Na Wawelu stanął Żelazny Tron z Westeros. Do końca tygodnia możesz na nim zasiąść i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie

20 września 2022

W poniedziałek na tarasie Zamku Królewskiego na Wawelu w Krakowie stanął Żelazny Tron, na którym każdy może zasiąść i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Poza tronem na wzgórzu wawelskim pojawiły się także ślady targaryenowych smoków – czaszka wielkiego Baleriona oraz smocze jaja, z których mogą wykluć się nowe bestie.

Tron na Wawelu ma ponad 2,8 metra wysokości, 3,4 metra głębokości i 3,8 metra szerokości. Siedząc na nim, można poczuć się jak władca lub władczyni Westeros z sagi George’a R.R. Martina. To uczucie warto udokumentować na zdjęciu.

Instalacja promuje pierwszy sezon serialu „Ród smoka”, który rozgrywa się 200 lat przed wydarzeniami opisanymi w sadze „Pieśń lodu i ognia”. Jak podkreśla Goerge R.R. Martin, przedstawiony w tej produkcji i odwzorowany teraz w Krakowie Żelazny Tron bardziej przypomina ten opisany w jego książkach.

(fot. Maja Zdanowska/HBO Max Polska)

Twórcy serialu „Ród smoka” zastrzegają, że nie chodziło im jedynie o nawiązanie do wizji pisarza, ale zmianę uzasadniają też fabularnie. „Chcieliśmy (…) opowiedzieć historię bardziej dekadenckich czasów, a także przekazać, że (do wydarzeń z 'Gry o tron’) minie 200 lat. Jeśli przyjrzycie się uważnie, zobaczycie, że tam jest tron (na którym zasiadł Robert Baratheon). Jest tylko powiększony, co sugeruje, że w pewnym momencie historii coś się zmieniło” – mówi Ryan J. Condal, jeden z showrunnerów „Rodu smoka”.

Wawel nieodzownie kojarzy się z legendarnym smokiem, więc i tych stworzeń ze świata Westeros nie mogło zabraknąć w Krakowie. Gniazdo ze smoczymi jajami można zobaczyć w Smoczej Jamie, po której oprowadzają opiekunowie i treserzy targaryenowych smoków. W jaskini znajdującej się w zachodnim zboczu Wawelu ulokowano wylęgarnię oraz piec, gdzie podgrzewane są smocze jaja. Chętni mogą tam dotknąć smoczych łusek czy stanąć oko w oko ze smokami odpoczywającymi głęboko pod ziemią.

Ekspozycja otwarta jest do niedzieli 25 września w godz. od 10:00 do 20:00.

(fot. Maja Zdanowska/HBO Max Polska)

Serial „Ród smoka” opowiada o historii rodu Targaryenów, którą George R.R. Martin opisał w książce „Ogień i krew”, a wcześniej została opublikowana w formie opowiadań „Księżniczka i królowa” oraz „Książę łotrzyk”. Żelazny Tron na Wawelu nie jest jedyną atrakcją przygotowaną z okazji premiery produkcji.

HBO Max zachęca także do pobrania aplikacji mobilnej „House of the Dragon: DracARys”, która pozwala na samodzielne wyhodowanie własnego smoka z Westeros, od wyklucia się stworzenia z jaja aż po dorosłego osobnika. Aplikację przygotowano na system Android oraz iOS i jest do bezpłatnego pobrania w Google Play oraz App Store.

[am]
fot. główna: Maja Zdanowska/HBO Max Polska


Tematy: , , , , , ,

Kategoria: film, newsy