wystawy, spotkania i dyskusje na temat powstawania książek. Projekt realizowany będzie aż do listopada w kilku filiach na terenie całego miasta Łodzi.

„Biblioteka Miejska w Łodzi chce przybliżyć czytelnikom proces powstawania książki, od okładki po ostatnią kropkę. Ten niepozorny przedmiot z papieru może być bowiem dziełem sztuki nie tylko ze względu na treść, ale także formę – projekt typograficzny, ilustracje czy oprawę graficzną. Dlatego do udziału w projekcie zaprosiliśmy najwybitniejszych twórców związanych z rynkiem wydawniczym w Polsce: ilustratorki, pisarzy, projektantów okładek, poetę i wydawcę, tłumacza oraz redaktora” – informuje łódzka książnica.

W programie znalazły się m.in. warsztaty tworzenia okładek książkowych z ilustratorką Aleksandrą Cieślak (22 i 23 września), warsztaty z self-publishingu: „Na przekór tradycji. Jak przygotować indywidualną strategię wydawniczą” z poetą i wydawcą Konradem Górą (30 września) spotkanie pisarsko-twórcze o charakterze warsztatowym wokół uśpienia wewnętrznego krytyka i wyzwolenia energii twórczej z Natalią Fiedorczuk (7 października) czy warsztaty ilustratorskie z autorką książek i rysowniczką Agatą Królak (8 października).

Wiedzę na temat drogi, jaką przechodzi rękopis od postawienia ostatniej kropki do podpisania umowy, przybliży młodym twórcom redaktor Filip Modrzejewski (8 października). Warto będzie wziąć również udział w spotkaniu z Krzysztofem Umińskim, tłumaczem i autorem książki „Trzy tłumaczki” (26 września) oraz dyskusji Justyny Dżbik-Kluge z artystami Przemkiem Dębowskim z wydawnictwa Karakter oraz Patrykiem Mogilnickim i Łukaszem Zbieranowskim ze studia Fajne Chłopaki wokół tematu projektowania okładek książkowych (29 września).

„W ramach projektu przygotowaliśmy szereg wydarzeń, które będą skierowane zarówno do młodszych, jak i starszych czytelników. Dzięki 'Książce od kuchni’ na różne interesujące sposoby będzie można doświadczyć tego magicznego przedmiotu, który od wieków budzi podziw i fascynację ludzi, a nierzadko staje się też prawdziwym obiektem pożądania” – piszą przedstawiciele Biblioteki Miejskiej w Łodzi.

Projekt „Książka od kuchni” jest wynikiem współpracy pięciu filii Biblioteki Miejskiej w Łodzi: Biblioteki Wolność, Biblioteki Gdańskiej, Biblioteki Kostka, Biblioteki Otwartej i Biblioteki Słówka. Szczegółowy harmonogram wydarzeń znajdziemy na stronie książnicy. Tam też będą pojawiać się na bieżąco dodatkowe informacje o poszczególnych przedsięwzięciach.

[edm]

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia