Jeffrey Archer przyjeżdża do Polski! Spotkanie z pisarzem na początku maja w Sopocie

6 marca 2019


W sobotę 4 maja o godz. 17:00 na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże w Sopocie odbędzie się spotkanie z Jeffreyem Archerem, którego najnowsza powieść, „I tak wygrasz”, niedawno ukazała się w Polsce nakładem wydawnictwa Rebis (w tłum. Danuty Sękalskiej i Macieja Szymańskiego). Rozmowę, tłumaczoną również na język migowy, poprowadzi Łukasz Cioch.

Wizyta pisarza w Polsce jest wprowadzeniem do tegorocznej edycji festiwalu Literacki Sopot, który w tym roku poświęcony jest literaturze brytyjskiej i odbędzie się w dniach od 15 do 18 sierpnia 2019. „Planując tegoroczną edycję Literackiego Sopotu, wzięliśmy pod uwagę długą tradycję brytyjskiej powieści, brytyjski teatr oraz niezwykłe kobiety, pisarki i myślicielki, które odcisnęły swój ślad w świadomości i kulturze Europy” ? wyjaśnia Joanna Cichocka-Gula, wiceprezydent Sopotu, pomysłodawczyni Festiwalu. „Zanim to jednak nastąpi, zapraszam na niezwykłe spotkanie z sir Jeffreyem Archerem ? autorem popularnych powieści sensacyjnych, człowiekiem o niezwykłym temperamencie i umiejętności opowiadania historii”.

Jeffrey Archer to pisarz znany na całym świecie. Każda jego książka, począwszy od debiutanckiego „Kane?a i Abla”, zostaje bestsellerem. Do tej pory sprzedały się już w ponad 330 milionach egzemplarzy w 97 krajach! Od początku swojej kariery wciąga czytelników w fascynującą grę, która sprawia, że po przeczytaniu jednej jego powieści natychmiast ma się ochotę sięgnąć po następną. Niesamowite fabuły z wartką akcją i świetną narracją oraz nawiązaniami do prawdziwego życia powodują, że nie wiadomo, który fakt jest prawdziwy, a który to tylko literacka fikcja. Archer jest także mistrzem krótkiej formy. Jego zbiory opowiadań, jak choćby „Ale to nie wszystko?” czy najnowsze „Dzieło przypadku”, pokazują niebywały talent do snucia skondensowanych, wciągających opowieści.

Żywiołem Jeffreya Archera była także polityka ? zasiadał w Izbie Gmin, był wiceprzewodniczącym Partii Konserwatywnej oraz jej kandydatem na urząd burmistrza Londynu. Od lat udziela się na polu dobroczynności.

W maju 2019 roku pisarz odwiedzi Polskę, by w Sopocie promować swoją najnowszą powieść „I tak wygrasz”, którą napisał po ukończeniu 7-tomowego cyklu „Kroniki Cliftonów”. Jej akcja zawiązuje się w Leningradzie w 1968 roku. Ojciec Aleksandra zostaje zgładzony przez KGB za próbę założenia niezależnego związku zawodowego. Chłopiec wraz z matką podejmuje desperacką próbę ucieczki z ZSRR. Pojawia się pytanie: czy powinni wsiąść na statek płynący do Stanów Zjednoczonych, czy do Wielkiej Brytanii? Autor pozwala czytelnikowi śledzić konsekwencje jednego i drugiego wyboru. Dopiero po trzydziestu latach Aleksandr, już jako człowiek dojrzały, odkrywa, gdzie jest jego przeznaczenie i postanawia stawić czoło przeszłości, którą pozostawił w Rosji.

Rozmowę nie tylko o najnowszej powieści Jeffreya Archera poprowadzi Łukasz Cioch ? moderator licznych międzynarodowych konferencji, kongresów i debat branżowych w Polsce i za granicą, pasjonat komunikacji międzykulturowej, autor strategii kreatywnych, komunikacyjnych i storytellingowych na potrzeby miast, firm, instytucji i wydarzeń. Fascynuje go niemal wszystko, co wymaga kreatywności, nietuzinkowego podejścia i myślenia poza utartymi schematami. Choć jeszcze na studiach zajmował się adaptacjami filmowymi i teatralnymi klasycznych dzieł Szekspira, nie przeszkodziło mu to by przez okres kolejnych 6 lat zagłębiać się w jakże teatralny dla wielu świat współczesnej globalnej korporacji. Zwykł później żartować, że dopiero tam zrozumiał, jak dalece aktualne i „żywe” są dziś teatr i literatura sprzed stuleci, którymi zajmował się na uczelni.

Festiwal „Literacki Sopot”, organizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną oraz Miasto Sopot od 2012 roku, zawsze odbywa się w drugiej połowie sierpnia. Dla każdej edycji organizatorzy wybierają jeden kraj, którego literatura jest wiodącym motywem festiwalu. W tym roku, podczas ósmej edycji, jego uczestnicy będą mieli okazję zgłębić literaturę i kulturę Wielkiej Brytanii.

Tematy: , , , ,

Kategoria: wydarzenia